reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Wiosna w TVP Kultura

dodano: 2014-02-15 01:40 | aktualizacja: 2014-02-15 03:49
autor: Łukasz Knapik | źródło: TVP

TVP Kultura - Michałkow, Bałabanow i rosyjski teatr, Łoziński i Fellini, Masecki i Saura, Hazanavicius i Cywińska, Allen i Driessen, koncerty Santany, Iron Maiden, Deep Purple i Queens of the Stone Age, ale też Maurice’a Jarre’a i Cecilii Bartoli - nie ma takiego zjawiska kulturalnego, które nie znalazło by swojego miejsca w wiosennej ramówce TVP Kultura - zapowiada TVP.



Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Wiosenną ramówkę w TVP Kultura otworzą wydarzenia specjalne: kolejna edycja „Młodego Muzyka Roku” - nowoczesny talent show będący ogólnopolskim konkursem na najlepszego młodego muzyka, grającego na klasycznym instrumencie oraz „Gwarancje Kultury” - nagrody dla najciekawszych, najbardziej wyrazistych osobowości artystycznych ubiegłego sezonu.

Fanów dobrego kina TVP Kultura zaprasza na filmy dokumentalne pokazujące zmianę postrzegania roli kobiet w krajach Trzeciego Świata: Indiach, Birmie, RPA. Wśród nich zaplanowano dwie premiery: „Siła kobiet” w reż. francuskiego artysty Jr. oraz „Cały świat przed nią” w reż. Nishy Pahuja.

Z kolei „Podróż na Wschód” to pasmo z filmami radzieckimi i rosyjskimi, które ruszy już w marcu br. i wypełni czwartkowe wieczory. Będzie można zobaczyć premierowo filmy takich reżyserów jak Nikita Michałkow, Aleksiej Bałabanow czy Eldar Riazanow.

Nie zabraknie przeglądów tematycznych. W środowe wieczory TVP Kultura zaprasza na najlepsze filmy polskich dokumentalistów: Marii Zmarz-Koczanowicz, Marcela Łozińskiego i Macieja Cuske. W kwietniu br. zaplanowano tydzień z twórczością Federico Felliniego. Wszystkie filmy zostaną wyemitowane z taśm odnowionych cyfrowo. Natomiast w maju br. - obszerny przegląd filmów Carlosa Saury.

Wiosenną atrakcją na antenie TVP Kultura będą też mini przeglądy filmowe „Zbliżenie na...”. W marcu br. będzie można obejrzeć filmy z Julianne Moore, w kwietniu br. z Charlize Theron. Bohaterami kolejnych przeglądów będą Gael Garcia Bernal, Emmanuelle Seigner, Gerard Depardieu, Ben Whishaw.

Ponadto wiosną br. TVP Kultura przygotowała wiele telewizyjnych premier w piątkowym paśmie „Kino jest sztuką” i sobotnim „Bilet do kina”. Wśród nich m.in.: „Co nas kręci, co nas podnieca” Woody’ego Allena, „Artysta” Michela Hazanaviciusa, „Nietykalni” Oliviera Nakache i Erica Toledano, „Mój tydzień z Marylin” Simona Curtisa.
Fani animacji w wiosennej ramówce znajdą filmy Paula Driessena. W przeglądzie jego twórczości TVP Kultura wyemituje filmy: „Air!”, „Edyp” i „Chłopiec, który zobaczył górę lodową”.

Widzowie będą też mogli zapoznać się z filmami wyśmienitego duetu z Kanady: Wendy Tilby i Amandy Forbis. W przeglądzie będzie można zobaczyć animację „Gdy dzień się budzi”, za który panie otrzymały Złotą Palmę w Cannes w 1999 r., oraz „Dzikie życie” - nominowaną do Oscara w 2012 r. Premierowo TVP Kultura pokaże krótkometrażowy film „Ziegenort” Tomka Popakula. W zestawieniu propozycji znajdą się filmy wyprodukowane przez studio Platige Image: entuzjastycznie przyjmowany na festiwalach „Paths of Hate” Damiana Nenowa oraz „Kinematograf” Tomasza Bagińskiego. TVP Kultura zaprosi również na filmy ze zbiorów archiwalnych TVP (m.in. na przegląd animacji Tomasza Kozaka).

Wtorkowe wieczory (o godzinie 20:20) TVP Kultura dedykuje Teatrowi Telewizji.

W marcu br. TVP Kultura zaprezentuje twórczość Izabelli Cywińskiej. Wydarzeniem miesiąca będzie telewizyjna premiera spektaklu „Wiśniowy sad” Antona Czechowa z Teatru Nowego w Poznaniu, który TVP Kultura zaprezentuje w ramach „Niedzieli z Izabellą Cywińską”.

