reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Regionalny System Ostrzegania (RSO) w całej Polsce

dodano: 2013-10-14 15:41 | aktualizacja: 2013-10-14 15:47
autor: Anita Dąbek | źródło: TVP

tvp 14 października 2013 roku podpisana została umowa pomiędzy Telewizją Polską a Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji, dzięki której Regionalny System Ostrzegania (RSO) obejmie cały kraj. Strony reprezentowali prezes zarządu Telewizji Polskiej, Juliusz Braun, oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji, Roman Dmowski.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Regionalny System Ostrzegania (RSO) to inicjatywa Telewizji Polskiej, zmierzająca do pełniejszego wykorzystania możliwości naziemnej telewizji cyfrowej. Jej zalety nie ograniczają się tylko do poprawy jakości obrazu i dźwięku, ale daje ona możliwość udostępniania szeregu usług dodatkowych, przyczyniając się do zwalczania tzw. wykluczenia cyfrowego.

RSO polega na innowacyjnym połączeniu usług dodatkowych dostępnych w telewizji cyfrowej i wykorzystaniu ich do powiadamiania ludności o zdarzeniach ważnych dla bezpieczeństwa powszechnego, ochrony życia, zdrowia i mienia mieszkańców. Aby dotrzeć do jak największej liczby odbiorców, komunikaty w ramach RSO (wprowadzane do systemu przez przeszkolonych pracowników Wojewódzkich Centrów Zarządzania Kryzysowego) będą rozpowszechniane za pomocą napisów wyświetlanych na ekranach telewizorów, w telegazecie i na Platformie Hybrydowej TVP, a także w serwisach internetowych, na smartfonach i tabletach oraz przez SMS-y.

Pilotażowo RSO wdrożono już w województwie lubuskim, a teraz - na mocy umowy TVP z Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji - system etapowo będzie rozszerzany na całą Polskę i testowany w skali całego kraju. Kolejne etapy obejmą:
  • I etap, w grudniu 2013: woj. mazowieckie, zachodnio-pomorskie, podlaskie, wielkopolskie i lubuskie (integracja i dostosowanie),
  • II etap, w marcu 2014: woj. lubelskie, podkarpackie, małopolskie i dolnośląskie,
  • III etap, w czerwcu 2014: woj. opolskie, śląskie, łódzkie i świętokrzyskie,
  • IV etap, w sierpniu 2014: woj. warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie i pomorskie.

Zainteresowanie, jakim cieszy się działający już serwis RSO w województwie lubuskim, wskazuje na duże zapotrzebowanie na nowoczesne rozwiązania umożliwiające niezwłoczne dotarcie do obywateli z komunikatami ważnymi z punktu widzenia ich bezpieczeństwa, twierdzi Telewizja Polska.

Telewizja Polska traktuje Regionalny System Ostrzegania jako element szeroko rozumianej misji publicznej, której szczególnym elementem jest błyskawiczne reagowanie nadawcy publicznego na zagrożenia i informowanie o nich. Jest to system nie tylko nowatorski w skali europejskiej i światowej, ale również – co pokazuje pilotaż w Lubuskiem – wychodzący naprzeciw rzeczywistemu zapotrzebowaniu społecznemu.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TVP


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo - następca najbardziej udanych odbiorników satelitarnych producenta...

329 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ Ultimo 4K S2X FBC Multistream

Vu+ Ultimo 4K - najpotężniejszy odbiornik Ultra HD z rodziny...

2 090 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO rev.2 HEVC

Vu+ ZERO rev.2 - najnowszy odbiornik Vu+ na Linuksie z...

399 zł Więcej...
reklama