reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

ATM Grupa kupiła Telewizję Dolnośląską - TEDE

dodano: 2013-11-15 20:58 | aktualizacja: 2013-11-16 18:15
autor: Łukasz Knapik | źródło: tvpolsat.info/satkurier.pl

TV4 TV 4 Czwórka TEDE Telewizja Dolnośląska TV Odra 28 sierpnia 2013 roku ATM Grupa nabyła 98,44 proc. udziałów w spółce Telewizja Dolnośląska. ATM Grupa poinformowała o tym przy okazji publikacji wyników za III kwartał br. (więcej tutaj) W ostatnim czasie Telewizja Dolnośląska zajmowała się produkcją programu dla sieci TV Odra, należącej do spółki Polskie Media, której właścicielem jest obecnie Cyfrowy Polsat. Emisja Odry została jednak zawieszona.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Jak poinformowała ATM Grupa, Telewizja Dolnośląska będzie razem z kanałem ATM Rozrywka TV mieć wpływ na segment działalności spółki związanej z nadawaniem kanału telewizyjnego. Ostatnio telewizja TEDE retransmitowała program TV4, a wcześniej nadawała pod własną marką. Swój pierwszy program wyemitowała 1 czerwca 1995 roku. Pokazywała programy dotyczące Wrocławia i regionu.

O przejęciu TEDE przez ATM Grupę mówiło się już w kwietniu br. (więcej tutaj) Leszek Turowski, prezes stacji, powiedział wtedy „Gazecie Wyborczej”: - Znikamy z anteny, ale nie chcę myśleć, że na zawsze. Szukamy sposobu, by reanimować TEDE. To, co jest teraz, nazwałbym raczej stanem stand-by. Poinformował również, że prowadzi w tej sprawie rozmowy z Tomaszem Kurzewskim, właścicielem ATM Grupy i współzałożycielem Telewizji Dolnośląskiej. - Jeśli uda się połączyć siły obu firm, TEDE wróciłaby na antenę od sierpnia br. Reaktywowane byłyby wtedy lokalizacje Wrocław i Świdnica - takie plany padały wtedy z otoczenia nadawcy.

- Chcę się zaangażować w ratowanie Telewizji Dolnośląskiej, jeżeli znajdę zainteresowanie na rynku, także reklamowe. Jestem w trakcie badań rynkowych. Marzę o tym, by była to wyłącznie lokalna telewizja, wrażliwa na problemy społeczne regionu, nadająca na częstotliwości cyfrowej - powiedział w kwietniu br. „Gazecie Wyborczej” Tomasz Kurzewski, właściciel ATM Grupy.

Nadawcą stacji skupionych w sieci TV Odra (nadających naziemnie analogowo w zachodniej Polsce) jest spółka Polskie Media. Jest ona również nadawcą kanałów TV4 i TV6. Jej właścicielem, wraz z partnerami i podmiotami zależnymi był Zygmunt Solorz-Żak. Pod koniec marca 2013 roku Cyfrowy Polsat (którego właścicielem, wraz z partnerami i podmiotami zależnymi, jest również Zygmunt Solorz-Żak) poinformował, że przejmuje Polskie Media (więcej tutaj i tutaj). Transakcja objęła również koncesje regionalne (TV Odra).

W listopadzie 2012 roku TV Odra wyłączyła nadajniki analogowe w Gorzowie Wielkopolskim i Zielonej Górze (więcej tutaj), a w kwietniu 2013 roku wszystkie pozostałe, czyli - TV4 TEDE w Opolu, Świdnicy i Wrocławiu (więcej tutaj), TV4 TVL Odra w Głogowie, Legnicy i Lubinie (więcej tutaj) oraz TV Odra Jelenia Góra (więcej tutaj).

Podstawę ramówki stacji skupionych w sieci TV Odra stanowiła retransmisja kanału TV4. Resztę wypełniały pasma lokalne. Materiały TV Odra można było oglądać w informacyjnym kanale Superstacja (jego nadawcą jest Superstacja Sp. z o.o., która należy do radomskiej spółki Ster, powiązanej z Zygmuntem Solorzem-Żakiem; Ster jest też m.in. właścicielem Radia PiN). W sytuacji, gdy kanał TV4 jest już dostępny naziemnie (MUX 2) praktycznie w całej Polsce, emisja jego programu poprzez TV Odra, co zwiększało analogowy zasięg Czwórki, jest bezcelowa. Miejsce TV4 mogła zająć np. Superstacja, która również walczyła o miejsce w naziemnej telewizji cyfrowej (NTC) w pierwszym konkursie na zagospodarowanie pierwszego multipleksu (MUX 1), ale koncesji nie uzyskała. Nadawca nie zdecydował się jednak na taki krok i wyłączył nadajniki TV Odra.

Jednym z udziałowców ATM Grupy jest Zygmunt Solorz-Żak.

Przypomnijmy, iż Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) pracuje obecnie nad uruchomieniem tzw. MUX lokalnego, który ma odtworzyć zasięg lokalnych stacji nadających obecnie naziemnie analogowo (więcej tutaj, tutaj i tutaj).


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polonica


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena TELE System PF85 grafit

Włoska, stalowa antena podświetlana PF85 znanej firmy TELE System, z...

159 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 Wiwa H.265 PRO HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki Wiwa dla Naziemnej Telewizji...

119 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

829 zł Więcej...