reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

TVP1: Spektakl „Miłość na Krymie” w Teatrze Telewizji

dodano: 2014-03-07 13:04 | aktualizacja: 2014-03-09 16:15
autor: Anita Kaźmierska | źródło: TVP

Teatr TV „Miłość na Krymie” Sławomira Mrożka w adaptacji i reżyserii Jerzego Jarockiego pokaże TVP1 (TVP1 HD) 24 marca br. o godzinie 20:20. Telewizyjne przedstawienie Teatru Narodowego w Warszawie wyreżyserował Jan Englert. Od 27 marca br., kiedy obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Teatru, spektakl będzie dostępny w serwisie ninateka.pl.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W znakomitej obsadzie „Miłości na Krymie” - która swoją premierę miała na deskach Teatru Narodowego w Warszawie 17 stycznia 2007 roku - znajdują się m.in.: Jan Frycz, Janusz Gajos, Anna Seniuk, Małgorzata Kożuchowska, Jolanta Fraszyńska, Barbara Horawianka, Mariusz Bonaszewski, Jerzy Radziwiłowicz, Grzegorz Małecki i Paweł Paprocki. Spektakl powstał w koprodukcji Narodowego Instytutu Audiowizualnego i Telewizji Polskiej. Zdjęcia, które w Teatrze Narodowym realizował Witold Adamek, trwały od 16 do 23 grudnia 2013 roku.

„Miłość na Krymie” Mrożek napisał w 1993 roku i określił swoje dzieło mianem komedii tragicznej w trzech aktach. Każdy akt to odsłona innej Rosji - carskiej, sowieckiej i współczesnej. Mrożek w syntetycznym skrócie pokazuje, co stało się z ludźmi i rzeczywistością, w której żyją, od początku naszego stulecia do dziś.

W „Miłości na Krymie” w Teatrze Narodowym spotkało się dwóch wielkich twórców, dwóch gigantów teatru polskiego, niemal równolatków - Mrożek i Jarocki. Było to ich jedno z ostatnich artystycznych spotkań. Obaj, dzisiaj już nieżyjący, pozostawili po sobie dzieło, któremu można nadać telewizyjną formę, ocalić dla współczesnych i następnych pokoleń.

- Raz na parę lat trafia się w teatrze przedstawienie współczesnego polskiego dramatu, które nie budzi litości bądź trwogi. Jest pomyślane. Jest zrobione. Jest zagrane. Mówi rzeczy ważne, których przedtem się nie słyszało. Wirtuozowsko teatralizuje słowo. Ze zróżnicowanych indywidualności aktorskich buduje zespół teatralny. Jest śmieszne, jak chce tego autor (...), ale i „straszne", jak z naciskiem dopowiada sztukę Mrożka reżyser (los bohaterów dobiega kresu, ale to jeszcze nie koniec historii, zobaczycie, co was jeszcze czeka) - Jerzy Koenig, La Belle Epoque, „Teatr” 2007 nr 4.

- Sławomir Mrożek, pisząc w 1992 roku tę sztukę na konkurs w Paryżu (wygrała jako najlepsza współczesna sztuka francuska!), był świadkiem rozpadu komunizmu. Proces ten budził pod każdą szerokością geograficzną entuzjazm, ale także niepokój. Jego wyrazem stał się u Mrożka trzeci akt sztuki ukazujący duchowy krajobraz po pierestrojce. W nowych czasach światem rządzi pieniądz i mafiozi - zwycięża ten, kto szybciej strzela. Nawet samowaru, nieśmiertelnego symbolu rosyjskich duszoszczypatielnych rozmów, nikt nie chce kupić. (...) Jarocki buduje swój spektakl niejako przeciw Mrożkowi, który próbował znaleźć remedium na szaleństwo świata w racjonalizmie i ironii. Jak nikt inny sprowadzał przecież logikę do absurdu, bawił się absurdami logiki. (...) Jarocki świadomie sprzeniewierza się literze tekstu Mrożka, a tym samym jego duchowi. Językiem scenicznych znaków kompromituje bohaterów. Iwan Nikołajewicz Zachedryński w wykonaniu Jana Frycza jako inteligent z epoki Czechowa próbuje ostentacyjnie zachować dystans do czasów, w jakich mu przyszło żyć. Strategia na przeczekanie, czyli zachowanie przyzwoitości z pewną dozą pobłażliwej ironii wobec postępków bliźnich, współczucie dla słabszych i powściąganie własnego egoizmu, okazała się fiaskiem, choć ćwiczył ją długie lata. Jak większość inteligentów, którzy nie zdołali zapobiec zgubnym ideologiom XX wieku - Elżbieta Baniewicz, Pokrzywione drzewo człowieczeństwa, „Twórczość” 2007 nr 5.

„Miłość na Krymie” - o produkcji:

Koprodukcja Narodowego Instytutu Audiowizualnego i Telewizji Polskiej S.A.

Autor: Sławomir Mrożek
Adaptacja teatralna i reżyseria: Jerzy Jarocki
Reżyseria telewizyjna: Jan Englert
Scenografia: Jerzy Juk Kowarski
Muzyka: Stanisław Radwan
Zdjęcia: Witold Adamek
Montaż: Milenia Fiedler
Dźwięk: Wacław Pilkowski, Marcin Kijo, Grzegorz Martecki

Obsada:
Jan Frycz (Iwan Nikołajewicz Zachedrynski)
Małgorzata Kożuchowska (Tatiana Jakowlewna Borodina)
Jolanta Fraszyńska (Lily Karłowna Swietłowa)
Mariusz Bonaszewski (Rudolf Rudolfowicz Wolf)
Anna Seniuk (Matriona Wasiljewna Czelcowa)
Janusz Gajos (Aleksandr Iwanowicz Czelcow)
Paweł Paprocki (Piotr Aleksiejewicz Sjejkin)
Barbara Horawianka (Anastazja Pietrowna Batiuszkowa)
Grzegorz Małecki (Ilja Zubatyj)
Jerzy Radziwiłowicz (Włodzimierz Iljicz Uljanow-Lenin)
Mirosław Konarowski (Francuz)
Arkadiusz Janiczek (Pietia)
Waldemar Kownacki (Pierwszy)
Robert Jarociński (Drugi)
Piotr Suzin (Wilkołak)
Marcin Przybylski (Marynarz I)
Dariusz Świnoga (Marynarz II)
Iwona Katarzyna Pawlak (Katarzyna Wielka)
Jacek Mikołajczak (Człowiek z karabinem)

Teatr Telewizji: „Miłość na Krymie” - emisja 24 marca 2014 roku o 20:20 w TVP1 i TVP1 HD.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C AB TereBox 2T HEVC

Najnowszy hybrydowy (naziemno- kablowy) odbiornik DVB-T/T2/C (bez LAN) z MPEG-4/H.264...

119 zł Więcej...

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

119 zł Więcej...

SAT Kurier - 7-8/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 7-8/2022

12 zł Więcej...