Operator satelitarny SES aktywował pierwsze transpondery na nowym satelicie telekomunikacyjnym ASTRA 2E (28,2°E). Przejął on niektóre transpondery z satelity ASTRA 2A. Tym samym zmianie uległo pokrycie w różnych częściach Europy, w tym w Polsce. Według mapek pokrycia SES, kanały nadawane na satelicie ASTRA 2A można było odbierać w Polsce już za pomocą anten 60 cm, a teraz (w przypadku ASTRA 2E) będzie to co najmniej 75 cm. Częstotliwości i parametry poszczególnych multipleksów pozostały bez zmian.
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Wiązka europejska satelity ASTRA 2E jest skierowana przede wszystkim na Wyspy Brytyjskie i Europę Zachodnią, gdzie do odbioru sygnału wystarczająca jest antena 60 cm. W Polsce i na Słowacji potrzebna jest antena 75 cm, a w Czechach i Austrii - 90 cm - podobnie jak w przypadku satelity ASTRA 2F w wiązce europejskiej.
4 lutego 2014 roku rano na satelitę ASTRA 2E przeniesiono pierwsze 12 transponderów z satelity ASTRA 2A:
Na satelitę ASTRA 2E przełączone zostały transpondery z płatnymi programami Sky UK. W następnej fazie na nowego satelitę przenoszone będą transpondery satelity ASTRA 1N i zakończy się stosunkowo bezproblemowy odbiór atrakcyjnych programów BBC i ITV w Europie Środkowej. Wiązka brytyjska satelity ASTRA 2E będzie podobna jak u ASTRY 2F i do odbioru brytyjskich programów FTA (od 10,7 do 10,95 GHz) potrzebne będą większe anteny.
Satelita ASTRA 2E został wyniesiony 29 września 2013 roku na pokładzie rakiety nośnej Proton M/Breeze M (więcej tutaj). Po serii testów na tymczasowej pozycji 43,5°E satelita został przeniesiony na pozycję docelową 28,2°E. Zastąpi ASTRĘ 2A i ASTRĘ 1N, który następnie zostanie przeniesiony na 19,2°E.
Satelita ASTRA 2E jest wyposażony w 60 transponderów pasma Ku, które mogą pracować w wiązce europejskiej, brytyjskiej lub bliskowschodniej, i 3 transpondery w paśmie Ka. Satelita o przewidywanym czasie pracy 15 lat został zbudowany przez EADS Astrium (Francja).
reklama
Materiał chroniony prawem
autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.