W kwietniu br. TVP Kultura przedstawi cykl spektakli pod hasłem „Lokalsi w teatrze”, do którego wprowadzeniem będzie premiera telewizyjnej wersji „Korzeńca” według powieści Zbigniewa Białasa z Teatru Zagłębia w Sosnowcu w reżyserii Remigiusza Brzyka i reżyserii telewizyjnej Marcina Koszałki.

W maju br. widzowie dzięki TVP Kultura będą mogli poznać współczesny rosyjski teatr. Wyemitowane zostaną dwie części „Życia i losu” według powieści Wasilija Grossmana w adaptacji scenicznej wybitnego rosyjskiego reżysera Lwa Dodina oraz „Wilki i owce” Aleksandra N. Ostrowskiego w reżyserii znanego również w Polsce Konstantina Bogomołowa.

TVP Kultura przygotowała wiosną br. wiele premierowych koncertów i filmów dokumentalnych poświęconych muzyce.
Atrakcją późnych poniedziałkowych wieczorów będą rockowe koncerty zagraniczne, w których premierowo zagrają m.in. James Brown, Carlos Santana, Iron Maiden, Deep Purple oraz Queens of the Stone Age.

We wtorki tradycyjnie TVP Kultura będzie emitować koncerty muzyki klasycznej z archiwum Telewizji Polskiej oraz zagraniczne. Przewidziano tu premiery, a wśród nich cykl koncertów w wykonaniu światowej sławy skrzypaczki Anne-Sophie Mutter z muzyką Brahmsa, Mendelssohn-Bartholdiego, Mozarta.

W każdą pierwszą środę miesiąca TVP Kultura zaprosi na spektakl operowy lub baletowy. Wśród planowanych spektakli: zrealizowany z rozmachem, plenerowy spektakl operowy „Czarodziejski Flet” W. A. Mozarta z prestiżowego austriackiego festiwalu w Bregencji oraz „Don Carlo” Verdiego z festiwalu w Sazlburgu, a także pasjonująca realizacja „Eugeniusza Oniegina” w reżyserii Mariusza Trelińskiego.

W czwartki na widzów będzie czekała „Muzyka świata”, a w niej koncerty folkowe z udziałem muzyków różnych narodowości. TVP Kultura przypomni tu m.in. sylwetkę legendy czeskiej muzyki Jaromira Nohavicy.

Późnymi wieczorami w piątki zagrają w TVP Kultura młode i uznane zespoły polskiej sceny muzycznej. Premierowo: koncert pianisty i improwizatora Marcina Maseckiego - zrealizowany w warszawskim Teatrze Rozmaitości oraz koncert nowego polskiego dream team’u jazzowego Power of the Horns.

Sobotnie wieczory (o godzinie 22:30) wypełni pasmo koncertów jazzowych i nie tylko. Wśród premier: bluesowy koncert światowej sławy brytyjskiego aktora Hugh Lauriego poprzedzony filmem dokumentalnym; koncerty: Don Cherry „Multikulti”, Weather Report, Super Guitar Trio oraz Niny Simone zrealizowane na festiwalu w Montreux oraz Pat Metheny Group „The Way Up”.

W niedzielne popołudnia (o godzinie 15:00) TVP Kultura zaprosi na koncerty z gwiazdami opery i estrady w repertuarze znanym i lubianym przez widzów, z udziałem artystów polskich i zagranicznych. Wśród koncertów: „Arie oper świata na Wawelu”, koncert barokowych arii w wykonaniu Cecilii Bartoli oraz koncert światowej sławy tenora Jonasa Kaufmanna wykonującego najtrudniejsze niemieckie arie.

Nie zabraknie atrakcji dla fanów muzycznych filmów dokumentalnych.

W soboty o godzinie 19:15 TVP Kultura poleca premierowy cykl dokumentów poświęconych kompozytorom muzyki filmowej. Wśród nich: Alexandre Desplat, Bruno Coulais, Gabriel Yaerd, Georges Delerue, Lalo Schifrin, Maurice Jarre.
Natomiast w poniedziałki (o 8:50 i 17:00) będzie można oglądać najciekawsze polskie i zagraniczne filmy dokumentalne o tematyce muzycznej. Wśród premier m.in.: „Zupa na pointach” - film dokumentalny poświęcony choreografowi Emilowi Wesołowskiemu, „Murray Perahia – nie z tego świata” prezentujący sylwetkę jednego z największych żyjących pianistów, oraz kontrowersyjny niemiecki dokument „Muzyka w czasach zimnej wojny” odkrywający powiązania wielkich artystów ze Związkiem Radzieckim i Stanami Zjednoczonymi.

Wiosną br. TVP Kultura zaprasza ponadto na spotkania ze sztukami wizualnymi w cyklach: „Videogalerie”, „Performance” i „Libera - przewodnik po sztuce” oraz na stałe pozycje programowe: „Halę odlotów”, „Informacje kulturalne”, „Tygodnik Kulturalny”, „Niedzielę z...”, „Sztukę czytania”, „Studio Kultura - Rozmowy” i „Afisz kulturalny”.

