reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Platforma OZ ruszy w Polsce w maju. Co w ofercie?

dodano: 2014-03-05 08:07 | aktualizacja: 2014-03-06 17:39
autor: Anita Kaźmierska | źródło: Wirtualnemedia.pl

platforma OZ W maju 2014 roku w Polsce uruchomiona ma zostać internetowa platforma OZ, oferująca linearne kanały telewizyjne, zarówno polskie jak i zagraniczne, w tym także nowości - ustalił serwis Wirtualnemedia.pl. W marcu prowadzone będą testy na zamkniętej grupie użytkowników. Pierwszymi stacjami, które zostaną udostępnione wyłącznie w nowej platformie interaktywnej OZ, będą muzyczne I Love Disco i 4musicTV.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W ofercie platformy OZ w Polsce mają się znaleźć polskie i zagraniczne kanały sportowe, informacyjne, filmowe i muzyczne dostępne obecnie w tradycyjny sposób. Będą również nowe kanały, specjalnie utworzone i dostępne tylko na OZ. - Rozmawiamy z kluczowymi nadawcami. Powstaje kanał we współpracy ze światowym dystrybutorem stacji dziecięcych oraz kanał filmowy przygotowywany z dystrybutorem takich kanałów - powiedział Kobiałko. Wiadomo już, że pierwszymi stacjami dostępnymi wyłącznie w nowej platformie interaktywnej OZ będą muzyczne muzyczne I Love Disco i 4musicTV. Ich producenci, Musicart i Fabryka nr 1, szukają już prezenterów. Zgłaszać się mogą osoby w wieku 18-40 lat, które posługują się językami polskim i angielskim. Doświadczenie w pracy z kamerą nie jest wymagane. W marcu przygotowane zostaną wersje beta I Love Disco i 4musicTV, które będą udostępnione zamkniętej grupie użytkowników testujących platformę. Od startu platformy OZ w maju 2014 roku mają nadawać 24 godziny na dobę w jakości HD.

W I Love Disco będzie grana muzyka dyskotekowa z lat 80. 90. i obecnych (bez disco polo). Z kolei 4musicTV ma emitować wyłącznie koncerty, głównie polskich artystów. OZ nie wyklucza, że stacja będzie również transmitować na żywo największe polskie festiwale. - W większości przypadków nie wolno transmitować całego koncertu ze względu na prawa autorskie. Jednak na festiwalach takich jak Open’er, Woodstock czy Orange Warsaw Festival grają również artyści, których występy można by transmitować - zauważył Radek Kobiałko i dodaje, że festiwale te mają obsługę telewizyjną, ale do tej pory były tylko rejestrowane. - My będziemy namawiać organizatorów do transmisji live tego, co mogą - zaznaczył.Platforma OZ działa już w Islandii od grudnia 2013 roku. Wykorzystuje zupełnie nową technologię transmisji sygnału telewizyjnego, przeciwną do streamingu i bliską tej stosowanej w torrentach.

- Im więcej użytkowników zacznie korzystać z kanałów platformy tym większa będzie przepustowość. Nie znaczy to, że jeśli użytkowników będzie kilku to jakość przekazu gwałtownie spadnie - powiedział Radek Kobiałko, dyrektor OZ na Europę Środkową i Wschodnią (za Wirtualnemedia.pl). - Technologia rozsypuje dane streamingu na wiele tysięcy części i składa je w całość dopiero u użytkownika. Skutek jest taki, że linearne telewizje w jakości HD można oglądać za pośrednictwem mobilnego internetu. W Polsce testujemy to już od dłuższego czasu - dodał.

OZ ma być dostępna na telewizorach Smart TV, urządzeniach mobilnych z iOS i Androidem, a także na specjalnych dekoderach (w cenie około 100 zł), które po podłączeniu do internetu umożliwią zapisywanie wybranych programów (takich, na które pozwala prawo autorskie) w chmurze z nieograniczoną pojemnością. Ta opcja ma być dodatkowa płatna na zasadzie subskrypcji - maksymalnie 8 dolarów (ok. 24 zł) miesięcznie. Ponadto użytkownicy, którzy będą polecać platformę innym, mogą liczyć na specjalne bonusy.

Platforma OZ nie planuje tworzenia własnych punktów sprzedaży, nie będzie również zatrudniać przedstawicieli handlowych. Dekodery partnerów z technologią OZ w środku mają być rozprowadzane w sieciach handlowych. - Rozmawiamy z dwiema najpoważniejszymi sieciami sprzedaży, żeby dotrzeć do wszystkich, którzy będą chcieli kupić dekoder. Prowadzimy również zaawansowane rozmowy z platformami Smart TV - powiedział Kobiałko.

W czwartym kwartale 2014 roku platforma OZ ma zostać uruchomiona na całym świecie. - Obraliśmy inną politykę zdobywania zagranicznych rynków niż Netflix. Kanały polskojęzyczne będą dostępne dla Polaków na całym świecie i tym sposobem dotrą do Polonii rozsianej na całej kuli ziemskiej. To samo dotyczy innych kanałów - powiedział. - Nie chcemy konkurować z istniejącymi platformami VoD. Wprost przeciwnie, chcemy wyciągnąć rękę do nadawców lokalnych, dając im możliwość transmitowania ich kanału na cały świat - zapowiedział. Trzeba jednak dodać, że z powodu braku praw autorskich niektóre kanały i programy nie będą dostępne w danym kraju.

Jednym z głównych udziałowców platformy OZ jest Jon von Tetzchner, założyciel Opera Software ASA.

Strona internetowa: oz.com


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Telewizja


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI - mini HDMI 3,0m

Kabel połączeniowy HDMI - mini HDMI do podłączenia tabletów, smartfonów...

29 zł Więcej...

Moduł HD+ z kartą 6m

Moduł HD+ z kartą HD+ (gotowy na odbiór w Ultra...

399 zł Więcej...

Ferguson REGENT i100 FM, DAB+, BT, Wi-Fi, Radio internetowe

Stacjonarne radio DAB+ oraz UKF/FM. Posiada wbudowany głośnik oraz antenę...

289 zł Więcej...