reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

10 dni z Festiwalem Sundance

dodano: 2017-01-16 13:00
autor: Jakub Sulisz | źródło: Sundance

Sundance TV Z okazji zbliżającego się Festiwalu Filmowego Sundance w Park City w Utah (19-29 stycznia 2017), kanał SundanceTV przygotował dla swoich widzów specjalny cykl 10 dni z Sundance – 10 days of Sundance. Od piątku 20 stycznia do niedzieli 29 stycznia, każdego wieczoru o godz. 22:00, stacja wyemituje jeden wyjątkowy film.

Sundance TV 10 dni Festiwalu


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Cykl 10 dni z Sundance obejmuje starannie wyselekcjonowane filmy prezentowane na festiwalu Roberta Redforda. Część z nich nie była jeszcze pokazywana w Polsce, dzięki czemu widzowie poczują się, jakby znaleźli się w pierwszym rzędzie podczas emisji najlepszych filmów ze światowej sławy festiwalu promującego kino niezależne.

Odbywający się raz w roku Festiwal Filmowy Sundance jest największym wydarzeniem kina niezależnego w Stanach Zjednoczonych, podczas którego prezentowane są dzieła amerykańskich i zagranicznych filmowców. Założony przez Roberta Redforda kanał SundanceTV pokazuje wiele filmów z Festiwalu ekskluzywnie i po raz pierwszy na SundanceTV.

Wśród premierowych filmów będzie można zobaczyć m.in. Kate gra Christine (Kate plays Christine), wstrząsający dokument przedstawiający przygotowania Kate Lyn Sheil do roli Christine Chubbuck, prezenterki telewizyjnej, która popełniła samobójstwo na wizji w 1974 r., a także Jak się tańczy w Ohio (How to Dance in Ohio), fascynujący obraz dnia codziennego ludzi cierpiących na zaburzenia ze spektrum autyzmu. 
 

W cyklu zobaczymy także inne amerykańskie produkcje, m.in. Rich Hill – obsypany nagrodami dokument ukazujący biedę amerykańskiej prowincji z perspektywy dorastających chłopców, Zapada noc (Night Catches Us), film przedstawiający losy byłego członka Czarnych Panter, który po latach nieobecności powraca w rodzinne strony, czy Computer Chess, nostalgiczny komediodramat przenoszący widza w lata 80., do środowiska pasjonatów nowinek technicznych.

Wśród propozycji z innych krajów w ramach cyklu 10 dni z Sundance zostanie wyemitowany m.in. chilijski thriller Zabić człowieka (To Kill A Man / Matar A Un Hombre), pokazujący do czego zdolny jest człowiek, by ochronić własną rodzinę, Chorus, kanadyjski dramat stanowiący wnikliwe studium żałoby, czy Sembene!, amerykańsko-senegalski dokument ukazujący życie senegalskiego reżysera Ousmana Sembene’a, nazywanego ojcem afrykańskiej kinematografii.
 
Ekskluzywne premiery emitowane podczas cyklu 10 dni z Sundance:

Kate gra Christine (Kate Plays Christine) / USA / Reżyseria: Robert Greene
20 stycznia (piątek)
Wybitny dokument z domieszką thrillera psychologicznego. W 1974 roku prezenterka telewizyjna Christine Chubbuck odebrała sobie życie podczas transmisji na żywo w Sarasocie w stanie Floryda. Tragedia ta została uznana za pierwsze w historii samobójstwo na wizji, i chociaż historia stała się inspiracją dla nominowanego do Oscara w 1976 roku filmu Sieć, nadal niewiele było o niej wiadomo. W dokumencie reżyser Robert Greene podąża za Kate Lyn Sheil (House of Cards, Do ciebie, Philipie) podczas jej przygotowań do trudnej, tragicznej roli Christine Chubbuck. Aktorka udaje się do Sarasoty, aby zbadać zagadkę i uzyskać odpowiedzi na temat tego tragicznego wydarzenia sprzed czterech dekad. 
 

W dokumencie widzimy hipnotyzującą Kate, która odważnie podejmuje wyzwanie postawione przez Greene’a. Aktorka stara się oddać sprawiedliwość swojej bohaterce, nie szuka jednak usprawiedliwień dla jej czynu. Zamiast tego, ma być dla reżysera „środkiem” do zrozumienia niezwykle złożonej tragedii, na którą nie ma prostej odpowiedzi.

