reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

TVP Kultura: „Młody Muzyk Roku 2014” przed finałem

dodano: 2014-03-06 16:21 | aktualizacja: 2014-03-06 17:28
autor: Janusz Sulisz | źródło: mlodymuzykroku.tvp.pl

TVP Kultura Znamy siedmiu finalistów konkursu „Młody Muzyk Roku 2014”, organizowanego przez TVP Kultura, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Muzyki i Tańca. Finał konkursu zobaczymy na żywo 19 marca br. o godzinie 20:20 na antenie TVP Kultura (więcej tutaj i tutaj).Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
„Młody Muzyk Roku” to ogólnopolski konkurs na najlepszego młodego muzyka grającego na jednym z instrumentów klasycznych, a zarazem realizowane z rozmachem nowoczesne show telewizyjne.

Na skalę i rangę wydarzenia składa się wiele elementów. Muzyczne supertalenty pojawiają się w nowoczesnej oprawie medialnej. Wydarzenie pomyślane jest jako widowiskowa realizacja telewizyjna, a poszczególne etapy muzycznych zmagań są transmitowane i relacjonowane zarówno na antenie TVP Kultura, jak i w Internecie (na Facebooku oraz w specjalnym serwisie dedykowanym konkursowi).

Występom przygląda się jury złożone z muzycznych autorytetów. W tym roku zasiadają w nim Krzesimir Dębski, Kevin Kenner, Patrycja Piekutowska i Tytus Wojnowicz. Jurorzy na gorąco, publicznie oceniają i komentują wystąpienia młodych instrumentalistów. Telewidzowie mają też okazję zajrzeć za konkursowe kulisy, by podpatrzyć reakcje uczestników i ich najbliższych, wysłuchać pierwszych wrażeń.

Nagroda dla zwycięzcy to zaproszenie do reprezentowania Polski na Konkursie Eurowizji dla Młodych Muzyków w Kolonii. Finaliści tego konkursu wystąpią na placu przed słynną Katedrą, a ich występy transmitowane będą do wielu europejskich krajów.

Konkurs Młody Muzyk Roku to wyjątkowe wydarzenie artystyczne i medialne, będące czymś znacznie więcej niż kolejnym programem typu „talent show”.

- To przede wszystkim szansa dla młodych ludzi, którzy swoją przyszłość pragną związać z muzyką poważną - powiedział Robert Kamyk, kierownik redakcji muzyki TVP Kultura. - To także dowód na to, że w dobie mediów elektronicznych można z powodzeniem promować młodych instrumentalistów, specjalizujących się w wykonywaniu utworów klasycznych - dodał.

19 marca br. finałowa  siódemka pojawi się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, aby z towarzyszeniem Polskiej Orkiestry Radiowej pod dyrekcją Łukasza Borowicza wykonać finałowy utwór i ponownie skonfrontować się z ocenami jury. Choć laureata wyłoni czwórka jurorów, na ostateczny werdykt wpływ będą mieli również widzowie TVP Kultura, którzy za pośrednictwem systemu audiotele zagłosują na swojego faworyta. Głos telewidzów będzie piątym głosem jurorskim i może przesądzić o tym, komu przypadnie zaszczytny tytuł najlepszego „Młodego Muzyka Roku 2014”.

Finaliści Konkursu „Młody Muzyk Roku 2014” - sylwetki muzyków:
 
Krystyna Wiśniewska - wiolonczelistka, lat 18, warszawianka. Naukę gry na wiolonczeli rozpoczęła w 2002 roku. w Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie u Joanny Święs. Obecnie jest uczennicą prof. Andrzeja Orkisza w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Zenona Brzewskiego w Warszawie. Laureatka licznych konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Do największych sukcesów zalicza: nagranie płytowe na Morningside Music Bridge 2012 (Kanada), I nagrodę w IX Ogólnopolskim Forum Młodych Instrumentalistów im. Karola i Antoniego Szafranków w Rybniku (2013), I nagrodę na 24 Międzynarodowym Konkursie Flame w Paryżu (2013) oraz I nagrodę na 7 Ogólnopolskim Konkursie im. Witolda Lutosławskiego dla dzieci i młodzieży w Warszawie (2013). Swój warsztat doskonaliła u wielu wspaniałych pedagogów na całym świecie. Została zaangażowana na dwa lata do projektu Norweskiego Polish-Norwegian Youth Academy of Music. Stypendystka Fundacji Vide Supra. W 2014 roku otrzymała stypendium ministra kultury i dziedzictwa narodowego ,,Młoda Polska’’.
 
