reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Start Heweliusza, polskiego satelity, opóźni się

dodano: 2013-12-27 14:09 | aktualizacja: 2013-12-29 15:33
autor: Łukasz Knapik | źródło: TVN Meteo/Superstacja/brite-pl.pl/kosmonauta.net/satkurier.pl

Brite 30 grudnia 2013 roku z Chin na rakiecie Długi Marsz 4B miał wystartować BRITE-PL Heweliusz, drugi polski satelita naukowy (więcej tutaj). Przez awarię chińskiej rakiety start będzie jednak opóźniony. Możliwy będzie w styczniu 2014 roku, ale bardziej prawdopodobne wydaje się to, iż będziemy musieli zaczekać na to kilka miesięcy.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Heweliusz to jeden z dwóch polskich satelitów naukowych. Pierwszy - Lem, znajduje się już na orbicie. W listopadzie br. został wyniesiony przez rosyjską rakietę (więcej tutaj). W sumie na orbitę trafi ich sześć - po dwa dostarczą Kanada, Austria i Polska w ramach projektu BRITE (więcej tutaj). W skład Polskiego Konsorcjum Projektu BRITE wchodzą: Centrum Astronomiczne PAN im. Mikołaja Kopernika oraz Centrum Badań Kosmicznych PAN. Wsparcia dla projektu, w kwocie 14 mln zł, udzieliło polskie Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Co dzieje się z Lemem?

- W połowie grudnia zakończone zostały testy systemu orientacji satelity. Sprawdzono, że system działa poprawnie; jest w stanie samodzielnie wyznaczyć orientację satelity w przestrzeni kosmicznej, położenie na orbicie oraz dobrze ocenia parametry stanu. Kolejnym krokiem odbioru technicznego będzie spowolnienie i zatrzymanie koziołkowania satelity, które zwykle występuje bezpośrednio po starcie po uwolnieniu go z wyrzutnika. Obecnie Lem krążąc po orbicie wokół Ziemi, dodatkowo obraca się wokół własnej osi - wykonuje 1 obrót w ciągu 35 sekund. Takie koziołkowanie utrudnia lub wręcz uniemożliwia prowadzenie obserwacji astronomicznych, podczas których satelita powinien zachować stałą orientację w stosunku do gwiazd - czytamy na stronie brite-pl.pl.

Przypomnijmy, iż jednym z partnerów startów pierwszych polskich satelitów naukowych jest telewizja Superstacja. Logo kanału znalazło się na Heweliuszu (więcej tutaj).


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

259 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

629 zł Więcej...

Konwerter Twin Fuba DEK 217 LTE

Markowy, podwójny konwerter Universal Twin Fuba o współczynniku szumów 0,1dB...

125 zł Więcej...
reklama