Dokument był nominowany do nagrody Grand Jury Prize na festiwalu w Sundance w 2016 r. oraz zdobył nagrodę US Documentary Special Jury Award for Writing na festiwalu w tym samym roku. Reżyser filmu, Robert Greene, zdobył także Terry Porter Visionary Award na Sarasota Film Festival w 2016 roku.

Obsada: Kate Lyn Sheil, Stephanie Coatney, Marty Stonerock, Michael Ray Davis, Holland Hayes, Zachary Gossett

Jak się tańczy w Ohio (How to Dance in Ohio) / USA / Reżyseria: Alexandra Shiva
28 stycznia (sobota)
Pierwszy pocałunek i pierwszy taniec to tradycyjne momenty przejścia z dzieciństwa w dorosłość. Te pierwsze kroki w kierunku dojrzałej bliskości z drugim człowiekiem są dla dziecka zarówno ekscytujące, jak i przerażające. Jednak dla pół miliona młodych osób cierpiących na zaburzenia ze spektrum autyzmu, które będą wkraczały w dorosłość w ciągu najbliższych 10 lat, takie doświadczenia są źródłem dużego lęku i niepokoju.

W Columbus w stanie Ohio grupa cierpiących na autyzm nastolatków i młodych dorosłych przygotowuje się do właśnie takiego rytuału przejścia – balu kończącego szkołę. Ten fascynujący i poruszający dokument prezentujący doznania kilku młodych dziewcząt szykujących się do balu, daje możliwość wglądu w życie osób, które na co dzień nie są w stanie podzielić się własnymi doświadczeniami. Wypełniony zarówno scenami podszytymi humorem, jak i cierpieniem, Jak się tańczy w Ohio przedstawia codzienną odwagę ludzi, którzy wystawiają się na ból, lęk, ale i radość z kontaktów społecznych. Obraz skłania widza także do zastanowienia się nad skomplikowaną naturą relacji międzyludzkich i zadumy nad definicją normalności.   
 

Dokument zdobył szereg nagród, w tym Peabody Award w 2016 roku, oraz był nominowany do nagrody Grand Jury Prize na festiwalu w Sundance w 2015 r.


Pozostałe tytuły prezentowane premierowo na SundanceTV podczas cyklu 10 dni z Sundance:

Sembene! / Senegal, USA / Reżyseria: Samba Gadjigo, Jason Silverman
21 stycznia (sobota)
Dokument o życiu i osiągnięciach zmarłego w 2007 r. Ousmana Sembene’a, pisarza i pierwszego senegalskiego reżysera nazywanego „ojcem afrykańskiego kina”. Narratorem filmu i jednocześnie jednym z jego reżyserów jest Samba Gadjigo, osiadły w Stanach Zjednoczonych senegalski profesor filologii francuskiej, który był jednym z najbliższych przyjaciół Sembene’a. Akcja filmu przemieszcza się z Dakaru w Senegalu, przez marsylskie porty, aż do Nowego Jorku. W ciągu 40 lat kariery, Sembene doznawał wzlotów i upadków, które pozwoliły mu stworzyć swój filmowy styl będący mieszanką dokumentu, francuskiej Nowej Fali i realizmu. Ukazujące jego wizję artystyczną klasyki takie jak Niemoc, Murzynka pani X i Moolaade rozsławiły go na całym świecie.

Film jest zarówno opowieścią o senegalskim pisarzu, jak i jego przyjaźni z reżyserem obrazu, dzięki czemu Sembene! nie jest beznamiętnie przekazanym zbiorem faktów na temat życia Sembene’a, a opowiedzianą z czułością historią. 

Dokument był nominowany do nagrody Grand Jury Prize, World Cinema – Documentary na Sundance Film Festival w 2015 r. oraz do nagród Złota Kamera oraz Złote Oko na festiwalu w Cannes w 2015 roku. 

Obsada: Mbissine Thérèse Diop, Ousmane Sembene


Computer Chess / USA / Reżyseria: Andrew Bujalski
27 stycznia (piątek)
Kalifornia, początek lat 80. XX wieku. Do małego hotelu przybyła grupa fascynatów nowych technologii, by wziąć udział w dorocznym turnieju programów komputerowych, które rywalizują ze sobą w grze w szachy. Zmagania programów, obserwowane przez ich twórców, stają się punktem wyjścia do rozważań o przyszłości techniki i sztucznej inteligencji. 