Inga Piwowarska - akordeonistka, lat 18. Urodziła się w Działdowie. Edukację muzyczną rozpoczęła w 2005 roku, w PSM I i II st. w Mławie. W 2009 roku wzięła udział w Ogólnopolskich Przesłuchaniach CEA zdobywając II nagrodę, a w Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Castelfidardo zajęła IV miejsce. W VIII Festiwalu Zespołów Kameralnych Regionu Mazowieckiego w Sierpcu zdobyła I nagrodę i Grand Prix. W XVI Mławskim Festiwalu Muzyki Akordeonowej zajęła I miejsce razem z zespołem oraz III miejsce jako solistka. W 2011 roku zdobyła I nagrodę w XVII Mławskim Festiwalu Muzyki Akordeonowej oraz II miejsce w IX Konkursie Muzyki Współczesnej. W tym samym roku wzięła udział wraz z Zespołem Kameralnym w Ogólnopolskich Przesłuchaniach CEA zdobywając II nagrodę.  W 2012 roku rozpoczęła edukację w I Liceum Ogólnokształcącym (LO) w Mławie. W 2013 roku zdobyła I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Akordeonowym w Słupcy i otrzymała nagrodę za wykonanie utworu polskiego kompozytora, zdobyła również Grand Prix w Międzynarodowym Konkursie „Sonorum” w Kownie. W br. jest laureatkąGrand Prix Ogólnopolskich Przesłuchań Centrum Edukacji Artystycznej.

Viet Trung Nguyen - pianista, lat 18. Urodził się w 1996 roku w Hanoi (Wietnam). Kiedy miał pół roku przyjechał z rodzicami do Polski. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku siedmiu lat, w szkole muzycznej I st. im. Oskara Kolberga w Warszawie, w klasie fortepianu  prof. Filomeny Dziedzic. Od 2009 roku jest uczniem Zespołu Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie, w klasie fortepianu prof. Iriny Rumiancewej-Dabrowski. Do najważniejszych osiągnięć zalicza: I nagrodę na Konkursie Pianistycznym Emmy Altberg w Łodzi - 2005 rok, II nagrodę na XI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Chopin dla Najmłodszych”' w Antoninie - 2010 rok, II nagrodę i nagrodę za najlepsze wykonanie Etiudy na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Rotaract-Rotary w Palma de Mallorca - 2012 rok, nagrodę na Junior Academy Eppan we Włoszech - 2013 rok, Grand Prix oraz I miejsce w Ogólnopolskich Przesłuchaniach Uczniów Klas Fortepianu Szkół Muzycznych II st., w Krakowie - 2014 rok. Koncertował w Polsce, Niemczech, na Węgrzech, na Ukrainie oraz w Wietnamie. W wieku 10 lat zagrał po raz pierwszy z Toruńską Kameralną Orkiestrą Symfoniczną. W wieku 16 lat wykonał III Koncert c-moll op. 37 Ludwiga van Beethovena z Wietnamską Orkiestrą Symfoniczną w Hanoi Opera House pod dyrekcją Honna Tetsuji. Był uczestnikiem wielu kursów mistrzowskich np. pod kierunkiem: prof. Darii Petrowej, prof. Tatiany Szebanowej, prof. Dang Thai Son, prof. Ewy Pobłockiej, prof. Andrea Bonatta czy prof. Katarzyny Popowej-Zydroń.

Bartosz Kołsut - akordeonista, lat 18. Urodził się w Radomiu. W 2003 roku rozpoczął naukę w Zespole Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu, w klasie akordeonu Artura Miedzińskiego. W czasie nauki należał do zespołów: Akordeonowe Smyki, Humi Accordion Band pod kierownictwem Andrzeja Humskiego a obecnie Artura Miedzińskiego - koncertujących zarówno na scenach krajowych, jak i zagranicznych. Jest laureatem wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Trzykrotny stypendysta ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Od września 2011 roku tworzy duet akordeonowy z Łukaszem Brzeziną, prowadzony przez Klaudiusza Barana, prorektora Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W styczniu 2013 roku rozpoczął współpracę z akordeonistą Tomaszem Gieroniem - studentem Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Od września 2013 roku tworzy duet z jednym z najlepszych polskich saksofonistów młodego pokolenia - Piotrem Wysockim. Od 2011 roku samodzielnie ćwiczy grę na bandoneonie.

