reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

FOX Sports Polska od stycznia?

dodano: 2013-10-19 02:53 | aktualizacja: 2013-10-19 22:05
autor: AdamekAdam | źródło: marketingsportowy.net

Fox Sports Wszystko wskazuje na to, że już 1 stycznia 2014 na polskim rynku pojawi się sportowy kanał FOX Sports - przeczytać możemy na bloku marketingsportowy.net. Start stacji jest elementem globalnej ekspansji FOX International Channels w obszarze sportowych praw telewizyjnych.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Lawina plotek związanych ze startem nowego kanału sportowego w Polsce, za którym stałby FOX, ruszyły w momencie, gdy nadawca zakupił prawa do transmisji koszykarskiej Euroligi. FOX w Polsce nadaje obecnie dwa kanały - główny FOX w SD i HD oraz FOX Life (także w SD i HD), obydwa jednak o tematyce rozrywkowej, skierowanej głównie na seriale.

Na żadnym z nich nie znalazło się miejsce na transmisję pierwszego spotkania Euroligi, którym był pojedynek z piątku 18 października pomiędzy drużynami Stelmetu Zielona Góra, a FC Bayernem Monachium, w efekcie przekaz pojawił się tylko w Internecie, pod adresem foxtv.pl/sports.

Na targach branży mediów i kontentu sportowego Sportel w Monako blog marketingsportowy.net potwierdził w kilku niezależnych źródłach, że FOX Sports miałby wystartować w Polsce 1 stycznia 2014 roku.

Sprawa może mieć dwie odsłony. Jeżeli FOX faktycznie zdecyduje się na start kanału sportowego, to będzie musiał walczyć z wieloma nadawcami już obecnymi, w tym paczką CANAL+ i kanałami Polsat Sport posiadającymi dużą część praw do transmisji, a także TVP Sport, Eurosportem, Orange Sport i Sportklubem także mającymi swoje atuty. Trudno będzie zdobyć więcej praw, pole do manewru jest ograniczone, a obecnie posiadane prawa do emisji jednego lub kilku wydarzeń mogą być niewystarczające, aby zaproponować całodobowy kanał sportowy z prawdziwego zdarzenia. Jednocześnie nie ma szans na szybkie pozyskanie dużego wachlarza praw od innych nadawców, ponieważ zwykle umowy dotyczące transmisji są podpisywane na kilka sezonów.

Szansą byłoby uruchomienie kanału na wzór ESPN America, który promowałby sport amerykański, czego na polskim rynku brakuje po zamknięciu działalności ESPN w Europie.

Wysyłanie znaków i plotek o możliwości uruchomienia kanału sportowego może mieć też drugą stronę - stanie się naciskiem na już istniejących nadawców, aby postarać się o sublicencję od FOX, co zarazem zdjęłoby z FOX konieczność uruchamiania własnego kanału sportowego przy dość zaciekłej konkurencji na naszym rynku. Tak FOX rozwiązał kwestię Euroligi we Włoszech (i to mimo, że nadaje tam dwa własne kanały sportowe), udzielając sublicencji platformie Sky (choć pomógł w tym fakt, że FOX i Sky wchodzą w skład tej samej korporacji - imperium medialnego Ruperta Murdocha).

Mimo dość ciasno skrojonego międzynarodowego rynku praw do transmisji sportowych, gdzie główne wydarzenia są już rozdysponowane pomiędzy nadawców - FOX stopniowo skutecznie pozyskuje kolejne wydarzenia do swojego portfolio. 14 października do mediów trafiła informacja iż 21st Century Fox zyskał prawa do emisji spotkań niemieckiej Bundesligi i 2. Bundesligi w 80 krajach, w tym m.in. w USA, Brazylii, Japonii, Chinach, Tajlandii, Indonezji, ale także w kilku krajach europejskich - we Włoszech, Holandii, Belgii (o Polsce nie ma mowy, prawa dla krajów europejskich obowiązują przez 2 lata od sezonu 2015/2016). Wiadomo także, że FOX pozyskał prawa do emisji w Azji spotkań tenisowych z kortów Rolanda Garrosa.

Wzrost aktywności FOX w kwestii praw sportowych na świecie zbiega się z ogólną reorganizacją zarówno całej struktury imperium medialnego Ruperta Murdocha, jak i ogromnymi zmianami wśród kanałów sportowych FOX w USA, co ma miejsce w ostatnich miesiącach (start FOX Sport 1 i FOX Sports 2 w USA nastąpił 17 sierpnia br., 2 września zamknięto natomiast FOX Soccer).

W Europie FOX Sports jest obecne dostępny we Włoszech i Holandii (w obydwu krajach kanały wystartowały w tym roku), oprócz tego dostęp do kanału mają widzowie w Turcji i na Bliskim Wschodzie.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polonica


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE S2X FBC

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 799 zł Więcej...

SAT Kurier abonament za 2022 rok

Roczna prenumerata magazynu SAT KURIER w 2022 r. z wysyłką...

109 zł Więcej...

Antena sat kempingowa 60 cm z przyssawką

stalowa antena 60 cm przenośna na przyssawkę.

199 zł Więcej...