Computer Chess to nostalgiczny komediodramat, który przenosi widza w czasy, gdy człowiek stawiał pierwsze kroki w kierunku komputeryzacji. Efekt ten reżyser osiąga nie tylko poprzez scenografię czy kostiumy, ale też przez samą kamerę, pochodzącą właśnie z lat 80. 

Film zdobył nagrodę Alfred P. Sloan Feature Film Prize na festiwalu w Sundance w 2013 r. oraz w tym samym roku Special Citation Award przyznawaną przez organizację San Francisco Film Critics Circle. 

Obsada: Patrick Riester, Myles Paige, James Curry, Robin Schwartz, Gerald Peary, Wiley Wiggins


Chorus / Kanada / Scenariusz i reżyseria: François Delisle
29 stycznia (niedziela)
Hugo miał osiem lat, gdy zaginął. Kiedy poszukiwania nie przyniosły żadnych efektów, jego rodzice, Christophe i Irène, rozeszli się. Mężczyzna i kobieta wiedli osobne życia, nękani wspomnieniami o zaginionym synu aż do momentu, w którym otrzymali wiadomość o odnalezieniu ludzkich szczątków należących prawdopodobnie do ich dziecka. Christophe i Irène spotykają się ponownie po dziesięciu latach w Montrealu, aby wspólnie pożegnać syna…

Chorus to opowieść o miłości, która wyłania się z cierpienia dwójki ludzi, mających nadzieję, że obecność tego drugiego zaleczy nawet najboleśniejszą ranę. 

Film został nominowany do Grand Jury Prize w kategorii Zagraniczny Film Fabularny na festiwalu w Sundance w 2015 r. 

Obsada: Sébastien Ricard, Fanny Mallette, Pierre Curzi, Genevieve Bujold


Pozostałe filmy emitowane na SundanceTV w ramach cyklu 10 dni z Sundance:



Zapada noc (Night Catches Us) / USA / Reżyseria: Tanya Hamilton
22 stycznia (niedziela)
W 1976 roku Marcus (Anthony Mackie), po długiej nieobecności powraca na pogrzeb ojca do rodzinnych stron w Filadelfii, gdzie dorastał w okresie wzrostu popularności ruchu Czarnych Panter. Nie spotyka się jednak ze zbyt przyjaznym przyjęciem społeczności – ciąży na nim bowiem podejrzenie, że jest kapusiem, który zdradził policji miejsce kryjówki jednego z członków organizacji, co doprowadziło do jego śmierci w czasie aresztowania. Jedyną osobą, która traktuje Marcusa przyjaźnie, jest Patricia (Kerry Washington), wdowa po zamordowanym…

Zapada noc to poruszający dramat, który przedstawia fascynujące losy jednostek na tle szerszych przemian społecznych. Film, będący debiutem reżyserskim Tanyi Hamilton, został nominowany do nagrody Grand Jury Prize na festiwalu w Sundance w 2010 r. Zdobył także wiele nagród, w tym nagrodę za Najlepszy Film na Black Reel Awards w 2011 roku.

Obsada: Anthony Mackie, Kerry Washington, Jamara Griffin


This May Be The Last Time / USA / Reżyseria: Sterlin Harjo
23 stycznia (poniedziałek)
W okresie dorastania, reżyser Sterlin Harjo słyszał setki razy opowieść o dniu, w którym zaginął jego dziadek. Pete Harjo rozpłynął się w powietrzu w 1962 r., zaraz po tym, gdy rozbił swój samochód o kładkę w miasteczku Sasakwa w stanie Oklahoma. Miejscowa społeczność Indian wyruszyła na poszukiwania, w trakcie których zaangażowani śpiewali tradycyjne, przekazywane z pokolenia na pokolenie indiańskie pieśni, będące wyrazem nadziei i wiary. 

Film jest nie tylko zapisem śledztwa indiańskiego reżysera, ale także historią powstania śpiewanych w plemiennym dialekcie pieśni. Obraz zdobył nagrodę American Indian Film Festival w kategorii Najlepszy Dokument Pełnometrażowy w 2014 r.

Obsada: Jeff S. Anderson, Jimmy Anderson, Hugh W. Foley Jr.
 