Wiosna 2014 roku w TVP Kultura:

Wydarzenia specjalne:

„Młody Muzyk Roku”
emisja: 8 marca 2014 roku o 14:35; 9 marca 2014 roku o 15:25 (relacje z półfinału), od 10 marca 2014 roku - prezentacja na antenie TVP Kultura sylwetek finalistów konkursu, 19 marca 2014 roku o 20:20 (transmisja z finału)

Wydarzeniem wiosennej ramówki TVP Kultura będzie kolejna edycja „Młodego Muzyka Roku”, którą TVP Kultura przygotowuje wspólnie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytutem Muzyki i Tańca.
Projekt ma charakter nowoczesnego talent show z najwyższej jakości zawartością artystyczną. Spektakularny finał jest poprzedzony kampanią promocyjną ukazującą najlepszych z najlepszych, którzy uczą się grać na instrumentach muzycznych i osiągają znaczące sukcesy. „Młody Muzyk Roku” to ogólnopolski konkurs na najlepszego młodego muzyka, grającego na jednym z klasycznych instrumentów. Zwycięzca będzie reprezentował Telewizję Polską na Konkursie Eurowizji dla Młodych Muzyków w Kolonii.

„Gwarancje Kultury”
emisja: 11 kwietnia 2014 roku o 19:30

Po raz kolejny TVP Kultura przyzna wiosną br. „Gwarancje Kultury” - nagrody dla najciekawszych, najbardziej wyrazistych osobowości artystycznych ubiegłego sezonu. Nagrody przyznawane są w kwietniu, w rocznicę powstania TVP Kultura. Wśród nagrodzonych w zeszłym roku znaleźli się m.in. pisarka Joanna Bator, aktor Bartłomiej Topa oraz tenor operowy Piotr Beczała. Nagrodę specjalną - Supergwarancję Kultury - odebrał mistrz polskiej muzyki współczesnej Krzysztof Penderecki za ciągłe poszukiwania i otwartość na eksperymenty. W tym roku Gwarancje Kultury zostaną wręczone 11 kwietnia, a uroczystość uświetni koncert Tomasza Stańki i zespołu Kroke.

Propozycje filmowe:

„Siła kobiet” - premiera
reż. Jr., 2010
planowana emisja: kwiecień 2014 roku

Ukrywający się pod pseudonimem Jr. sławny street-artowiec opowiada o sile kobiet mieszkających w najbiedniejszych zakątkach świata. Film odbił się głośnym echem na Festiwalu w Cannes, gdzie walczył o nagrodę Złotej Kamery.

„Cały świat przed nią” - premiera
reż. Nisha Pahuja, 2012
planowana emisja: kwiecień 2014 roku

Światy kobiet w Indiach. Młode kobiety z różnych środowisk społecznych szkolone w dwóch oddzielnych obozach, które mają jeden cel - przygotować je do dorosłego życia. Reżyserka urodziła się w Indiach, dorastała i mieszka w Toronto w Kanadzie. „Cały świat przed nią” jest jej trzecim filmem, za który otrzymała Nagrodę dla Najlepszego Dokumentu na festiwalu Tribeca (2012).

Pasmo „Podróż na Wschód”
emisja: czwartek (od 6 marca 2014 roku) około 22:00


„Urga” - premiera
reż. Nikita Michałkow, 1991
emisja: 20 marca 2014 roku o 22:20

Rzecz dzieje się na mongolskim stepie. Poznajemy małżeństwo mongolskie - mąż chce czwarte dziecko, żona nie, ponieważ prawo chińskie pozwala tylko na troje. Mąż (Gombo) musi udać się do miasta po prezerwatywy. W pobliżu jurty Gombo psuje się ciężarówka rosyjskiego kierowcy, Sergieja. Kontakt nawiązany przez Sergieja i Gombo przemienia się w przyjaźń. Film mistrza rosyjskiego kina zebrał deszcz nagród w tym Złotego Lwa na Festiwalu w Wenecji (1991). Był także nominowany do Oscara w kategorii najlepszy film zagraniczny.

„Pożegnanie” - premiera
reż. Elem Klimow, 1983
emisja: 27 marca 2014 roku o 23:50

Elektryzująca ekranizacja powieści Władimira Rasputina „Pożegnanie z Matiorą”. Decyzją władz wyspa na dalekiej Syberii, Matiora, zostanie zatopiona, a na jej miejscu powstanie elektrownia wodna. Mieszkańcy wyspy muszą porzucić rodzinną ziemię i zamienić drewniane chaty, harmonię i spokój na nowoczesne bloki i zgiełk miasta. Niektórzy postanawiają jednak zostać do końca.

