reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Redukcja przepływności kanałów w MUX 3

dodano: 2014-02-11 20:13 | aktualizacja: 2014-02-12 11:23
autor: Jacek Grzeszczak | źródło: belzebiusz, forum.emitel.pl

tvp 11 lutego w godzinach dopołudniowych TVP we współpracy z operatorem MUX 3 DVB-T, firmą EmiTel, rozpoczęła wprowadzanie zmian, które od 15 lutego umożliwią przeniesienie do MUX 3 TVP1 HD oraz TVP Info. Zredukowano przepływność kanałów nadawanych obecnie w MUX 3, w tym w szczególności TVP2 HD, łącznie uzyskując ok. 5 Mbit/s pojemności na potrzeby umieszczenia kolejnych kanałów od 15 lutego.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Redukcja przepływności dla kanałów jest konieczna, gdyż brak miejsca na kolejne stacje, a z powodu planu umieszczenia TVP1 HD i TVP Info, które muszą opuścić MUX 1, a jednocześnie TVP zadecydowała iż nie zamierza żadnego z kanałów usunąć.

Poza redukcją przepływności od teraz stosowane jest bardziej "agresywne" multipleksowanie statystyczne, owocujące dynamiczniejszymi zmianami przepływności w zależności od zapotrzebowania oraz większym rozrzutem pomiędzy skrajnymi wartościami. Przy TVP2 HD minimalne wskazania oscylują w okolicach 2 Mbit/s, maksymalne dochodzą do 6 Mbit/s.

Widzowie komentujący sytuację na forach dyskusyjnych firmy EmiTel oraz magazynu SAT Kurier raportują wyraźną degradację jakości obrazu na TVP2 HD w ramach naziemnej telewizji cyfrowej, w szczególności przy dynamicznych scenach (co uwidaczniają zwłaszcza transmisje z trwających Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2014 w Soczi).

Od 15 lutego MUX 3 będzie musiał pomieścić 8 stacji, ale w tym dwie w wysokiej rozdzielczości, co przy stosowanym (w Polsce) przeliczniku 1 HD = 2 SD oznacza 10 slotów. Multipleks DVB-T przy obecnych parametrach transmisji, tj. 64QAM, FEC 5/6, GI 1/4 daje ok. 24,88 Mbit/s przepływności do wykorzystania. Zmiana parametrów w kierunku zwiększenia pojemności pogorszy zasięg multipleksów i nie jest możliwa do zrealizowania szybko.

W efekcie na jeden slot będzie przypadać od 15 lutego ok 2,49 Mbit/s (licząc obraz + dźwięk i dodatkowe dane), a kanały HD średnio będą mogły uzyskiwać do 5 Mbit/s. Oczywiście jeśli w danym momencie inna stacja nie będzie prezentować dynamicznych scen - jej przepływność będzie mogła zostać stosownie zredukowana, oddając miejsce pozostałym kanałom.

Jak wyjdzie docelowo pokaże praktyka po 15 lutym, trzeba pamiętać, że MUX 3 opuści jeszcze TVP1 w SD (wszystko wskazuje, że na przynajmniej miesiąc trafi do MUX 1 - tymczasowo na miejsce przeznaczone docelowo na jeden z kanałów nadawców prywatnych - Fokus TV lub Stopklatka TV).

Po załączeniu TVP1 HD i TVP Info do MUX 3 będzie można ocenić optycznie ostateczną wersję zmian, ale jeśli sytuacja pozostanie na obecnym poziomie - jakość kanałów HD w DVB-T nie będzie zadowalająca.

Aktualizacja
Wznowiono także testy multipleksu DVB-T TVP w Warszawie na kanale 29 (538 MHz) z nadajnika RTCN Warszawa/PKiN. Jak zgłaszają nam Czytelnicy, pikselizacja jest zauważalna na wszystkich programach TVP. Jest to jakość niedopuszczalna dla widzów w ostatecznym kształcie MUX 3.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TV naziemna - świat


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Zestaw nc+ telewizja na kartę: ITI 2851S + pakiet Komfort+/Filmbox 6m

Zestaw nc+ telewizja na kartę: dekoder ADB2851S (bez tunera DVB-T)...

179 zł Więcej...

Obejma kominowa mocna podwójna E863B - 5m

mocny uchwyt - obejma 5m na komin dwuczęściowa do masztów...

139 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 159 zł Więcej...
reklama