reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

BLOG: Wkrótce nowe kanały w nc+ i Cyfrowym Polsacie?

dodano: 2013-10-27 17:45 | aktualizacja: 2013-10-28 12:07
autor: Łukasz Knapik | źródło: satkurier.pl

samsung 3D - Po cichu, po wielkiemu cichu... - tak, parafrazując słowa piosenki Grzegorza Turnaua „Cichosza”, platformy satelitarne nc+ i Cyfrowy Polsat szykują się do jednego z najważniejszych dla nich okresów w ciągu roku - do świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Będą promocje, specjalne oferty, ale czy zaskoczą nas nowymi kanałami w swoich pakietach?Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Czas na nowe kanały sportowe.
Prawdopodobnie poszerzy się oferta kanałów sportowych w obu platformach. Na satelitę wybiera się znany dotąd z kablówek kanał Family Sport (Family Sport HD?), którego nadawcą jest spółka R.D.F. Broadcasting z Bielska-Białej (więcej tutaj). Swojego miejsca w ofertach tych platform nie ma też Sportklub. Drugi kanał tego nadawcy - poświęcony sportom walki Fightklub, trafił na wyłączność w przekazie satelitarnym do Cyfrowego Polsatu (więcej tutaj, tutaj i tutaj). Czy to oznacza, że Sportklub pojawi się również w ofercie tej platformy, a jego dodanie zostało tylko odsunięte w czasie? Zwłaszcza, że nadawca poszerza swoją ofertę programową - nabył m.in. prawa do polskiej Basket Ligi Kobiet. Abonentów na pewno ucieszyłoby także poszerzenie oferty o Fightklub HD.

Do startu szykują się również dwa nowe kanały - Fox Sports (więcej tutaj i tutaj) i TVP Sport HD (więcej tutaj i tutaj). Uruchomienie tych dwóch stacji to dosyć poważna inwestycja tych nadawców, stąd należy domniemywać, że ruszą z nimi, gdy będą mieli dla nich odpowiedni zasięg startowy, np. zagwarantowaną obecność i pojemność w jednej (obu) z platform satelitarnych. Na start czeka też Polsat Sport Weekend (więcej tutaj i tutaj).

A co z innymi stacjami?
Na rynku pojawiają się plotki, iż kanały z portfolio Polcast Television - Novela TV (Novela TV HD?), Water Planet (Water Planet HD?), a być może i Tele5 HD mają trafić wkrótce do oferty dużego operatora. Jak na razie to tylko plotki, ale od maja br. produkcje znane z kanału Novela TV są w ofercie internetowej telewizji Ipla, należącej do Cyfrowego Polsatu (więcej tutaj)...

Platformy nie mają własnych stacji muzycznych!
20 listopada br. ma ruszyć muzyczno-rozrywkowy kanał FTA - Power TV (więcej tutaj). Czy znajdzie się on również w ofertach platform satelitarnych? Można powiedzieć, ze to sprawa polityczna, a nawet zazdrość ze strony platform, że właściwie nie mają własnych takich stacji, a  u ich boku przybywa coraz to nowszych stacji muzycznych i to takich z muzyką, a nie amerykańską rozrywką (MTV Polska), która w Polsce niekoniecznie jest pożądana.

Czas na TV Puls HD!
W kwietniu br. Dariusz Dąbski, prezes i właściciel Telewizji Puls Sp. z o.o., w rozmowie z serwisem satkurier.pl mówił, iż prawdopodobnie jesienią br. w przekazie satelitarnym pojawi się PULS 2 (więcej tutaj), a najwcześniej na przełomie 2013 i 2014 pojawi się TV Puls HD (więcej tutaj). PULS 2 na satelicie już jest - na razie w nc+, ale, jak zapewnia nadawca, rozmowy z Cyfrowym Polsatem są prowadzone (więcej tutaj). Czy są szanse na uruchomienie w najbliższym czasie TV Puls HD? Do końca tego roku nadawca uruchomi nowoczesne Archiwum Cyfrowe (więcej tutaj). Nowe rozwiązanie umożliwi firmie całkowicie beztaśmową produkcję, co znacznie zwiększy wydajność produkcyjną Telewizji Puls i podniesie jakość techniczną emitowanych treści. Nowy system zapewni również Telewizji Puls możliwość pracy z materiałami w jakości HD. W przypadku startu TV Puls HD najprawdopodobniej kanał ten pojawi się dosyć szybko w nc+, gdyż biuro reklamy TVN sprzedaje również czas antenowy kanałów Telewizji Puls, a to już przemawia za platformą, której jednym z głównych udziałowców jest TVN.

