reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

nc+ i Cyfrowy Polsat bez TVP Sport HD?

dodano: 2014-01-10 15:24 | aktualizacja: 2014-01-13 11:43
autor: Janusz Sulisz/Anita Kaźmierska | źródło: satkurier.pl

TVP Sport HD Z nieoficjalnych informacji uzyskanych przez redakcję satkurier.pl wynika, że kanał TVP Sport HD nie pojawi się na razie w ofercie platformy satelitarnej nc+. Przypomnijmy, że kanał oficjalnie startuje już w niedzielę, 12 stycznia 2014 roku (więcej tutaj). W komunikacie TVP z 9 stycznia 2014 roku napisano: - Trwają rozmowy z kolejnymi kontrahentami, także z przedstawicielami platform cyfrowych: Cyfrowym Polsatem i nc+. - Wygląda jednak na to, że abonenci nc+ nie zobaczą 12 stycznia TVP Sport w jakości HD.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Problemem jest pojemność satelitarna i to, kto miałby za nią zapłacić.
Platformy nc+ i Cyfrowy Polsat nie mają żadnego interesu w tym, by udostępnić Telewizji Polskiej za darmo część swoich transponderów na kanał TVP Sport HD, bo pojemność satelitarna to dobro, którego na satelitach Eutelsat Hot Bird nigdy za wiele. Z drugiej strony, Telewizja Polska nie jest w dobrej sytuacji finansowej i nie stać jej na wynajęcie dodatkowej pojemności satelitarnej na 13°E. Warto dodać, że kanał HD potrzebuje 2-3 razy tyle pojemności na satelicie co kanał SD. Tym bardziej dotyczy to kanału sportowego w HD, aby np. przy szybszych zagraniach piłki można ją było zobaczyć.

Kablówki są w lepszym położeniu, gdy chcą dołączyć TVP Sport HD.
Nadal nie jest też oficjalnie jasne, jak kanał TVP Sport HD będzie dostarczany do operatorów sieci kablowych. Są dwie opcje - albo dosył będzie dostępny na satelicie ASTRA (19,2°E), oczywiście kodowany ze względu na prawa autorskie, albo będzie dostarczany światłowodami. Pierwsza opcja wydaje się być mało realna, ponieważ transponder dzierżawiony przez Telewizję Polską na satelicie ASTRA i tak jest już dość zapełniony. Nie ma tam miejsca i nie zanosi się na to, chyba że TVP skorzysta czasowo z jakiegoś dosyłowego transpondera na jednym z mało znanych satelitów. I tu sygnał musiałby być kodowany, więc na razie odbiór z satelity raczej nie będzie możliwy. Sytuacja jeszcze może się zmienić.

Aktualizacja
TVP Sport HD wystartował o godzinie 8:03 (ogłoszenia od nadawcy, później reklamy), na satelicie jednak się nie pojawił. W przekazie satelitarnym nadawana jest wersja SD, ale z nowym logo (identycznym jak TVP Sport HD, tylko bez dopisku „HD”) oraz wymienioną częścią materiałów oprawy wizualnej (na przekazie SD pojawia się w nich logo HD).

Zapraszamy do informowania w komentarzach, czy transmisja pojawiła się w sieciach kablowych, w których zapowiadano dołączenie kanału.

Aktualizacja
- Jeśli chodzi o TVP Sport, to na chwile obecną nie mamy tego kanału w wersji HD w ofercie, podobnie jak Cyfrowy Polsat - powiedział portalowi satkurier.pl Arkadiusz Mierzwa, rzecznik prasowy nc+.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TVP


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2 HEVC Opticum Lion 5 AIR

Miniaturowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX Technology...

109 zł Więcej...

Antena sat dla TIR-a 60 cm

stalowa antena 60 cm przenośna na przyssawkę dla TIR-owców.

169 zł Więcej...

Stojak alu ścienny AS Sat 60cm

Aluminiowy stojak ścienny 60cm niemieckiej firmy A.S. Sat z certyfikatem...

129 zł Więcej...