reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

NTC: w 2014 jednak bez TVP1 i TVP2 w HD?

dodano: 2013-09-08 15:20 | aktualizacja: 2013-09-08 20:12
autor: Łukasz Knapik | źródło: satkurier.pl

TVP1 HD TVP 1 HD Jedynka HD W ofercie ogólnopolskiej, bezpłatnej, naziemnej telewizji cyfrowej (NTC) dostępne są obecnie dwa kanały publicznego nadawcy w wysokiej rozdzielczości - TVP1 HD w pierwszym multipleksie (MUX 1) i TVP2 HD w trzecim (MUX 3). Do 27 kwietnia 2014 roku Telewizja Polska będzie musiała opuścić jednak MUX 1. Od kilku miesięcy trwa więc dyskusja o tym, jak publiczny nadawca zmieści się w NTC (więcej tutaj, tutaj i tutaj). Ostatnie doniesienia wskazują na to, iż TVP zakończy emisję kanałów HD w NTC.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W połowie sierpnia 2013 roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) opublikowała komunikat przedstawiający jej stanowisko w konsultacjach ogłoszonych przez Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) w sprawie wykorzystania tzw. drugiej dywidendy cyfrowej (więcej tutaj). Regulator rynku opowiedział się w nim za przeznaczeniem zwolnionych częstotliwości dla radiodyfuzji. W stanowisku zawarto także kwestię obecności kanałów w wysokiej rozdzielczości publicznego nadawcy w naziemnej telewizji cyfrowej (NTC). Co ciekawe, stanowisko KRRiT opublikowało także Centrum Prasowe TVP.

- Jedną w podstawowych zalet NTC jest wysoka jakość przekazu czyli zwiększenie oferty programów w standardzie HD. Uzależnione jest to od pojemności multipleksów naziemnych. Standard HD wymaga dwukrotnie więcej miejsca w multipleksie niż telewizja o standardowej rozdzielczości (SD). Obecnie, ale nie dłużej niż do końca kwietnia 2014 roku, Telewizja Polska będzie nadawać w HD program TVP1 i TVP2. Sytuacja ta zmieni się po zwolnieniu przez nadawcę publicznego połowy MUX 1. Wszystkie programy TVP będę musiały zostać umieszczone w MUX 3, nie będzie więc miejsca na programy wysokiej rozdzielności, dla której trzeba przewidywać większą przepływność. Tak więc polskojęzyczne programy w standardzie HD będą dostępne wyłącznie w ofercie płatnej - czytamy w stanowisku KRRiT.

W stanowisku, które do UKE przekazała TVP czytamy natomiast:

- Uruchomienie przez TVP S.A. dwóch programów free-to-air w jakości HD wzbudziło silne oczekiwania społeczne, w obliczu których nie ma w zasadzie możliwości ograniczenia dostępu do nich lub ich całkowitego wycofania z oferty naziemnej. (...) Po dniu 27 kwietnia 2014 roku TVP S.A. będzie musiała zwolnić połowę zajmowanej obecnie części przepływności MUX 1. Dlatego konieczne jest pozyskanie dodatkowej przepływności w ramach kolejnych multipleksów. W przypadku utrzymania w ofercie naziemnej programów w wysokiej rozdzielczości TVP1 HD i TVP2 HD w MUX 3 do dyspozycji TVP S.A. pozostaną 4 sloty, co umożliwi emisję 4 programów SD lub 3 programów SD przy zachowaniu 1 slotu dla potrzeb wzbogaconego pakietu usług dodatkowych. Oznacza to, że w celu zaspokojenia swoich potrzeb programowych TVP S.A. będzie potrzebowała dodatkowych slotów, możliwych do uzyskania tylko w nowouruchomionych multipleksach.

Z uwagi na fakt, iż multipleks pierwszy (MUX 1) szybciej niż trzeci (MUX 3) poszerzał swój zasięg, zdecydowano, iż tymczasowo kanały Telewizji Polskiej są dublowane w MUX 1. Chodzi o stacje, które były już dostępne naziemnie, ale analogowo, czyli TVP1 (w MUX 1 dostępna jest wersja w wysokiej rozdzielczości - TVP1 HD), TVP2 i TVP Info.

