reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Eutelsat: Internet satelitarny przez telefon

dodano: 2013-09-25 17:32 | aktualizacja: 2013-09-25 17:53
autor: Łukasz Knapik | źródło: Eutelsat Communications

eutelsat_logo_good.jpg Satelita Eutelsat KA-SAT został użyty w pilotażowym programie zapewnienia szybkiego i taniego Internetu, przy użyciu tradycyjnych łączy telefonicznych. Testy podkreślają znaczenie satelitów w eliminowaniu wykluczenia cyfrowego w Europie.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Firma Eutelsat Communications poinformowała, że jej satelita o dużej przepustowości KA-SAT, jest wykorzystywany do pierwszych w Europie testów, które zapewnią społeczności lokalnej ekonomiczny dostęp do szybkiego Internetu. Próby są przeprowadzane w Niemczech.

Rozwiązanie, wykorzystujące najnowszej generacji technologię satelitarną i dotychczasową infrastrukturę telefoniczną, może stać się wzorcem dla tych europejskich mieszkańców, którzy obecnie mają dostęp tylko do powolnego Internetu lub nie mają go wcale. Zwłaszcza tam, gdzie instalowanie światłowodów jest nieopłacalne.

Rozwiązanie, opracowane i zrealizowane przez partnera firmy Eutelsat, EUSANET GmbH, łączy w sobie technologię satelitarną i VDSL2, co pozwala uzyskać za pomocą linii telefonicznych szybkość pobierania danych przez Internet do 30 Mb/s i wysyłania do 5 Mb/s. Usługa ta umożliwia także łączność telefoniczną przez Internet (VoIP) oraz korzystanie z przekazu telewizyjnego (DTH).

Pilotażowy projekt obejmuje siedem gmin w mieście Niederstetten w południowo-zachodnich Niemczech (Badenia-Wirtembergia). Usługa jest świadczona przez podłączenie sygnału satelitarnego do obecnej infrastruktury miedzianych linii telefonicznych za pomocą innowacyjnego, zewnętrznego multipleksera DSLAM. Do korzystania wystarcza standardowy modem ADSL, który umożliwia dostęp do nowych usług szerokopasmowych o szybkości maks. 16 Mb/s (z technologią ADSL) lub maks. 30 Mb/s (z technologią VDSL2). W celu uzyskania dostępu szerokopasmowego wystarczy podłączyć modem do gniazdka telefonicznego. Projekt pilotażowy jest subsydiowany w wysokości prawie 50 proc. całkowitych kosztów inwestycji przez władze kraju związkowego Badenia-Wirtembergia.

- Nowe rozwiązanie to szybki, ekonomiczny i prosty sposób na zapewnienie dostępu do Internetu w społecznościach dotkniętych wykluczeniem cyfrowym - powiedział Udo Neukirchen, dyrektor KA-SAT ds. sprzedaży i marketingu w Niemczech. - Ponadto jest to rozwiązanie „pod klucz”, które kwalifikuje się do subsydiowania z funduszy infrastrukturalnych i po raz kolejny pokazuje, że usługi szerokopasmowe firmy Eutelsat, z wykorzystaniem satelity KA-SAT, mogą odgrywać ważną rolę w realizacji celu Europejskiej Agendy Cyfrowej, jakim jest zapewnienie podstawowych usług internetowych dla wszystkich mieszkańców Europy do roku 2013 i szybkości 30 Mb/s do roku 2020 - dodał.

Wystrzelenie w 2011 roku satelity o dużej przepustowości, Eutelsat KA-SAT, zapoczątkowało nową erę usług satelitarnych w konkurencyjnych cenach dla użytkowników indywidualnych, firm i nadawców. Satelita ten, obsługujący aktualnie ponad 100 000 połączeń z terminalami odbiorców indywidualnych i firm, jest kamieniem węgielnym nowoczesnej infrastruktury komunikacyjnej, która obejmuje zaawansowaną sieć naziemną ośmiu głównych stacji satelitarnych w Europie, połączonych z Internetem przez światłowodowy pierścień szkieletowy.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Internet


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 7-8/2021 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 7-8/2021

10 zł Więcej...

LNB Octo Fuba DEK 817 LTE

Markowy konwerter 8-wyjściowy Fuba to najwyższej jakości urządzenia tego typu...

265 zł Więcej...

Miernik Linbox WS-6944 PRO dla DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

489 zł Więcej...