Wojciech Kaszuba - trębacz, lat 18. Urodził się w Katowicach. Uczęszczał do Szkoły Podstawowej nr 66 im. Janusza Korczaka w Katowicach i równolegle podjął naukę w PSM I st. im. Mieczysława Karłowicza. Początkowo grał na fortepianie, a od IV klasy na trąbce w klasie prof. Marka Pietrasa. Obecnie jest uczniem POSM II st. im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w klasie prof. Rafała Dudka. Do najważniejszych osiągnięć zalicza: III miejsce w Śląskim Konkursie Instrumentów Dętych w Dąbrowie Górniczej - 2009 rok, I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Interpretacji Muzycznej w Ostrawie - 2011 rok, III miejsce na IX Międzynarodowym Konkursie Interpretacji Muzycznej dla Instrumentów Dętych w Brnie - 2013 rok, II miejsce w Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Dętych Edycja dla instrumentów dętych blaszanych we Wrocławiu i I miejsce w Ogólnopolskich Przesłuchaniach Centrum Edukacji Artystycznej dla Uczniów Klas Instrumentów Dętych Blaszanych Szkół Muzycznych II stopnia - 2014 rok.
 
Karina Kamizela - flecistka, 16 lat. Uczennica IV klasy Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Z. Brzewskiego w Warszawie w klasie fletu prof. Elżbiety Dastych-Szwarc. Laureatka Grand Prix i 1 miejsca na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Centrum Edukacji Artystycznej Uczniów Klas Instrumentów Dętych Drewnianych Szkół Muzycznych II stopnia (2014). Naukę gry na flecie rozpoczęła w Szkole Muzycznej I st. w Końskich pod kierunkiem Małgorzaty Kacperskiej. Szkołę ukończyła z oceną celującą z instrumentu głównego oraz z nagrodą burmistrza miasta za wybitne osiągnięcia muzyczne i promocję miasta w Polsce. W tym okresie zdobyła wiele nagród, m.in. na XXI Konfrontacjach Instrumentów Dętych, Oława, 2012 - I miejsce; Ogólnopolskich Przesłuchaniach Centrum Edukacji Artystycznej uczniów klas instrumentów dętych drewnianych SM I st., Warszawa, 2011 - III miejsce; I Ogólnopolskim Konkursie Fletowym, Gdów, 2011 - I miejsce. W 2013 roku zdobyła II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Dętych w Serbii (Pozarevac). W tym samym roku uczestniczyła w Warsztatach Muzycznych w Belgii, Łodzi  i Nowym Sączu. W styczniu 2013 roku na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, w towarzystwie orkiestry, zaprezentowała się w repertuarze Jana Sebastiana Bacha - V Koncert Brandenburski.
 
Mateusz Doniec - altowiolista, lat 18, krakowianin. Edukację muzyczną rozpoczął w wieku siedmiu lat w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie. W latach 2003-2011 uczył się gry na skrzypcach. W 2011 roku zmienił instrument główny na altówkę i obecnie uczy się w klasie Rafała Daszkiewicza. W niedługim czasie pojawiły się pierwsze sukcesy w grze na nowym instrumencie. Największym z nich jest Grand Prix na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Centrum Edukacji Artystycznej w 2014 roku. Od 2012 roku jest podopiecznym fundacji Pro Musica Bona. Od roku 2010 koncertuje ze szkolną orkiestrą Krakowskiej Młodej Filharmonii. Wielkim doświadczeniem artystycznym i edukacyjnym była możliwość grania w zespole jazzowym Jarosława Śmietany Young Jazz Lions, w latach 2011 do 2013. Muzyka jazzowa jest mu szczególnie bliska.

Finał Konkursu „Młody Muzyk Roku 2014” - jury:
 
Krzesimir Dębski - kompozytor, dyrygent, skrzypek jazzowy, aranżer i producent muzyczny. Choć najbardziej jest znany z muzyki filmowej (stworzył muzykę do ponad 100 filmów) i muzyki teatralnej, to jako dyrygent współpracował gościnne z niemal wszystkimi polskimi orkiestrami, a także z Moscow Symphony, Irish BBC Orchestra, Sud-West Orchester Baden-Baden a ostatnio orkiestrami Teatro Municipal Rio de Janeiro i Oquesta Nacional de Chile. Jego utwory wykonywali Vadim Riepin, Jose Cura, Canadian Brass, 12 Cellisten Berliner Filharmoniker, Jose Carreras oraz Nigel Kennedy. Jego koncerty skrzypcowe prawykonywali Daniel Stabrawa i Konstanty Andrzej Kulka. Wielokrotnie nagradzany za działalność w każdej dziedzinie, którą uprawia. Ostatnio zdobył nagrody na Festiwalach w Pyrgos (Grecja) i Artiek (Ukraina) za muzykę filmową a także prestiżowy Order Eccce Homo za całokształt działalności artystycznej.