„Żyła sobie baba” - premiera
reż. Andriej Smirnow, 2011
planowana emisja: czerwiec 2014 roku

Rosja, lata 1909-1921. Przez pryzmat życia przeciętnej wiejskiej kobiety zostają ukazane krwawe losy państwa w czasie wojny światowej, rewolucji i wojny ojczyźnianej. Film Smirnowa jest dziełem, które powstawało przez lata. Reżyser długo poznawał obyczaje mieszkańców obwodu tambowskiego, spędził wiele godzin w archiwach. „Żyła sobie baba” otrzymała Trzecią Nagrodę Festiwalu „Sputnik nad Polską”.

„Tydzień z Federico Fellinim”
emisja: codziennie od 14 do 18 kwietnia 2014 roku po głównej pozycji filmowej, około 22:00


„Niebieski ptak”
1955

Augusto jest drobnym oszustem, cynikiem, całe życie samotnym. Starzeje się i próbuje znaleźć kogoś bliskiego. Traci wspólników. Córka jest świadkiem jego aresztowania. Film opowiada o niemożności porozumienia i samotności człowieka. „Niebieski ptak” był nominowany do Złotego Lwa na Festiwalu w Wenecji. W głównych rolach Broderick Crawford i Giulietta Masina.

„Słodkie życie”
1960

Film uważany za jedno z największych osiągnięć światowego kina. Marcello jest dziennikarzem prasowym, ale i playboyem, który doprowadza swoją dziewczynę do szaleństwa. Jednak prawdziwym bohaterem tego filmu jest Rzym i jego mieszkańcy. „Słodkie życie” to film składający się z wielu wątków dających niezwykły i głęboki portret psychologiczny mieszkańców tej jedynej w swoim rodzaju metropolii. W głównych rolach fenomenalnie obsadzeni Marcello Mastroianni i Anita Ekberg.

„Giulietta i duch”
1965

Najbardziej tajemniczy i niepokojący z filmów wielkiego mistrza, będący oryginalną analizą sytuacji społecznej włoskiej kobiety. Pierwszy pełnometrażowy film kolorowy Felliniego nominowany do Oscara w kategoriach najlepsza scenografia i najlepsze kostiumy. W głównej roli Giulietta Masina.

„Wałkonie”
1953

Film Felliniego, który inspirował takich reżyserów jak Martin Scorsese i George Lucas. Piątka przyjaciół: Fausto, Moraldo, Alberto, Riccardo i Leopoldo jest już blisko trzydziestki, ale mimo to konsekwentnie unikają pracy. Jeden z nich, Fausto, uwodzi siostrę Moraldo, Sandrę. Żeni się z nią, a wraz z małżeństwem przychodzi konieczność podjęcia przez niego pracy. Jedną z głównych ról zagrał Alberto Sordi - na pogrzebie w 2003 roku żegnało go ponad milion ludzi. Srebrny Lew na Festiwalu w Wenecji.

„Osiem i pół”
1963

Arcydzieło Felliniego zaliczane do największych osiągnięć światowej kinematografii. Film otrzymał dwa Oscary za najlepszy film nieanglojęzyczny oraz najlepsze kostiumy. Choć cała produkcja została już przygotowana, brakuje pomysłu na film. Reżyser cierpi z powodu kryzysu twórczego. Niezapomniane kreacje stworzyli Marcello Mastroianni, Anouk Aimée, Claudia Cardinale.

„Tydzień z Carlosem Saurą”
emisja: codziennie od 26 do 30 maja 2014 roku po głównej pozycji filmowej o 20:20


„Nakarmić kruki”
1976

„Karm kruki, a one wydziobią ci oczy” - to przysłowie hiszpańskie, którego pierwsze słowa stały się tytułem filmu uznawanego za jeden z najlepszych w dorobku Carlosa Saury. Film nie ma zdecydowanej fabuły, to raczej zapis niepokojów i rozdarcia wewnętrznego bohaterki. Wielka Nagroda Jury i nominacja do Złotej Palmy na Festiwalu w Cannes.

„Mrożony peppermint”
1967

Julian rozkoszuje się upragnioną samotnością w odosobnionym domu na prowincji. Wizyta brata, Pabla z nową narzeczoną Eleną wywraca jego życie do góry nogami. Srebrny Niedźwiedź za reżyserię na festiwalu w Berlinie w 1968 r. „Mrożony peppermint”, czwarty pełnometrażowy film Saury, powstał u schyłku dyktatury Franco i zawiera elementy krytyki franksistowskiej polityki. Srebrny Niedźwiedź za reżyserię na festiwalu w Berlinie w 1968 roku.

„Anna i wilki”
1973

Jedno z flagowych dzieł mistrza hiszpańskiej Nowej Fali. Film nominowany do Złotej Palmy na Festiwalu w Cannes. Anna jest guwernantką, zatrudnioną do opieki nad dziećmi jednego z braci pewnej bogatej hiszpańskiej rodziny. Jej członkowie powoli odkrywają przed nią swoje dziwactwa i mroczne strony osobowości. Atmosfera w filmie jest duszna, ciężka - dodatkowo gra aktorów nadaje filmowi specyficzny, psychodeliczny charakter. A finał jest szokujący. W głównej roli Geraldine Chapline.

