dodano: 2013-10-14 15:41 | aktualizacja:
2013-10-14 15:47
autor: Anita Dąbek |
źródło: TVP
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Regionalny System Ostrzegania (RSO) to inicjatywa
Telewizji Polskiej, zmierzająca do pełniejszego wykorzystania możliwości naziemnej telewizji cyfrowej. Jej zalety nie ograniczają się tylko do poprawy jakości obrazu i dźwięku, ale daje ona możliwość udostępniania szeregu usług dodatkowych, przyczyniając się do zwalczania tzw. wykluczenia cyfrowego.
RSO polega na innowacyjnym połączeniu usług dodatkowych dostępnych w telewizji cyfrowej i wykorzystaniu ich do powiadamiania ludności o zdarzeniach ważnych dla bezpieczeństwa powszechnego, ochrony życia, zdrowia i mienia mieszkańców. Aby dotrzeć do jak największej liczby odbiorców, komunikaty w ramach RSO (wprowadzane do systemu przez przeszkolonych pracowników Wojewódzkich Centrów Zarządzania Kryzysowego) będą rozpowszechniane za pomocą napisów wyświetlanych na ekranach telewizorów, w telegazecie i na Platformie Hybrydowej TVP, a także w serwisach internetowych, na smartfonach i tabletach oraz przez SMS-y.
Pilotażowo RSO wdrożono już w
województwie lubuskim, a teraz - na mocy umowy TVP z Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji - system etapowo będzie rozszerzany na całą Polskę i testowany w skali całego kraju. Kolejne etapy obejmą:
-
I etap, w grudniu 2013: woj. mazowieckie, zachodnio-pomorskie, podlaskie, wielkopolskie i lubuskie (integracja i dostosowanie),
-
II etap, w marcu 2014: woj. lubelskie, podkarpackie, małopolskie i dolnośląskie,
-
III etap, w czerwcu 2014: woj. opolskie, śląskie, łódzkie i świętokrzyskie,
-
IV etap, w sierpniu 2014: woj. warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie i pomorskie.
Zainteresowanie, jakim cieszy się działający już serwis RSO w województwie lubuskim, wskazuje na duże zapotrzebowanie na nowoczesne rozwiązania umożliwiające niezwłoczne dotarcie do obywateli z komunikatami ważnymi z punktu widzenia ich bezpieczeństwa, twierdzi Telewizja Polska.
Telewizja Polska traktuje Regionalny System Ostrzegania jako element szeroko rozumianej misji publicznej, której szczególnym elementem jest błyskawiczne reagowanie nadawcy publicznego na zagrożenia i informowanie o nich. Jest to system nie tylko nowatorski w skali europejskiej i światowej, ale również – co pokazuje pilotaż w Lubuskiem – wychodzący naprzeciw rzeczywistemu zapotrzebowaniu społecznemu.
Materiał chroniony prawem
autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.