reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Rakieta Proton wyniosła satelitę Türksat 4A [wideo]

dodano: 2014-02-15 14:59 | aktualizacja: 2014-02-16 00:11
autor: Janusz Sulisz | źródło: parabola.cz/ilslaunch

Turksat Logo 2014 Rosyjska rakieta nośna Proton pomyślnie wyniosła na orbitę telekomunikacyjnego satelitę Türksat 4A dla tureckiego operatora Türksat AS. Docelowo trafi on na pozycję 42°E, zastępując wysłużonego Türksata 2A. Znaleźć się tam powinien po testach na orbicie, przypuszczalnie w maju br.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Rakieta Proton M z blokiem Breeze M wystartowała z satelitą Türksat 4A na pokładzie z kosmodromu Bajkonur (Kazachstan) w piątek 14 lutego 2014 o godzinie 22:09 naszego czasu. Start przebiegł pomyślnie, podobnie jak pierwsze wstępne testy satelity na orbicie.

Türksat 4A zostanie umieszczony tymczasowo na pozycji 50°E, gdzie odbędą się jego pełne testy. Po ok. trzech miesiącach zostanie przesunięty na pozycję 42°E, gdzie podmieni satelitę Türksat 2A, którego planowany czas eksploatacji miał wynosić 12 lat i upłynął w styczniu 2013 roku. Oczywiście satelita nadal działa, ale operator korzystając z obiektu, który wykroczył za przewidywany czas użytkowania na orbicie - robi to na własne ryzyko i musi liczyć się z możliwymi problemami i awariami. Dlatego najwyższy czas, aby na 42°E doszło do zamiany satelity.

Türksat 4A został wyprodukowany i dostarczony przez japońskiego producenta Mitsubishi Electric Corporation (MELCO) na bazie platformy DS2000. Satelita jest zbudowany na potrzeby transmisji telewizji, radia oraz dostarczania usług szerokopasmowego przekazu danych, głównie na obszarze Turcji, ale także wszędzie tam, gdzie docierają wiązki sygnału z transponderów satelity - do Europy, centralnej Azji, Bliskiego Wschodu i Afryki. Przewidywany czas eksploatacji Türksata 4A na orbicie wynosi 15 lat.

Türksat 4A jest wyposażony w 30 transponderów o łącznej szerokości 1750 MHz. 2 transpondery będą pracować w paśmie Ka, a pozostałe 28 w paśmie Ku.

Transpondery satelity będą pracować pod kontrolą czterech wiązek. Najciekawsze kanały tureckie będą zapewne tak jak do tej pory transmitowane w wiązce wschodniej, która tym razem będzie miała (w porównaniu do Türksata 2A) bardziej ograniczony zasięg w Europie. Może to oznaczać, że część stacji przestanie być dostępna po podmianie satelitów lub będzie trudniejsza do odbioru i będą potrzebne czasze o większej średnicy. Trzeba jednak mieć na uwadze, że mapki są obecnie jedynie teoretyczne, a finalny zasięg może delikatnie różnić się od założeń.

Mapa pokrycia sygnałem dla satelity Türksat 4A (źródło: Türksat AS

Legenda do mapy:
- na zielono wiązka FSS pasma Ku kierowana na Afrykę
- na niebiesko wiązka wschodnia BSS pasma Ku
- na czerwono wiązka turecka BSS pasma Ku
- na pomarańczowo i czerwono wiązka zachodnia BSS pasma Ku


Kolejny start rakiety Proton jest planowany na 15 marca. Wtedy mają zostać wyniesione dwa rosyjskie satelity: Express AT1 (trafi na 56°E) oraz Express AT2 (trafi na 140°E). Pierwszy z tej dwójki będzie widoczny w Polsce i być może będzie można z niego odbierać kanały, jeśli wykorzystana będzie wiązka zachodnia. Zwykle z tej pozycji satelitarnej są transmitowane stacje w wiązce wschodniej kierowanej na Syberię, niedostępnej w Polsce.

Wcześniej, czyli na 7 marca, planowano start rakiety Ariane 5 z satelitami Astra 5B (trafi na 31,5°E) oraz Amazonas 4A (trafi na 61°W), ale wstępnie zapowiedziano, że dojdzie do poślizgu w związku z koniecznością wykonania dodatkowej kontroli satelity Amazonas 4A.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 690 zł Więcej...

Nagrywarka 4K UHD Velocap U3

Nagrywarka (grabber) i streamer sygnału HDMI w wysokiej jakości, bezpośrednio...

690 zł Więcej...

Uchwyt kominowy bezinwazyjny E863M z opaską 5,0m

mocny uchwyt antenowy bezinwazyjny - obejma 5m na komin 

119 zł Więcej...
reklama