SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

YouTube z 4K na żywo, również w technologii 360°

dodano: 2016-12-02 11:02
autor: Jerzy Kruczek | źródło: YouTube

YouTube Z końcem listopada Google w ramach blogu poświęconego rozwojowi serwisu YouTube poinformowało o interesującej zmianie, która w zasadzie wpisuje się trochę w tematykę coraz łatwiejszego strumieniowania wideo w sieci, i to w coraz lepszej jakości. Szerzej o tym i o zagrożeniach jakie to za sobą pociąga pisał na swoim blogu Daniel Gadomski (przeczytaj). A tymczasem YouTube informuje, że od teraz umożliwia także streaming wideo na żywo w jakości 4K.

El Clasico 4K


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
YouTube było w zasadzie jednym z prekursorów 4K, udostępniając możliwość wgrywania wideo w takiej jakości do serwisu jeszcze w lipcu 2010 roku. Od tego czasu na YouTube trafiły miliony materiałów wideo w 4K, sprawiając, że serwis stał się największą biblioteką wideo w 4K w sieci (złośliwie można dodać, że z jakością merytoryczną tej "największej biblioteki" to już bywa różnie).

Po 6 latach, 30 listopada 2016 YouTube poinformowało, że dokonuje kolejnego kroku jeśli chodzi o udostępnianie wideo w jakości 4K. Startuje możliwość strumieniowania materiałów w takiej jakości na żywo i to zarówno dla zwykłego wideo, jak i 360°.

Jak wyjaśnia Google - wsparcie tego nowego formatu umożliwi twórcom wideo i partnerom transmitować materiały z wyjątkową jakością, a widzom pozwoli to cieszyć się z oglądania tak zrealizowanych treści na urządzeniach wspierających wyświetlanie obrazu 4K. Jakość zapiera dech w piersiach, a w połączeniu z opcją emisji 360° można się poczuć niemal jakby było się na miejscu. Pierwszą okazją do wypróbowania technologii stała się gala „Game Awards” transmitowana 1 grudnia.

Wideo 4K nie jest tylko drobną różnicą w stosunku do HD, to gigantyczny krok na przód. Obraz zawiera 8 milionów pikseli i jest cztery razy większy niż w przypadku każdego wideo 1080p. Co to oznacza w rzeczywistości? Strumienie emitowane na żywo prezentują obraz z większą ilością detali, wyraźniejszy i nie traci na jakości aż w takim stopniu, gdy na ekranie następuje dynamiczny ruch. Ogólnie 4K sprawia, że wszystko, co jest w ten sposób emitowane, ogląda się przyjemniej. A ponieważ wspieramy 4K z odświeżaniem do 60 klatek na sekundę, twórcy mogą przygotowywać treści, które mają rewelacyjną płynność i wyglądają tak realistycznie, jak nigdy do tej pory.


W całym tym zachwycie pojawia się pytanie, czy YouTube jest też gotowe, aby kontrolować co jest transmitowane na żywo i czy transmisja nie narusza prawa? Oczywiście wiadomo, że przez lata opracowano już niezwykle skuteczne* zabezpieczenia Content ID, ale np. przy transmisji choćby KSW na żywo, gdzie nie ma możliwości porównania ze wzorcem - automatyczna kontrola może się nie sprawdzić...

* - jego "skuteczność" odczuwa redakcja, gdzie np. 30 sekundowy fragment wideo z kanału tureckiego, zapewne wyrwany z kontekstu (przypadkowe ujęcie ze studia), który miał wyłącznie ilustrować news o tymże kanale na naszym portalu - zostaje usunięty, a bez trudu znajdujemy nawet całe filmy umieszczone z naruszeniem praw autorskich...
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategori 4K
Informacje
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Televes Yagi V BIII

Znakomita, hiszpańska antena kierunkowa VHF, zalecana do odbioru HDTV z...

129 zł Więcej...

Antena Televes DAT HD BOSS 790 LR

Nowa antena kierunkowa UHF DAT HD BOSS 790 LR hiszpańskiego...

329 zł Więcej...

Mini PC Android Zidoo X9S

Mini PC na systemie Android 6.0 Marshmallow z procesorem Realtek...

800 zł Więcej...