„Kuzynka Angelica”
1974

Kiedy nieżonaty businessman w średnim wieku jedzie do Segovii, odbywa psychologiczną pielgrzymkę w czasie, do lata 1936 roku, kiedy to, jako dziesięciolatek, był świadkiem Wojny Domowej i antyrepublikańskich zamieszek. Wtedy też po raz pierwszy zakochał się w swej kuzynce, Angelice. Film zdobył nagrodę jury na Festiwalu w Cannes.

„Mama ma sto lat”
1979

Jeden z największych sukcesów komercyjnych Carlosa Saury. Ana i Antonio są małżeństwem. Pewnego dnia przyjeżdżają do dworu na hiszpańskiej wsi, w którym Ana kiedyś była nianią. Odbywa się tam zjazd rodzinny z okazji setnych urodzin nestorki rodu. Podczas spotkania okazuje się, że losy członków tej rodziny nie potoczyły się zbyt szczęśliwie, co więcej więzi rodzinne są w rozsypce. Nie radzące sobie w życiu dzieci planują zabić matkę, aby przejąć jej pieniądze. Film nominowany do Oscara.

Pasmo „Zbliżenie na...”
emisja: wtorek (od 4 marca 2014 roku) po paśmie teatralnym o 22:00

Wiosenną atrakcją na antenie TVP Kultura będą mini przeglądy filmowe pt. „Zbliżenie na....” . W marcu br. będzie można obejrzeć filmy z Julianne Moore (m.in. „Wszystko w porządku” Lisy Cholodenko, „Samotny mężczyzna” Toma Forda), w kwietniu br. - z Charlize Theron (m.in. „Celebrity” Woody’ego Allena, „Granice miłości” Arriaga Guillermo). Bohaterami kolejnych przeglądów będą Gael Garcia Bernal ( „Mamut” Lukasa Moodyssona, „Miasto ślepców” Fernando Meirellesa i premierowo „Nawet deszcz” Iciara Bollaina oraz „Najsamotniejsza z planet” w reż. Julii Loktev), Emmanuelle Seigner (m.in. „Edith Piaf” Oliviera Dahana, „Motyl i skafander” Juliana Schnabela, „Essential Killing” Jerzego Skolimowskiego), Gerard Depardieu (m.in. „Vatel” Rolanda Joffe, „Lulu” Maurice Pialata), Ben Whishaw (m.in. premierowo „Jaśniejsza od gwiazd” w reż. Jane Campion).

„Gael Garcia Bernal: Najsamotniejsza z planet” - premiera
reżysera: Julia Loktev, 2011
planowana emisja - kwiecień 2014 roku

„Julia Loktev, amerykańska reżyserka rosyjskiego pochodzenia, zrobiła subtelny, a jednocześnie poruszający film” - pisał Zdzisław Pietrasik w „Polityce”. Alex i Nica kilka miesięcy przed zaplanowanym ślubem wyruszają do Gruzji, wynajmują lokalnego przewodnika i udają się na wyprawę w góry Kaukazu. Okazuje się, że bohaterowie nie są sami w dzikich górach, a chwilowy akt tchórzostwa Alexa sprawi, że relacja między zakochanymi już nigdy nie będzie taka sama. Film nominowany do Złotego Lamparta na Festiwalu w Locarno.

„Gael Garcia Bernal: Nawet deszcz” - premiera
reżysera: Icíar Bollaín, 2010
planowana emisja: kwiecień 2014 roku

Jedna z najwybitniejszych hiszpańskich produkcji ostatnich lat. „Film o kręceniu filmu, cynizmie stojących za kamerą i fałszu, który nieodzownie wpisany jest w kino” - pisał Paweł Felis w „Gazecie Wyborczej”. Sebastian i Costa staną przed trudną decyzją, czy są gotowi zrobić film za wszelką cenę, nawet kosztem indiańskich współpracowników i własnych ideałów. Hiszpański kandydat do Oscara w kategorii najlepszy film obcojęzyczny oraz Nagrody Publiczności na Festiwalu w Berlinie.

„Ben Whishaw: Jaśniejsza od gwiazd” - premiera
reżyseria: Jane Campion, 2009
planowana emisja: maj 2014 roku

Krytyk brytyjskiego „Guardiana” nazwał „Jaśniejszą od gwiazd” najlepszym filmem Jane Campion. John Keats, wybitny angielski poeta bez grosza przy duszy, obdarza odwzajemnioną miłością Fanny Brawne, osiemnastolatkę z dobrego, acz niezbyt bogatego domu. Film nominowany do Złotej Palmy i Oscara.

