reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Spór TV Trwam i KRRiT w sprawie opłat za MUX 1

dodano: 2013-08-20 12:50 | aktualizacja: 2013-08-21 16:40
autor: Łukasz Knapik / Anita Dąbek | źródło: Radio Maryja/KRRiT/satkurier.pl

TV Trwam Znów kolejny spór na linii Fundacja Lux Veritatis (nadawca TV Trwam) - Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT). Tym razem chodzi o opłaty za udzielenie koncesji na nadawanie w pierwszym multipleksie (MUX 1) naziemnej telewizji cyfrowej (NTC).Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
TV Trwam będzie mogła skorzystać z miejsca w pierwszym multipleksie (MUX 1) naziemnej telewizji cyfrowej po 28 kwietnia 2014 roku, jednak Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) już w tym roku zobligowała Fundację Lux Veritatis, nadawcę katolickiego programu, do wpłacenia pierwszej raty opłaty koncesyjnej. Termin został wyznaczony na 8 października 2013 roku. Wysokość pierwszej raty to 1.294.500 zł.

- Jeżeli po 28 kwietnia przyszłego roku TV Trwam mogłaby w końcu nadawać na MUX-ie pierwszym, to oznaczałoby, że przez siedem miesięcy płacilibyśmy za koncesję bez nadawania - to budzi niepokój - akcentował ojciec Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja. - Sprawa nie wydaje się jasna. Mamy decyzję o przyznaniu koncesji na multipleks pierwszy, ale nie mamy tego miejsca. O co tu chodzi? - dodał.

KRRiT odpowiada:

- Zgodnie z uchwałą z 5 lipca 2013 roku KRRiT przyznała prawo do rozszerzenia koncesji dla Fundacji Lux Veritatis na rozpowszechnianie programu telewizyjnego drogą rozsiewczą naziemną w sposób cyfrowy w sygnale multipleksu pierwszego (MUX 1).

Z wydaniem tych decyzji związane są opisane ustawowo opłaty. Zgodnie z art. 40 ust. 10 i 11 ustawy o radiofonii i telewizji:

10. Opłatę za udzielenie koncesji uiszcza się jednorazowo lub w równych rocznych ratach płatnych w kolejnych latach obowiązywania koncesji. Sposób uiszczania opłaty określa się, na podstawie wniosku, w decyzji o udzieleniu koncesji.

11. Opłatę albo pierwszą ratę opłaty, o której mowa w ust. 10, uiszcza się w terminie 60 dni od dnia doręczenia decyzji o udzieleniu koncesji. W przypadku rozłożenia opłaty na raty, w decyzji o udzieleniu koncesji, ustala się opłatę prolongacyjną na podstawie przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 i 1101).

Tak więc nadawca, otrzymując decyzję o udzieleniu lub zmianie koncesji, zobowiązany jest do zapłaty opłaty lub pierwszej raty w terminie 60 dni od dnia doręczenia decyzji o udzieleniu koncesji.

KRRiT w postępowaniach koncesyjnych stosuje się do przepisów ustawy o radiofonii i telewizji, a w przypadku postępowań dotyczących 4 miejsc w MUX 1 także do ustawy z dnia 30 czerwca 2011 roku o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej.


Dyrektor finansowy Fundacji Lux Veritatis, Lidia Kochanowicz-Mańk, podkreśla, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) - podejmując taką decyzję - popełniła błąd. Jak tłumaczy, oparła się na paragrafie 4 rozporządzenia ustalającego wysokość opłat, tak jakby Fundacja otrzymała nową koncesję.

- Fundacja nie otrzymała nowej koncesji, ale zmieniła ona dotychczas obowiązującą koncesję, rozszerzając ją o nadawanie na MUX 1. Tym samym Krajowa Rada powinna wystosować paragraf 9 rozporządzenia, który mówi o tym, że jeżeli zmienia się koncesję, rozszerza się ją, wówczas należy ustalić opłatę koncesyjną proporcjonalnie do czasu, który pozostał dla koncesji pierwotnej. Już w tej kwestii Krajowa Rada popełniła błąd - powiedziała Lidia Kochanowicz-Mańk.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w następujący sposób odpowiada na zarzuty Fundacji Lux Veritatis: - Zgodnie z Rozporządzeniem KRRiT z dnia 4 grudnia 2012 roku w sprawie wysokości opłat za udzielenie koncesji na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych oraz sposobu ich wyliczania, opłata jest proporcjonalna do okresu pozostałego do wygaśnięcia koncesji [przyp. red. czyli według KRRiT, zastosowany został paragraf 9 rozporządzenia, a nie paragraf 4, jak twierdzi Lidia Kochanowicz-Mańk], po zaokrągleniu do pełnej liczby lat. W przypadku programu Telewizji Trwam od wydania decyzji ws. MUX 1 (decyzja z dnia 9 sierpnia 2013 roku została odebrana tego samego dnia) do wygaśnięcia koncesji pozostało ponad 9,5 roku, więc opłata została naliczona za 10 lat - koncesja wygasa 12 marca 2023 roku).

