reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

YouTube z 4K na żywo, również w technologii 360°

dodano: 2016-12-02 11:02
autor: Jerzy Kruczek | źródło: YouTube

YouTube Z końcem listopada Google w ramach blogu poświęconego rozwojowi serwisu YouTube poinformowało o interesującej zmianie, która w zasadzie wpisuje się trochę w tematykę coraz łatwiejszego strumieniowania wideo w sieci, i to w coraz lepszej jakości. Szerzej o tym i o zagrożeniach jakie to za sobą pociąga pisał na swoim blogu Daniel Gadomski (przeczytaj). A tymczasem YouTube informuje, że od teraz umożliwia także streaming wideo na żywo w jakości 4K.

El Clasico 4K


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
YouTube było w zasadzie jednym z prekursorów 4K, udostępniając możliwość wgrywania wideo w takiej jakości do serwisu jeszcze w lipcu 2010 roku. Od tego czasu na YouTube trafiły miliony materiałów wideo w 4K, sprawiając, że serwis stał się największą biblioteką wideo w 4K w sieci (złośliwie można dodać, że z jakością merytoryczną tej "największej biblioteki" to już bywa różnie).

Po 6 latach, 30 listopada 2016 YouTube poinformowało, że dokonuje kolejnego kroku jeśli chodzi o udostępnianie wideo w jakości 4K. Startuje możliwość strumieniowania materiałów w takiej jakości na żywo i to zarówno dla zwykłego wideo, jak i 360°.

Jak wyjaśnia Google - wsparcie tego nowego formatu umożliwi twórcom wideo i partnerom transmitować materiały z wyjątkową jakością, a widzom pozwoli to cieszyć się z oglądania tak zrealizowanych treści na urządzeniach wspierających wyświetlanie obrazu 4K. Jakość zapiera dech w piersiach, a w połączeniu z opcją emisji 360° można się poczuć niemal jakby było się na miejscu. Pierwszą okazją do wypróbowania technologii stała się gala „Game Awards” transmitowana 1 grudnia.

Wideo 4K nie jest tylko drobną różnicą w stosunku do HD, to gigantyczny krok na przód. Obraz zawiera 8 milionów pikseli i jest cztery razy większy niż w przypadku każdego wideo 1080p. Co to oznacza w rzeczywistości? Strumienie emitowane na żywo prezentują obraz z większą ilością detali, wyraźniejszy i nie traci na jakości aż w takim stopniu, gdy na ekranie następuje dynamiczny ruch. Ogólnie 4K sprawia, że wszystko, co jest w ten sposób emitowane, ogląda się przyjemniej. A ponieważ wspieramy 4K z odświeżaniem do 60 klatek na sekundę, twórcy mogą przygotowywać treści, które mają rewelacyjną płynność i wyglądają tak realistycznie, jak nigdy do tej pory.


W całym tym zachwycie pojawia się pytanie, czy YouTube jest też gotowe, aby kontrolować co jest transmitowane na żywo i czy transmisja nie narusza prawa? Oczywiście wiadomo, że przez lata opracowano już niezwykle skuteczne* zabezpieczenia Content ID, ale np. przy transmisji choćby KSW na żywo, gdzie nie ma możliwości porównania ze wzorcem - automatyczna kontrola może się nie sprawdzić...

* - jego "skuteczność" odczuwa redakcja, gdzie np. 30 sekundowy fragment wideo z kanału tureckiego, zapewne wyrwany z kontekstu (przypadkowe ujęcie ze studia), który miał wyłącznie ilustrować news o tymże kanale na naszym portalu - zostaje usunięty, a bez trudu znajdujemy nawet całe filmy umieszczone z naruszeniem praw autorskich...
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii 4K


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik VU+ Ultimo 4K + dysk 3TB

Vu+ Ultimo 4K - najpotężniejszy odbiornik Ultra HD z rodziny...

2990 zł Więcej...

Odbiornik VU+ ZERO Black

VU+ ZERO - najnowszy model firmy VU+ na Linuksie z...

415 zł Więcej...

Odbiornik TechniSat Digit ISIO STC UHD 4K Black

DIGIT ISIO STC UHD to najnowszy flagowy dekoder uznanej, niemieckiej...

1590 zł Więcej...
reklama