Ponadto wiosną TVP Kultura przygotowała wiele telewizyjnych premier w piątkowym paśmie „Kino jest sztuką” i sobotnim „Bilet do kina”. Wśród nich m.in.: „Co nas kręci, co nas podnieca” Woody’ego Allena, „Artysta” Michela Hazanaviciusa, „Nietykalni” Oliviera Nakache i Erica Toledano, „Mój tydzień z Marylin” Simona Curtisa.

Fani animacji w wiosennej ramówce znajdą filmy Paula Driessena - wielokrotnie nagradzanego twórcy filmów animowanych, uhonorowanego Smokiem Smoków na Krakowskim Festiwalu Filmowym w 2013 r. W przeglądzie jego twórczości TVP Kultura wyemituje filmy: „Air!”, „Edyp” i „Chłopiec, który zobaczył górę lodową”.

Widzowie będą też mogli zapoznać się z filmami wyśmienitego duetu z Kanady: Wendy Tilby i Amandy Forbis. W przeglądzie będzie można zobaczyć animację „Gdy dzień się budzi”, za który panie otrzymały Złotą Palmę w Cannes w 1999 r., oraz „Dzikie życie” - nominowaną do Oscara w 2012 roku. Premierowo TVP Kultura pokaże krótkometrażowy film „Ziegenort” Tomka Popakula. W 2013 roku obraz został uznany najlepszym filmem animowanym na festiwalach od Wrocławia przez Londyn po Nowy Jork. W zestawieniu propozycji znajdą się filmy wyprodukowane przez studio Platige Image: entuzjastycznie przyjmowany na festiwalach „Paths of Hate” Damiana Nenowa oraz „Kinematograf” Tomasza Bagińskiego zrealizowany na podstawie komiksu autorstwa Mateusza Skutnika, z muzyką Krzysztofa Herdzina. TVP Kultura zaprosi również na filmy ze zbiorów archiwalnych TVP, m.in. na przegląd animacji Tomasza Kozaka - artysty bezkompromisowego („Opera ocalenia”, „Czarna burleska”, i „Romans dżentelmena”).

Oferta teatralna:

„Marzec z teatrem Izabelli Cywińskiej”
emisja: 4,11 i 18 marca 2014 roku o 20:20

W marcu br. TVP Kultura zaprezentuje twórczość Izabelli Cywińskiej, spektakle: „Wysocki” według sztuki Władysława Zawistowskiego, „W poszukiwaniu zagubionego buta” oparty na jednym z rozdziałów powieści Wiesława Myśliwskiego „Widnokrąg” oraz „Druga matka” na podstawie dwóch opowiadań Hanny Krall. Wydarzeniem miesiąca będzie telewizyjna premiera spektaklu „Wiśniowy sad” Antona Czechowa z Teatru Nowego w Poznaniu, który TVP Kultura zaprezentuje w ramach Niedzieli z Izabellą Cywińską..

„Wiśniowy sad” - premiera
reżyseria: Izabella Cywińska, 2013
emisja: 2 marca 2014 roku o 18:25

Spektakl opowiada o życiu, które płynie - nawet jeśli monotonnie; o życiu, które się zmienia - nawet jeśli nie na lepsze; o życiu każdego z nas. „Wiśniowym sadem” Czechow zmusza do uogólnień, uniwersalizacji, ukazując obrazy rosyjskiej prowincji, każe myśleć o przemianach pokoleniowych pod każdą szerokością geograficzną.

„Kwiecień: Lokalsi w teatrze”
emisja: 1, 8, 15 i 22 kwietnia 2014 roku o 20:20

W kwietniu br. TVP Kultura przedstawi cykl spektakli pod hasłem „Lokalsi w teatrze” , do którego wprowadzeniem będzie premiera telewizyjnej wersji „Korzeńca” według powieści Zbigniewa Białasa z Teatru Zagłębia w Sosnowcu w reżyserii Remigiusza Brzyka i reżyserii telewizyjnej Marcina Koszałki. Cykl uzupełnią przedstawienia, które odwołują się również do lokalnych historii: „Ballada o Zakaczawiu” w reż. Waldemara Krzystka (Teatr im. H. Modrzejewskiej w Legnicy) i spektakl „Miłobójcy” w reż. Lecha Mackiewicza (Teatr Nowy w Zabrzu).

„Korzeniec” - premiera
reżyseria: Remigiusz Brzyk, 2013
emisja: 1 kwietnia 2014 roku o 20:20

Ekscytująca czarna komedia kryminalna. Jej pasjonująca sensacyjna intryga rozgrywa się w historycznych realiach wielokulturowego tzw. Trójkąta Trzech Cesarzy, wśród galerii barwnych postaci prawdziwych i fikcyjnych Sosnowiczan. Spektakl autorstwa wielokrotnie nagradzanego reżysera Remigiusza Brzyka i dramaturga Tomasza Śpiewaka, twórców głośnej „Brygady Szlifierza Karhana” w Teatrze Nowym w Łodzi. Przedstawienie jest teatralną adaptacją powieści Zbigniewa Białasa, która stała się literackim wydarzeniem 2011 r. Wersję telewizyjna spektaklu wyreżyserował znakomity dokumentalista Marcin Koszałka.

