reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Powstanie Polska Agencja Kosmiczna POLSA?

dodano: 2014-04-25 17:18 | aktualizacja: 2014-04-25 19:23
autor: Łukasz Knapik | źródło: Sejm RP/Rzeczpospolita/satkurier.pl

satelita+ziemia_mini Podczas 66. posiedzenia Sejm RP zajął się w pierwszym czytaniu poselskim projektem ustawy o utworzeniu Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA, od angielskiego tłumaczenia nazwy Polish Space Agency). W myśl projektu POLSA będzie realizowała zadania państwa w zakresie badań przestrzeni kosmicznej. Agencja będzie działać na rzecz rozwoju technologii kosmicznych i satelitarnych oraz ich zastosowania dla celów użytkowych, przemysłowych, obronnych i naukowych.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
POLSA ma m.in. koordynować polską politykę kosmiczną, nadzorować realizację programów międzynarodowych, podejmować oraz wspierać działania na rzecz promocji polskiego przemysłu kosmicznego i polskiej myśli naukowej w dziedzinie badań przestrzeni kosmicznej a także wykonywać zadania z zakresu obronności i bezpieczeństwa państwa. Zgodnie z projektem agencja będzie podlegać premierowi. Szef rządu będzie też powoływał jej prezesa, a organem nadzorczym i doradczym agencji będzie rada. W jej skład wejdzie dziewięciu przedstawicieli administracji rządowej oraz po czterech przedstawicieli nauki i przemysłu o uznanych osiągnięciach. Projekt przewiduje, że agencja będzie miała siedzibę w Warszawie. Będzie też mogła tworzyć oddziały terenowe. Projekt jest ponadpartyjną inicjatywą poselską.

Projekt przedstawił poseł Waldemar Pawlak (Polskie Stronnictwo Ludowe, PSL). Izba zdecydowała o skierowaniu projektu do dalszych prac w Komisji Gospodarki oraz Komisji Obrony Narodowej z zaleceniem zasięgnięcia opinii Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży.

Przypomnijmy, iż o powołaniu takiej agencji posłowie PSL, ugrupowania, które tworzy obecnie z Platformą Obywatelską (PO) koalicyjny rząd w Polsce, mówili w połowie ubiegłego roku (więcej tutaj). Jan Bury, przewodniczący Klubu Parlamentarnego PSL, powiedział wtedy „Rzeczpospolitej”, że powołanie Polskiej Agencji Kosmonautyki i Aeronautyki (PAKiA) - tak brzmiała wtedy robocza nazwa, jest dobre, bo mamy świetną kadrę naukową i ponad 200 przedsiębiorstw zajmujących się tą tematyką. Wyjaśnił, że przemysł kosmiczny jest działem gospodarki, który generuje najwięcej innowacji trafiających później do życia codziennego.

W 2012 roku Polska przystąpiła do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) (więcej tutaj), w której roczna składka wynosi 140 mln dolarów. Zdaniem Burego, powołanie agencji jest sposobem na to, by część tych środków wróciła do kraju.

Jednym z efektów członkostwa Polski w ESA było wspólne przedsięwzięcie Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk (CBK PAN) i Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego (WAT) - utworzenie na początku 2013 roku Krajowego Centrum Inżynierii Kosmicznej i Satelitarnej (więcej tutaj).


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kosmos


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

269 zł Więcej...

Odbiornik Spycat Mini V2

Spycat Mini V2  - mały, tani odbiornik satelitarny HD w...

249 zł Więcej...

SAT Kurier - 11-12/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 11-12/2022

12 zł Więcej...