The Girl From Nagasaki / Włochy, Niemcy, USA, Japonia / Reżyseria: Michel Comte, Ayako Yoshida 
24 stycznia (wtorek)
Opera Madame Butterfly przeniesiona do współczesności. Główną bohaterką jest Japonka, której udało się przeżyć wybuch bomby atomowej w Nagasaki. Zachodzi w ciążę ze swoim ukochanym, amerykańskim astronautą. Kochanek szybko ją porzuca, jednak kobieta ciągle wierzy, że w końcu do niej powróci…

Film, w którym elementy opery przenikają się ze współczesnym baletem, stanowi surrealistyczną opowieść w wysmakowanej wizualnie oprawie. Obraz został zaprezentowany na Sundance Film Festival w 2014 r.

Obsada: Mariko Miyamitsu, Christopher Lee, Edoardo Ponti, Ayako Yoshida, Paulina Semionova
  

Zabić człowieka (To Kill A Man / Matar A Un Hombre) / Chile, Francja / Scenariusz i reżyseria: Alejandro Fernández Almendras
25 stycznia (środa)
Jorge jest spokojnym, ciężko pracującym człowiekiem, który stara się zapewnić byt swojej ukochanej rodzinie. Okolica, w której mieszka, jest zastraszana przez członków gangu dowodzonym przez niejakiego Kalule. Pewnego wieczoru Kalule napada na Jorge, jednak nastoletni syn głównego bohatera staje w jego obronie. Chłopiec zostaje postrzelony, zaś Kalule trafia do więzienia. Gdy po dwóch latach z niego wychodzi, członkowie jego gangu zaczynają nękać Jorge i jego rodzinę. Po tym jak policja nie reaguje na jego skargi, mężczyzna postanawia wziąć sprawy we własne ręce…Niespieszna akcja filmu sprawia, że widz cały czas trzymany jest w napięciu obserwując drogę, jaką przebywa główny bohater – od roli ofiary do roli sprawcy. 

Obraz zdobył wiele nagród, w tym nagrodę Miami Future Cinema Critics Award na Festiwalu Filmowym w Miami w 2014 roku, nagrodę KNF na festiwalu w Rotterdamie 2014 oraz Grand Jury Prize w kategorii Zagraniczny Film Fabularny na festiwalu w Sundance w 2014 r.
 
Obsada: Daniel Candia, Alejandra Yañez, Daniel Antivilo, Ariel Mateluna, Jenifer Salas


Rich Hill / USA / Reżyseria: Andrew Droz Palermo, Tracy Droz Tragos
26 stycznia (czwartek) 
Dokument portretuje rok z życia trzech chłopców wzrastających w skrajnej biedzie w miasteczku Rich Hill w stanie Missouri. 14-letni Andrew cały czas przenosi się wraz ze swoją rodziną z miejsca na miejsce – jego ojciec bezustannie poszukuje pracy. 13-letni Appachey cierpi na chorobę afektywną dwubiegunową – jego matka, jedyna opiekunka chłopca, zupełnie nie interesuje się jego zdrowiem psychicznym. 15-letni Harley, ostatni z bohaterów dokumentu, miewa napady niekontrolowanej złości, związanej z tym, że jego matka przebywa w więzieniu. Chłopcy pomimo izolacji i brutalności otoczenia, w którym przyszło im dorastać, posiadają marzenia na pogodną przyszłość i spełnienie „amerykańskiego snu”.

Poruszający obraz biedy amerykańskiej prowincji przedstawiany z perspektywy dorastających chłopców zdobył m.in. nagrodę za Najlepszy Dokument na Kansas City FilmFest w 2014 roku oraz nagrodę Grand Jury Prize w kategorii Film Dokumentalny na festiwalu w Sundance w tym samym roku.

Obsada: Alyssa Jewell, Elizabeth Jewell, Willie Jewell


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.




Więcej z kategorii Propozycje stacji TV i VOD


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ ZERO rev.2 HEVC

Vu+ ZERO rev.2 - najnowszy odbiornik Vu+ na Linuksie z...

399 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Supreme Twin UHD 4K 2xDVB-S2X

Octagon SF8008 Supreme Twin UHD 4K 2xDVB-S2X - odbiornik UHD...

569 zł Więcej...

Google TV Next 4K Stick HDMI

Google TV Next 4K Stick HDMI to ciekawy i wydajny...

339 zł Więcej...