Znane, a niechciane!
Abonenci nc+ mogą spodziewać się też poszerzenia oferty o kanały, które już znają (z n lub CYFRY+), a które nie trafiły do nowej platformy - wśród nich wspomniany już Sportklub, a także stacje z portfolio - Universal Networks International (Universal Channel, Universal Chanel HD, 13 Ulica, Scifi Universal), Turner Broadcasting System (TCM, Cartoon Network) czy Chellomedia (m.in. CBS Drama, CBS Action i CBS Reality). Wydaje się, że te stacje prędzej czy później trafią do oferty tej platformy, tylko nadawcy muszą lekko zmięknąć.

Czy także TV Republika (więcej tutaj)?
Wszystko zależy od tego jak skonstruowana jest umowa nadawcy tej stacji z Cyfrowym Polsatem - czy (a jeżeli tak to na jak długo) ma zagwarantowaną wyłączność.

Dlaczego Cyfrowy Polsat zwleka ze swoimi kanałami w HD?
W Cyfrowym Polsacie także powinny się pojawić kanały, które ma już konkurencja - jak PULS 2, Viacom Blink, Discovery Historia czy Baby TV. Czy platforma zdecyduje się dodatkowo uruchomić kolejne własne kanały w HD (Polsat 2 HD, TV4 HD, TV6 HD, Polsat Cafe HD, Polsat Play HD, Polsat News HD, Polsat Sport News HD, Crime & Investigation Network Polsat HD, Polsat Viasat History HD/Polsat Viasat Nature HD)? Być może nas tym zaskoczy. Cyfrowy Polsat powinien również poszerzyć swoją listę o polskojęzyczne kanały FTA - STARS.TV, RBL.TV i TV.Disco (więcej tutaj).

Czego jeszcze możemy się spodziewać?
Czy będą to oczekiwane przez abonentów obu platform Kino Polska Muzyka i filmowy Eurochannel? A może TV Trwam (więcej tutaj)? O tym na pewno zrobiłoby się głośno. Możemy też spodziewać się zupełnie nowych kanałów na polskim rynku - jak wspomniane już Power TV, Fox Sports czy TVP Sport HD. A+E Networks chce wprowadzić w 2014 roku do naszego kraju kanał H2, będący uzupełnieniem History (więcej tutaj), a TVP szykuje TVP Dokument (więcej tutaj). Dodatkowo Kino Polska TV i Agora szykują filmowy kanał Stopklatka TV, ZPR (Zjednoczone Przedsiębiorstwa Rozrywkowe) edukacyjno-poznawczy Fokus TV (więcej tutaj), a Telewizja Polska dziecięcy TVP ABC (więcej tutaj). Te kanały mają być dostępne w pierwszym multipleksie (MUX 1) naziemnej telewizji cyfrowej (NTC). Czy pojawią się też w ofertach platform?

A może jakaś niespodzianka?
Zarówno nadawcy jak i operatorzy badają rynek, oceniają korzyści płynące z nowej stacji dla siebie i jeżeli uznają już moment za odpowiedni, to zdecydują się wprowadzić nowe stacje do swoich ofert. Pozostaje też możliwość sięgnięcia do bogatej palety kanałów dostępnych w kablówkach, a których brak na satelicie - jak Kino Polska Muzyka, Lech TV (więcej tutaj), Anonse TV, Edusat, Duck TV, Travel Channel HD, Trace Sports, pakiet kanałów Next (Next Man, Next Lejdis, Next Young, Next Music +HD), MTV Hits (więcej tutaj)....

16x TVP Regionalna w platformach?
Platformy i operatorzy satelitarni będą mieli zgrzyt, bo nie wykluczone, że kablówki po kolei będą włączać 16 wersji lokalnych TVP Regionalnej, a platformy mają kłopot z pojemnościami na satelitach. Mimo wszystko chyba nie będzie wyjścia - abonenci będą naciskać na to! Jednym z rozwiązań może być wykorzystanie HbbTV i sieci internetowej (więcej tutaj).

Czy w najbliższym czasie w nc+ i Cyfrowym Polsacie pojawią się więc nowe kanały? Tego nie wiadomo (przynajmniej oficjalnie). Jak zawsze pozostaje czekać...


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Łukasz Knapik


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ ZERO rev.2 HEVC

Vu+ ZERO rev.2 - najnowszy odbiornik Vu+ na Linuksie z...

429 zł Więcej...

Moduł UniCam Pro Evo 4.0

Uniwersalny moduł dostępu UniCam Evo Deltacrypt CI/CI+ v. 4.0. W...

490 zł Więcej...

Zestaw nc+ telewizja na kartę: ADB 5800S + pakiet Start+1m

Zestaw nc+ telewizja na kartę: odbiornik ADB5800S + karta na...

119 zł Więcej...
reklama