Obecność tych kanałów w MUX 1 jest tymczasowa (więcej tutaj). O cztery miejsca, które zajmuje obecnie TVP, nowi nadawcy rywalizują w konkursie. Na początku lipca 2013 roku KRRiT ogłosiła, iż dwa z nich - przeznaczone dla kanałów dziecięcego i o charakterze społeczno-religijnym - zajmą TVP ABC i TV Trwam (więcej tutaj). Kto zajmie kolejne (kanał filmowy i edukacyjno-poznawczy) mamy dowiedzieć się wkrótce (więcej tutaj).

Dotąd w Polsce uruchomione zostały cztery multipleksy, w których obecnie nadają:

MUX 1: TVP1 HD, TVP2, TVP Info, Polo TV, Eska TV, ATM Rozrywka TV, TTV;
MUX 2: Polsat, Polsat Sport News, TVN, TVN7, TV Puls, PULS 2, TV4, TV6;
MUX 3: TVP1, TVP2 HD, TVP Regionalna, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia, TVP Rozrywka;
MUX 4 (TV Mobilna, dostęp płatny): Polsat Sport, Polsat Sport Extra, Polsat News, Polsat Film, Kino Polska, TVP Seriale, Comedy Central, Nickelodeon i stacje radiowe: Roxy FM, AntyRadio, Moje Polskie Radio, Radio Złote Przeboje, Radio Bajka, Radio Eska Rock, Radio PIN, Radio Plus, Radio Zet, RMF FM, RMF MAXXX i Radio Tok FM.

Ponadto UKE pracuje nad stworzeniem multipleksu dla nadawców lokalnych (więcej tutaj).

Pojawiają się głosy, iż by zyskać miejsce Telewizja Polska powinna zrezygnować z nadawania w NTC kanału TVP Polonia. Pytanie jednak - czy publiczny nadawca może sobie na to pozwolić? Obecność kanałów TVP1 HD i TVP2 HD w NTC to prestiż dla TVP. Zajmują one jednak miejsce, które można przeznaczyć dla zwiększenia liczby kanałów w SD, które, obok prestiżu przyniosą również dla TVP dodatkowe zyski z reklam, co w czasach kryzysu jest ogromną wartością dla budżetu nadawcy. TVP Polonia to kanał, który obok jego przeznaczenia dla rodaków mieszkających poza granicami kraju, stał się również bardzo popularny w Polsce, jeszcze w czasach analogowej telewizji satelitarnej. Jego deprecjonowanie nie ma więc pokrycia w rzeczywistości.

Czy wraz z zakończeniem emisji w NTC TVP1 HD i TVP2 HD widzowie stracą dostęp do Jedynki i Dwójki? Nie, bowiem ich odpowiedniki w SD mają dokładnie te same ramówki. Cyfryzacja naziemnej telewizji, obok polepszenia jakości, to przede wszystkim zwiększenie liczby dostępnych kanałów. Powinniśmy się więc zastanowić nie nad tym jakie kanały TVP usunąć z NTC, ale jak umieścić kolejne - TVP Seriale, TVP Sport, TVP HD, a w przyszłości TVP Dokument, TVP Parlament. Dostęp do kanałów publicznego przecież nadawcy powinien być bowiem jak najszerszy.

Jak więc widać potrzebne jest uruchomienie w Polsce kolejnych multipleksów telewizyjnych (więcej tutaj). Obok TVP, nadawaniem w NTC zainteresowanych jest przecież także wielu nadawców komercyjnych, którzy o taką możliwość muszą walczyć w konkursach (więcej tutaj), a wiadomo - w takich przypadkach nie wszyscy będą zwycięzcami - koncesje otrzymają tylko nieliczni.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TV naziemna - świat


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena sat dla TIR-a 60 cm

stalowa antena 60 cm przenośna na przyssawkę dla TIR-owców.

179 zł Więcej...

Nagrywarka 4K UHD HyperCap II Duo

Nagrywarka (grabber) i streamer sygnału HDMI w wysokiej jakości, bezpośrednio...

1 790 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami TVP 4K, Museum...

189 zł Więcej...