Kevin Kenner - jako nastolatek przyjechał do Polski z Kaliforni, gdzie prof. Ludwik Stefański przygotował go do wzięcia udziału w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1980). Kevin Kenner był wówczas najmłodszym uczestnikiem konkursu i otrzymał nagrodę specjalną dla bardzo obiecującego artysty, a już w 1990 r. wygrał ten niezwykle prestiżowy konkurs, otrzymując również nagrodę publiczności i nagrodę za najlepsze wykonanie poloneza. W tym samym roku zajął trzecie miejsce na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, stając się pierwszym w historii Amerykaninem, któremu udało się jednocześnie zdobyć nagrody na obu tych konkursach. Kevin Kenner otrzymał również nagrodę na International Terrence Judd Award (Londyn 1990) oraz nagrodę na Van Cliburn Piano Competition (Fort Worth 1989). Został okrzyknięty „jednym z najwybitniejszych amerykańskich pianistów ostatnich lat” (Howard Reich, „Chicago Tribune”), „... który reprezentuje klasę tak wielkich chopinistów jak Rubinstein, Benedetti-Michelangeli i Dinu Lipatti" (Winfried Wild, „Schwaebische Zeitung”, Niemcy). Adrian Jack z „London Independent” uznał jego wykonanie ballad Chopina za „... najlepsze wykonanie czterech Ballad Chopina jakie kiedykolwiek słyszał w sali koncertowej”. Pianista jest twórcą i dyrektorem artystycznym zespołu Ensemble XIX, wykonującym muzykę Chopina na XIX-wiecznych instrumentach. Zasiada w jury w prestiżowych konkursach w Azji, Europie i USA. W roku 2010 był jurorem na XVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Patrycja Piekutowska - wybitna skrzypaczka, koncertującą od 17 lat na całym świecie, doktor habilitowany sztuk muzycznych i profesor nadzwyczajny Akademii Sztuki w Szczecinie. W dotychczasowej karierze zagrała ponad 600 koncertów. W 2008 r. jako pierwsza polska skrzypaczka, otrzymała muzycznego Oscara - nagrodę MIDEM Classical w Cannes. Na nagrodzonej płycie poświęconej w całości muzyce Krzysztofa Pendereckiego zagrała z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia Capriccio pod batutą kompozytora. Nagrała osiem płyt CD, w tym pięć z muzyką polską, głównie XX wieku. Płyty „Violin and piano works" wszystkie dzieła na skrzypce i fortepian Krzysztofa Pendereckiego, „Muzyka Polska XX wieku" (Bacewicz, Lutosławski, Szymanowski) oraz Capriccio na skrzypce i orkiestrę symfoniczną Pendereckiego, otrzymały w Luksemburgu prestiżowe nagrody fonograficzne „Pizzicato Supersonic Award" kolejno w 2005, 2006 i 2007 roku. Od pięciu lat promuje, jako jedyna na świecie, swój niezwykły projekt - recital na skrzypce solo „Od Bacha do Pendereckiego”, który prezentowała z wielkim powodzeniem w Moskwie, Nowym Jorku, Madrycie, Pekinie, jak również  podczas tournee w Boliwii, Ekwadorze i Peru. Zasiadała również w jury konkursów skrzypcowych w Polsce i za granicą. W grudniu 2010 roku wystąpiła na koncercie w Carnegie Hall w Nowym Jorku grając trio fortepianowe Chopina w ramach festiwalu zamykającego Rok Chopinowski.

Tytus Wojnowicz - lekcje skrzypiec pobierał od siódmego roku życia, jednak w wieku 15 lat zaczął grać na oboju. Absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie oboju prof. Stanisława Malikowskiego. W 1993 roku uzyskał dyplom Staatliche Hochschule für Musik we Fryburgu także w klasie oboju u Heinza Holligera. Koncertował w wielu krajach Europy, Ameryki Płn. (m.in. w Carnegie Hall), Azji, Afryki. Grał wraz z Nigelem Kennedym w ramach trasy koncertowej „The Bach & Vivaldi Experience”. Od 1989 roku gra z Warszawskim Kwintetem Dętym oraz z wieloma orkiestrami, m.in. Polską Orkiestrą Radiową, Sinfonią Varsovia i Orkiestrą Filharmonii Narodowej. Wykonuje różnorodną muzykę - od klasycznej, poprzez filmową aż do etnicznej. Wykładowca Warszawskiej Akademii Muzycznej. Od 1996 roku nagrał siedem solowych albumów, ostatnio „Ensemble de Narol”. Kilka płyt zdobyło miano Potrójnej Platyny, a Wojnowiczowi kilkakrotnie przyznano tytuł „Instrumentalisty Roku”.

„Młody Muzyk Roku 2014” - finał na żywo 19 marca 2014 roku o 20:20 w TVP Kultura.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami TVP 4K, Museum...

175 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Edision Nano T265+ HEVC (hotelowy)

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki EDISION dla Naziemnej Telewizji...

99 zł Więcej...

SAT Kurier - 5-6/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 5-6/2022

12 zł Więcej...