reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

BLOG: TVP Polska zamiast TVP Polonia? Tego chce MSZ

dodano: 2014-01-28 22:50 | aktualizacja: 2014-01-29 07:54
autor: Daniel Gadomski | źródło: TVP Polonia, PolskieRadio.pl, Inf. własna

TVP Polonia TV Polonia Już niebawem jeden z najstarszych polskich kanałów satelitarnych może przestać istnieć. Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie jest zadowolone z pracy TVP Polonia i chciałoby zastąpienia stacji nową –  pod roboczą nazwą TVP Polska (po rozszerzeniu skrótu Telewizja Polska Polska). O takim scenariuszu mówiła podczas senackiej Komisji Spraw Emigracji i Łączności Polaków za Granicą wiceszef ministerstwa Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Już w tym roku MSZ przeznaczył dla TVP Polonia znacznie niższe środki niż w latach poprzednich. Uruchomienie TVP Polska miałoby kosztować 25 mln złotych.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
O tym, że TVP Polonia nie do końca odnajduje się w dzisiejszej rzeczywistości medialnej pisałem na tym blogu nie raz. Likwidacji tego kanału domagał się m.in. Mariusz Max Kolonko. Uważam, że tworzenie całkiem nowej marki byłoby błędem. Nazwa Polonia funkcjonuje na rynku od 1992 roku. Szkoda byłoby marnować taki potencjał.  Być może dlatego pomysł resortu dyplomacji krytykują nawet senatorowie Platformy Obywatelskiej Andrzej Person i Barbara Borys-Damięcka.
 
Moim zdaniem lepsza byłaby głęboka reforma stacji. Być może stworzenie na jej bazie dwóch kanałów. Jednego adresowanego dla obcokrajowców o charakterze informacyjno-dokumentalnym. Odpowiednikami takiej stacji są Russia Today, Jewish News One, czy France 24. Drugi kanał mógłby skupić się na najciekawszych pozycjach z innych anten TVP. Działać na zasadzie zbliżonej do hiszpańskiego TVE Incernacional czy portugalskiego RTP Internacional. Na tej antenie mogłyby się ukazywać programy polonijne i seriale. Oczywiście w miarę możliwości. Łatwo narzekać na ich jakość i liczbę, trudniej dyskutować o kosztach. Nadawcy publicznego nie stać na korespondentów TVP Polonia w każdym liczącym się państwie z Polakami.
 
W ostatnich dniach TVP jest mocno krytykowana za chęć emisji większej liczby kanałów w multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej. Wielu internautów irytuje się, że mimo planów po rozpoczęciu emisji TVP ABC stacja TVP Polonia może nie opuścić DVB-T. Moim zdaniem nie powinna opuszczać. Dlaczego? Bo odbiór naziemny jest z natury przeznaczony dla mniej wymagających odbiorców. Jeśli ktoś chce mieć lepszą jakość, to powinien skorzystać z oferty platform cyfrowych i sieci kablowych. Ci gracze powinni mu tę lepszą jakość zapewnić.
 
TVP Polonia nie wypada źle na tle np. ATM Rozrywka, która w kółko emituje te same polsatowskie seriale. W stacji telewizji publicznej mamy jeszcze informacyjno-publicystyczny magazyn Polonia 24, dokumenty i magazyny o Polonii na świecie. Powtórkowe emisje serialowych hitów TVP czynią z TVP Polonia odpowiednik TVN7. Co więcej udział w rynku kanału rośnie. Według danych Nielsen Audience Measurement w grudniu 2012 roku wynosił 0,65 proc., a w grudniu 2013 roku już 0,75 proc.
 


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Daniel Gadomski


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena sat dla TIR-a 60 cm

stalowa antena 60 cm przenośna na przyssawkę dla TIR-owców.

149 zł Więcej...

Kabel Cablink 9xGI-16S czarny 10m

Włoski, 9-żyłowy przewód koncentryczny 75 Ohm Cablink 9xGI-16S - tu...

195 zł Więcej...

Nakładka uszczelniająca gumowa - czarna

Gumowa nakładka uszczelniająca poszycie dachu przy maszcie.

20 zł Więcej...
reklama