W maju br. zaś widzowie dzięki TVP Kultura będą mogli poznać współczesny rosyjski teatr. Wyemitowane zostaną dwie części „Życia i losu” według powieści Wasilija Grossmana w adaptacji scenicznej wybitnego rosyjskiego reżysera Lwa Dodina oraz „Wilki i owce” Aleksandra N. Ostrowskiego w reżyserii znanego również w Polsce Konstantina Bogomołowa.

Propozycje muzyczne:

TVP Kultura przygotowała wiosną br. wiele premierowych koncertów i filmów dokumentalnych.

Atrakcją późnych poniedziałkowych wieczorów będą rockowe koncerty zagraniczne, w których premierowo zagrają m.in. James Brown, Carlos Santana, Iron Maiden, Deep Purple oraz Queens of the Stone Age.

We wtorki tradycyjnie TVP Kultura będzie emitować koncerty muzyki klasycznej z archiwum Telewizji Polskiej oraz zagraniczne. Przewidziano tu premiery, a wśród nich cykl koncertów w wykonaniu światowej sławy skrzypaczki Anne-Sophie Mutter z muzyką Brahmsa, Mendelssohn-Bartholdiego, Mozarta.

W każdą pierwszą środę miesiąca TVP Kultura zaprosi na spektakl operowy lub baletowy. Wśród planowanych spektakli: zrealizowany z rozmachem, plenerowy spektakl operowy „Czarodziejski Flet” W. A. Mozarta z prestiżowego austriackiego festiwalu w Bregencji oraz „Don Carlo” Verdiego z festiwalu w Sazlburgu, a także pasjonująca realizacja „Eugeniusza Oniegina” w reżyserii Mariusza Trelińskiego.

W czwartki na widzów będzie czekała Muzyka świata, a w niej koncerty folkowe z udziałem muzyków różnych narodowości. TVP Kultura przypomni tu m.in. sylwetkę legendy czeskiej muzyki Jaromira Nohavicy.

Późnymi wieczorami w piątki zagrają w TVP Kultura młode i uznane zespoły polskiej sceny muzycznej. Premierowo: koncert pianisty i improwizatora Marcina Maseckiego - tegorocznego laureata Paszportu Polityki – zrealizowany w warszawskim Teatrze Rozmaitości oraz koncert nowego polskiego dream team’u jazzowego Power of the Horns. W tym paśmie także cykl koncertów Made in Polska, zrealizowanych przez TVP2 przy współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym.

Sobotnie wieczory (o godzinie 22:30) wypełni pasmo koncertów jazzowych i nie tylko. Wśród premier: bluesowy koncert światowej sławy brytyjskiego aktora Hugh Lauriego poprzedzony filmem dokumentalnym; koncerty: Don Cherry „Multikulti”, Weather Report, Super Guitar Trio oraz Niny Simone zrealizowane na festiwalu w Montreux oraz Pat Metheny Group „The Way Up”.

W niedzielne popołudnia (o godzinie 15:00) TVP Kultura zaprosi na koncerty z gwiazdami opery i estrady w repertuarze znanym i lubianym przez widzów, z udziałem artystów polskich i zagranicznych. Wśród koncertów: „Arie oper świata na Wawelu”, koncert barokowych arii w wykonaniu Cecilii Bartoli oraz koncert światowej sławy tenora Jonasa Kaufmanna wykonującego najtrudniejsze niemieckie arie.

Nie zabraknie atrakcji dla fanów muzycznych filmów dokumentalnych.

W soboty o godzinie 19:15 TVP Kultura zaprosi na premierowy cykl dokumentów poświęconych kompozytorom muzyki filmowej. Wśród nich: Alexandre Desplat, Bruno Coulais, Gabriel Yaerd, Georges Delerue, Lalo Schifrin, Maurice Jarre.

W poniedziałki (o 8:50 i 17:00) TVP Kultura zaprosi na najciekawsze polskie i zagraniczne filmy dokumentalne o tematyce muzycznej. Wśród premier m.in.: „Zupa na pointach” - film dokumentalny poświęcony choreografowi Emilowi Wesołowskiemu, „Murray Perahia – nie z tego świata” prezentujący sylwetkę jednego z największych żyjących pianistów, oraz kontrowersyjny niemiecki dokument „Muzyka w czasach zimnej wojny” odkrywający powiązania wielkich artystów ze Związkiem Radzieckim i Stanami Zjednoczonymi.

