O północy, w nocy z 14 na 15 lutego 2014 roku TV Trwam zadebiutowała w naziemnej telewizji cyfrowej (NTC). Stacja w nowy dla siebie okres wkroczyła transmisją Mszy Świętej sprawowanej w Sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze, której przewodniczył ksiądz arcybiskup Wacław Depo, metropolita częstochowski i przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski (KEP).
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Starania TV Trwam o możliwość nadawania w naziemnej telewizji cyfrowej trwały kilka lat. W 2011 roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) odrzuciła jej wniosek w pierwszym konkursie na zagospodarowanie pierwszego multipleksu (MUX 1), tłumacząc to brakiem środków finansowych nadawcy na ten cel. Z tym nie zgodziła się Fundacja Lux Veritatis (nadawca TV Trwam), jednak jej odwołanie KRRiT również odrzuciła. Był to początek głośnego sporu pomiędzy KRRiT a Fundacją, który trwa do dziś.
W obronę katolickiej telewizji włączyli się politycy, samorządowcy dziennikarze, Kościół katolicki, różne organizacje, a także widzowie, Domagali się oni przyznania TV Trwam miejsca w MUX 1.
Apele o przyznanie TV Trwam miejsca na multipleksie zaczęły kierować do KRRiT samorządy terytorialne - zarówno gminy, powiaty jak i województwa, które przyjmowały w tym celu specjalne uchwały. W różnych apelach, uchwałach, protestach, wezwaniach wysyłanych do KRRiT swoje poparcie dla TV Trwam w DVB-T wyraziły partie polityczne, różne organizacje i stowarzyszenia oraz zwykli ludzie w marszach i manifestacjach oraz składając podpisy pod apelem do KRRiT w tej sprawie. W sumie zebrano ponad 2,5 mln podpisów i zorganizowano blisko 200 protestów w Polsce (m.in. w Bielsku-Białej, Gdańsku, Krakowie, Rzeszowie, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu) i poza granicami naszego kraju (m.in. w Berlinie, Brukseli, Chicago, Manchesterze, Paryżu i Sydney). Za sprawą polityków kwestią TV Trwam w NTC zajęły się również m.in. komisje polskiego Sejmu i Senatu, Parlament Europejski i Zgromadzenie Parlamentarne Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).
Pod takim naciskiem i w wyniku przeprowadzonych konsultacji, KRRiT zdecydowała, że w drugim konkursie jedno z czterech miejsc zostanie przeznaczone dla kanału o charakterze społeczno-religijnym. Do rywalizacji o nie stanęły TV Trwam i spółka Wieczorna.pl z kanałem Radiotelewizja, która chciała emitować programy twórców określających się jako „Żydo-Taoisto-Hinduso-Tolteko-Buddyści”. W konkursie wystartowała również spółka Media Works S.A. (należąca do Platformy Mediowej Point Group, PMPG), we współpracy z Astro S.A., która jednak wycofała swój wniosek. Tym razem TV Trwam wygrała konkurs.
TV Trwam, nadająca od 10 lat, była gotowa od razu rozpocząć emisję w NTC, jednak w wyniku wcześniejszych decyzji, to miejsce w MUX 1 do 28 kwietnia 2014 roku było zarezerwowane dla Telewizji Polskiej. Był to początek kolejnego sporu, który zakończył się w grudniu ubiegłego roku porozumieniem obu nadawców. Publiczny nadawca zdecydował się opuścić miejsce przeznaczone dla TV Trwam 15 lutego 2014 roku.