reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
 • Zaloguj

BLOG: Złoty środek TVP - dotychczasowa oferta zostaje w NTC

dodano: 2014-02-07 22:10 | aktualizacja: 2014-02-08 16:39
autor: Łukasz Knapik | źródło: informacja własna

TVP Od kilku miesięcy pojawiały się informacje o problemach ze zmieszczeniem dotychczasowej oferty TVP w naziemnej telewizji cyfrowej (NTC) w chwili, gdy już będzie musiała ona ostatecznie opuścić pierwszy multipleks (MUX 1) i przenieść się w całości (poza TVP ABC, które miejsce w MUX 1 uzyskało w konkursie) na MUX 3 (więcej tutaj, tutaj i tutaj). Mówiono o rezygnacji z kanałów w wysokiej rozdzielczości (TVP1 HD, TVP2 HD) lub też kanałów SD - najczęściej wymieniano tu kanał TVP Polonia. Jak się jednak okazało, Telewizja Polska znalazła złoty środek i całą swoją dotychczasową ofertę utrzyma w NTC (nie licząc TVP1 i TVP2 - ich wersje HD mają bowiem dokładnie taką samą ramówkę).Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Telewizja Polska musiała pogodzić sprzeczne, jak się wydawało, postulaty widzów. Głośno mówiono o potrzebie zachowania w bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej (NTC) kanałów TVP w wysokiej rozdzielczości - TVP1 HD i TVP2 HD. Obrońcom TVP Polonii w polskiej NTC już trochę trudniej było się przebić w mediach, ale tego głosu, choć cichszego, publiczny nadawca też nie mógł zlekceważyć. W czerwcu ubiegłego roku satkurier.pl pisał (więcej tutaj):

„Pojawia się pytanie, czy TVP zmieści w NTC wszystkie dotychczas obecne tam kanały i te planowane - TVP1/TVP1 HD, TVP2/TVP2 HD, TVP3 w dwóch wersjach regionalnych, TVP Polonia, TVP Kultura, TVP Rozrywka, TVP Info, TVP Historia, TVP Dokument, TVP ABC. Nadawca i regulatorzy rynku muszą pogodzić interesy i oczekiwania widzów - z jednej strony tych chcących mieć dostęp do nowoczesnych technologii w naziemnej telewizji cyfrowej (TVP1 HD, TVP2 HD), a z drugiej tych, którzy chcą mieć zapewniony bezpłatny i powszechny dostęp w NTC do pełnej (w tym kanału TVP Polonia, którego oferta jest kierowana do Polaków poza krajem, ale na przestrzeni lat ten ogólny kanał stał się bardzo popularny również w Polsce - można go określić jako TVP4) oferty publicznego nadawcy (nie mówiąc już o TVP Seriale, TVP Sport, TVP HD, które dostępne są w płatnych pakietach operatorów kablowych i platform satelitarnych, czy TVP Parlament, który dostępny jest tylko w Internecie). Widać dziś, że potrzebne są kolejne multipleksy - nadawaniem w NTC zainteresowanych jest przecież także wielu nadawców komercyjnych, którzy o taką możliwość muszą walczyć w konkursach, a wiadomo - w takich przypadkach nie wszyscy będą zwycięzcami - koncesje otrzymają tylko nieliczni.

Natomiast we wrześniu ubiegłego roku satkurier.pl pisał (więcej tutaj):

„Pojawiają się głosy, iż by zyskać miejsce Telewizja Polska powinna zrezygnować z nadawania w NTC kanału TVP Polonia. Pytanie jednak - czy publiczny nadawca może sobie na to pozwolić? Obecność kanałów TVP1 HD i TVP2 HD w NTC to prestiż dla TVP. Zajmują one jednak miejsce, które można przeznaczyć dla zwiększenia liczby kanałów w SD, które, obok prestiżu przyniosą również dla TVP dodatkowe zyski z reklam, co w czasach kryzysu jest ogromną wartością dla budżetu nadawcy. TVP Polonia to kanał, który obok jego przeznaczenia dla rodaków mieszkających poza granicami kraju, stał się również bardzo popularny w Polsce, jeszcze w czasach analogowej telewizji satelitarnej. Jego deprecjonowanie nie ma więc pokrycia w rzeczywistości.

Telewizja Polska uruchomiła w styczniu br., o czym jako pierwszy informował satkurier.pl (więcej tutaj, tutaj i tutaj), testowy multipleks z Pałacu Kultury i Nauki (PKiN) w Warszawie. Testy miały na celu sprawdzenie możliwości upakowania w jednym multipleksie większej ilości kanałów przy zachowaniu dobrej jakości obrazu i dźwięku. 31 stycznia br. testy zakończono (więcej tutaj), a 4 lutego br. prezes TVP Juliusz Braun poinformował (więcej tutaj), iż 15 lutego 2014 roku do MUX 1 trafią TV Trwam i TVP ABC, a kanał TVP Info zostanie przeniesiony z MUX 1 do MUX 3. Natomiast TVP1 SD i TVP2 SD nie zostaną usunięte z DVB-T w dniu 15 lutego br., a dopiero 15 marca, czyli miesiąc później.

Juliusz Braun zapowiedział również, że docelowo pozostaną w NTC wszystkie kanały, które są obecnie dostępne w naziemnej telewizji cyfrowej, w tym TVP Rozrywka i TVP Polonia - poza kanałami TVP1 i TVP2 w wersji SD.

MUX 1 (część TVP) od 15 lutego 2014 roku
 • TV Trwam
 • TVP ABC
 • TVP1 SD --> Fokus TV (jak będzie gotowy, najwcześniej 15 marca br.)
 • TVP2 SD --> Stopklatka TV (jak będzie gotowy, najwcześniej 15 marca br.)
 • a także Eska TV
 • Polo TV
 • TTV
 • ATM Rozrywka TV

MUX 3 od 15 lutego 2014 roku (docelowy skład)
 • TVP1 HD
 • TVP2 HD
 • TVP Info
 • TVP Regionalna
 • TVP Kultura
 • TVP Rozrywka
 • TVP Historia
 • TVP Polonia
A co z kolejnymi kanałami TVP w NTC? Telewizja Polska chce zawalczyć o MUX 8. Z informacji „Gazety Wyborczej” wynika, że może on zostać uruchomiony jesienią 2014 roku (więcej tutaj, tutaj i tutaj). Czy TVP wygra? Nie wiadomo, bowiem konkurentów ma sporo. Warto też jeszcze dodać, że w MUX 4 (kodowanym, dostęp płatny, tzw. TV Mobilna Cyfrowego Polsatu) nadaje kanał TVP Seriale.

Miejmy nadzieję, że tak jak zostało to już ogłoszone, cała dotychczasowa oferta TVP (poza TVP1 i TVP2 w SD) pozostanie w NTC i będzie dalej walczyć o uwagę widza.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Łukasz Knapik


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

429 zł Więcej...

SAT Kurier abonament za 2022 rok

Roczna prenumerata magazynu SAT KURIER w 2022 r. z wysyłką...

109 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

829 zł Więcej...