Sztuki wizualne:

Cykl „Videogalerie”
emisja: poniedziałek po 22:00

W cyklu programów prezentowane są prace artystów, oprawione planszami przedstawiającymi ich sylwetki. Dzięki programowi widzowie aktualizują swoją wiedzę o sztuce wideo, są też świadkami współczesnych manifestacji i działań artystycznych, akcji teatralnych, ulicznych i klubowych. Każdy odcinek programu został opatrzony specjalnym wstępem, który ma ułatwić zrozumienie i przybliżyć tematykę prezentowanych prac - Videofan.

Cykl „Performance”
emisja: środa po 23:00

Prezentacja filmowych dokumentacji sytuacji artystycznych, których przedmiotem i podmiotem jest ciało performera, w których artysta występujący przed publicznością jest zarówno twórcą, jak i materią sztuki. Cykl daje niepowtarzalną szansę spotkania z tą nierzadko trudną i hermetyczną dziedziną sztuki współczesnej - z zasady w programie emitowane są zapisy całości wystąpień artystycznych, co ma w jak najszerszym zakresie przybliżyć ją w formacie telewizyjnym. Cykl jest także swoistym eksperymentem z medium telewizji.

Cykl „Libera - przewodnik po sztuce”
emisja: poniedziałek około 22:00

Program Zbigniewa Libery, współtwórcy nurtu sztuki krytycznej w Polsce, jednego z najciekawszych współczesnych artystów wizualnych, który w niekonwencjonalny sposób przedstawia twórczość i życiorysy artystów XX i XXI wieku. Ich dzieła są zgromadzone w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Łodzi. Wiosną TVP Kultura zaprezentuje kolejne jego odcinki. Już w marcu br.: „Teoria widzenia cz. II”, „Themersonowie”, „Wodiczko”, „Edward Krasiński”.

Stałe pozycje programowe:

„Informacje kulturalne”
emisja: poniedziałek, środa, piątek o 20:00

Przegląd najnowszych wydarzeń kulturalnych. Reporterzy TVP Kultura są zawsze obecni tam, gdzie dzieje się coś ważnego - na najbardziej godnych polecenia spektaklach kinowych i teatralnych, wystawach, docierają do najwybitniejszych ludzi kultury. Oprócz czystej, bieżącej informacji widzowie mogą liczyć na ciekawe opinie, rekomendacje i pogłębione materiały problemowe. Program pod redakcją Marka Zająca.

„Hala odlotów”
emisja: czwartek o 20:20

Odważne, ścierające się ze sobą poglądy, błyskotliwe osobowości i tematy budzące emocje - to wszystko w przestrzeni artystycznie urządzonego loftu. Ludzie kultury z różnych dziedzin spotykają się przy wspólnym stole, by w swobodnej atmosferze podyskutować, wymienić doświadczenia, pospierać się. Pretekstem do ich rozmowy jest zawsze aktualne wydarzenie kulturalne, budzące emocje i kontrowersje, które jednocześnie dotyka ważnych kwestii społecznych i obyczajowych. Program jest również okazją, by zarekomendować widzom wartościowe wydarzenia kulturalne. Gospodarzami programu są Katarzyna Janowska i Max Cegielski.

„Tygodnik kulturalny”
emisja: piątek o 22:30

Wybitni krytycy na stałe związani z TVP Kultura podsumowują tydzień w kulturze, wymieniając opinie na temat nowości ze wszystkich dziedzin - filmu, teatru, muzyki i sztuk wizualnych. Program jest także cenną wskazówką dla widza - co wybrać dla siebie. Gospodarzem programu jest Michał Chaciński.

„Niedziela z...”
emisja: niedziela o 17:25

Cotygodniowe spotkania z artystami. Bohaterowie programu opowiadają o swoim życiu i dorobku artystycznym w otoczeniu przyjaciół, bliskich i współpracowników. W marcu br. zaplanowano spotkania z: Izabellą Cywińską (wśród jej gości znajdą się Hanna Krall i Wiesław Myśliwski), Arturem Barcisiem, Andrzejem Grabowskim oraz zdobywcą nagrody Grammy, kompozytorem Włodkiem Pawlikiem. Program prowadzi Agnieszka Szydłowska.

„Sztuka czytania”
emisja: sobota o 17:15

Program odgrywa rolę przewodnika po rynku wydawniczym. Wskazuje na ciekawe tytuły - nawet te, które nie są omawiane w wysokonakładowych czasopismach. W każdym odcinku cyklu trójka recenzentów dyskutuje o trzech książkach i poleca najlepszą. Program nagrywany jest w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie, a kończy go wizyta w prywatnej bibliotece. Gospodarzami programu są krytycy literaccy: Andrzej Franaszek, Anna Kałuża i Wojciech Bonowicz.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.




Więcej z kategorii Propozycje stacji TV i VOD


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 1-2/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 1-2/2023

12 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-6986 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem i testerem optycznym

Miernik Satlink ST-6986 do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, naziemnych...

1 630 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R 4K

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

319 zł Więcej...