reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
 • Zaloguj

Ważne zmiany w DVB-T od 15 lutego

dodano: 2014-01-18 15:36 | aktualizacja: 2014-01-21 11:38
autor: Janusz Sulisz | źródło: satkurier.pl/tokfm.pl/TVP

tvp Wiesław Łodzikowski, Dyrektor Ośrodka - TVP Technologie, przypomniał, że w nocy z 14 na 15 lutego 2014 roku dojdzie do kilku ważnych zmian związanych z naziemną telewizji cyfrową. Będzie to wiązało się z koniecznością przestrojenia odbiorników DVB-T - wyszukaniem na nowo kanałów. Wiesław Łodzikowski był gościem „Programu Telewizyjnego” Wojciecha Krzyżaniaka w radiu TOK FM w sobotę, 18 stycznia tuż po 12:00. Rozmowa dotyczyła najbliższych zmian na pierwszym i trzecim multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej, przyszłości tej telewizji oraz Internetowego Teatru TVP dla Szkół.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Po pierwsze, 15 lutego 2014 roku w MUX 1 pojawi się komercyjna TV Trwam, znana z niekodowanego przekazu na satelicie ASTRA 19,2°E i z sieci kablowych, oraz TVP ABC - nowy kanał dla dzieci od nadawcy publicznego. Po drugie z DVB-T usunięte zostaną kanały TVP Polonia (z MUX 3) i TVP2 SD (z MUX 1). Po trzecie kanał TVP INFO zostanie przesunięty z MUX 1 do MUX 3 (więcej na ten temat tutaj). Dzięki temu, jak podkreślił Łodzikowski, kanał ten zyska na zasięgu - z 95 proc. mieszkańców Polski obecnie do 99,6 proc. od 15 lutego 2014 roku.

Co ważne, 15 lutego 2014 roku nastąpi pełny start kanału TVP ABC, nie będzie mowy o emisji testowej. Równolegle, uruchomiona zostanie dedykowana temu kanałowi aplikacja HbbTV.

Skład MUX 1 od 15 lutego do 27 kwietnia 2014 roku:
 • TVP ABC
 • TV Trwam
 • TVP1 HD
 • Eska TV
 • Polo TV
 • TTV
 • ATM Rozrywka
Skład MUX 3 od 15 lutego do 27 kwietnia 2014 roku:
 • TVP1 SD
 • TVP2 HD
 • TVP Regionalna
 • TVP Kultura
 • TVP Rozrywka
 • TVP Historia
 • TVP INFO
Warto dodać, że w naziemnej telewizji cyfrowej kanał TVP1 będzie na razie dostępny zarówno w wersji HD, jak i SD (w przeciwieństwie do TVP2 - którego wersja SD zostanie wyłączona z DVB-T). Obecność TVP1 w dwóch wersjach, w MUX 1 i MUX 3 jest na razie konieczna - wymagają tego regulacje, powiedział Łodzikowski. Do 28 kwietnia 2014 roku nastąpi optymalizacja zasięgu MUX 3, by odbiór tego multipleksu nie sprawiał problemów, jak ma to miejsce obecnie w niektórych regionach Polski.

Łodzikowski wspomniał też o problemach z odbiorem DVB-T za pomocą starych anten siatkowych. Anteny tego typu na ogół nie sprawdzają się przy dużej odległości od nadajnika, bo mają mniejszy zysk energetyczny. Przy problemach z odbiorem, w takim przypadku warto zainwestować w antenę kierunkową.

Przypomnijmy, że obecnie TVP prowadzi w Warszawie testy technologiczne (więcej tutaj). UKE wyraziło zgodę, by na kanale 29 z nadajnika na PKiN prowadzić testy, które dadzą odpowiedz, czy za pomocą najnowszej generacji multiplekserów można nadawać większą ilość kanałów w jednym multipleksie. Teraz testowo nadawanych jest 10 slotów. Jednocześnie TVP chce zachować dobrą jakość nadawanych kanałów. W tym celu przeprowadzona zostanie ocena techniczna z obiektywnymi wynikami oraz ocena subiektywna po testach w laboratorium. Łodzikowski zachęca widzów będących w zasięgu testów do wyrażania swoich opinii „na dwóch najważniejszych forach technologicznych - SAT Kurier i Emitel” oraz na forum TVP.

Kolejną ciekawą informacją podaną przez Łodzikowskiego jest to, że od połowy 2014 roku na wszystkich kanałach TVP w DVB-T dostępne będą usługi dodatkowe takie jak inne ścieżki dźwiękowe, audiodeskrypcja, napisy. Obecnie trwa proces inwestycyjny związany z tym tematem. W połowie 2014 roku wystartować ma też RSO (więcej tutaj) na wszystkich kanałach TVP w DVB-T.

Posłuchaj „Programu telewizyjnego” z udziałem Wiesława Łodzikowskiego:13 lutego 2014 roku, na dzień przed zmianami w DVB-T, odbędzie się konferencja o naziemnej telewizji cyfrowej. Będzie ją można oglądać dzięki przekazowi internetowemu na żywo.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TV naziemna - świat


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2 Wiwa H.265 Mini HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki Wiwa dla Naziemnej Telewizji...

119 zł Więcej...

Antena Inverto 120 grafit

Antena stalowa, cynkowana 120cm z zawieszeniem sztywnym w kolorze grafitowym....

399 zł Więcej...

SAT Kurier - 5-6/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 5-6/2022

12 zł Więcej...