reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Wymiana odbiorników HD? Będzie standard DVB-S2X

dodano: 2014-02-28 13:15 | aktualizacja: 2014-03-01 17:24
autor: Janusz Sulisz | źródło: DVB

DVB-S2X Na 76. posiedzeniu Rady Sterującej DVB zatwierdzone zostały nowe rozszerzenia do specyfikacji DVB-S2. Nowa specyfikacja, znana jako DVB-S2X, oferuje wzrost wydajności pasma do zastosowań profesjonalnych o 20-30 proc., a dla niektórych scenariuszy nawet o 50 proc. Ponadto na zwiększenie elastyczności wpłynąć mają nowe tryby pracy, takie jak łączenie kanałów (channel bonding). Specyfikacja zostanie wysłana do ETSI do formalnej standaryzacji. Tzw. DVB-S2X BlueBook zostanie wkrótce opublikowany.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Kluczowy impuls dla nowej specyfikacji DVB-S2X może pochodzić od dostawców profesjonalnych usług i aplikacji, którzy będą chcieli skorzystać z osiągnięć technologicznych, a także rosnącego zapotrzebowania na ich usługi. Terminowe zatwierdzenie DVB-S2X oznacza, że standard ten może być wdrożony z HEVC, najnowszym schematem kodowania wideo. Przewiduje się, że popyt na kompatybilne mikroukłady i urządzenia będzie napędzany przez konsumenckie usługi internetowe i transmisje UHDTV z kodowaniem HEVC na satelicie. Członkowie DVB przyczynili się do prac nad specyfikacją wnosząc ponad 200 dokumentów wejściowych.

DVB-S2X zapewnia między innymi dodatkowe opcje modulacji i korekcji błędów (FEC), które pozwalają na bardziej efektywne wykorzystanie pasma telewizji satelitarnej.

Inne kluczowe udoskonalenia w DVB-S2X obejmują:
  • dodatkowe opcje wyświetlania i szyfrowania dla niskich wartości stosunku sygnału do szumu (S/N), co umożliwi mobilność i mniejsze anteny dla usług satelitarnych;
  • channel bonding dla maksymalnie 3 kanałów będzie wspierać wyższe przepływności i pozwalać na dodatkową pojemność dla takich usług, jak UHDTV;
  • większa odporność na zakłócenia;
  • opcjonalna struktura superframing, otwierająca drzwi do zaawansowanych technik ograniczania zakłóceń dla interaktywnych usług szerokopasmowych.

Włączenie protokołów DVB-GSE/GSE-Lite może ułatwić migrację do pełnych usług IP w przyszłości - szczególnie nadających się do konwergencji usług transmisji/szerokopasmowych w sieci domowej.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Technika


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE S2X FBC

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 799 zł Więcej...

Przepust dachowy średnicy 90mm

Przepust dachowy do kabli średnicy 90mm

279 zł Więcej...

Konwerter Single Televes LNB

Ostatni model pojedynczego konwertera Universal hiszpańskiej firmy Televes. Charakterystyczna pomarańczowa...

39 zł Więcej...