- Wszystkie przywołane przepisy stosowane są wobec wszystkich nadawców - podkreśliła KRRiT w komunikacie.

Dyrektor Lidia Kochanowicz-Mańk podkreśliła, że decyzja KRRiT  spowoduje, że do budżetu państwa wpłynie podwójna opłata za miejsce na pierwszej platformie cyfrowej.

- Dzisiaj za to miejsce płaci TVP, a z drugiej strony będzie płaciła Fundacja Lux Veritatis. Krajowa Rada mówi tak: zapłaćcie za coś, czego tak naprawdę wam nie dajemy; czyli zapłaćcie za usługę, której my wam nie dostarczamy. Tak nie powinno być. To jest chyba niezgodne z Kodeksem Postępowania Cywilnego. Mamy czas do końca tego tygodnia, żeby ustosunkować się do tej decyzji i to zrobimy. Myślę, że w piątek w tej sprawie Fundacja złoży pismo do KRRiT, wnosząc o zmianę decyzji odnośnie wysokości i terminu opłat - dodała Lidia Kochanowicz-Mańk.

KRRiT tak komentuje sprawę: - Warto także przypomnieć, że TVP nie wnosiła opłaty za nadawanie programów „Telewizja Polska I”, „Telewizja Polska II” oraz programów regionalnych w MUX 1, gdyż nadaje bezpośrednio na mocy ustawy o wdrożeniu DVB-T.

- KRRiT po protestach milionów ludzi podjęła decyzję o przyznaniu miejsca na MUX-ie pierwszym dla TV Trwam. Telewizja ta jest już technicznie przygotowana do nadawania w nowej technologii, jednak czeka, aż TVP przeniesie swoje kanały na trzecią platformę - informuje Radio Maryja.

Ojciec Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja, odniósł się do sprawy łącząc się telefonicznie z Rodziną Radia Maryja, która spotkała się w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach.

- Za co mamy płacić tyle miesięcy? Jak się za coś płaci, to się natychmiast dostaje; z ręki do ręki, a nie tworząc jakieś kombinacje. Wydaje mi się, że jest tu nieprawdopodobne krętactwo - powiedział ojciec Tadeusz Rydzyk.

Na antenie TV Trwam, w programie „Polski Punkt Widzenia”, Lidia Kochanowicz-Mańk stwierdziła natomiast, iż jeżeli Fundacja Lux Veritatis zapłaci pierwszą ratę za korzystanie z koncesji, może spotkać się z zarzutami niegospodarności. O niegospodarność w związku z wcześniejsza zapłatą raty - jak powiedziała Lidia Kochanowicz-Mańk - może oskarżyć Fundację m.in. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- Myślę, że oskarżenia mogą być postawione nie tylko ze strony Ministerstwa Kultury, ale również ze strony ministra finansów i organów skarbowych. Zapłacenie przez jakikolwiek podmiot, czy to będzie podmiot prawa handlowego, czy fundacja; zapłacenie za coś, czego się nie otrzymało, czyli nie otrzymaliśmy za daną opłatę ani usługi, ani towaru - powoduje, że taki wydatek nie jest tzw. „kosztem uzyskania przychodu”, czyli że jeszcze od tej opłaty powinniśmy zapłacić podatek dochodowy. To jest taka trochę „kwadratura koła” - zaznaczała Lidia Kochanowicz-Mańk.

Fundacja zapowiedziała już złożenie zażalenia na decyzję KRRiT.

Fundacja Lux Veritatis za 10-letnią koncesję zapłaci 12.945.000 zł. Do tego należy doliczyć opłatę prolongacyjną z tytułu ratalnej zapłaty tj. 2.914.398 zł.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TV naziemna - świat


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

'SAT Kurier' - 3-4/2020 wersja limitowana

Limitowana edycja SAT Kuriera 3-4/2020 - 1 egz., który otrzymają...

25 zł Więcej...

Zestaw nc+ telewizja na kartę: ITI 2851S + pakiet Komfort+/Filmbox 6m

Zestaw nc+ telewizja na kartę: dekoder ADB2851S (bez tunera DVB-T)...

179 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ Ultimo 4K S2X FBC Multistream

Vu+ Ultimo 4K - najpotężniejszy odbiornik Ultra HD z rodziny...

2 090 zł Więcej...
reklama