reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Jaką płaską antenę satelitarną wybrać?

dodano: 2017-02-20 13:51
autor: Leszek Wrona | źródło: SAT Kurier 3-4/2016

płaska antena satelitarna Płaskie anteny koreańskiego producenta I DO IT Co. Ltd. sprzedawane pod marką SELFSAT od jakiegoś czasu z powodzeniem zaczynają konkurować z pospolitymi antenami offsetowymi. Wprawdzie są wielokrotnie droższe, ale ich nieocenione zalety, takie jak duża skuteczność przy niewielkich gabarytach oraz możliwość maskowania, sprawiają, że znajdują nabywców nie tylko w krajach Europy Zachodniej, ale coraz częściej w Polsce.

płaska antena satelitarna


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Płaskie anteny nie przypominają kształtem owalnych anten offsetowych, gdyż są najczęściej prostokątne, więc można je stosować na przykład tam, gdzie standardowa antena satelitarna nie jest mile widziana albo wręcz zakazana. Płaskie anteny można świetnie maskować, naklejając na nie np. folię imitującą panel fotowoltaiczny lub przypominającą kolor i strukturę ściany, na której będzie zamontowana.
 
Antena płaska vs antena offsetowa. Która prezentuje się lepiej?

Wspomnianą dużą skuteczność zawdzięczają specjalnej budowie wykonanej w technologii warstwowej. Anteny SELFSAT nie posiadają reflektora odbijającego fale i skupiającego je w ognisku, ale taką budowę, w której sygnał antenowy prawie bezpośrednio trafia do konwertera. Dzięki temu wydajność jej jest bliska 95% podczas, gdy wydajność anteny offsetowej wynosi w granicach 60-75%.
 
Porównanie wielkości anten: offsetowej 60 cm i płaskiej SELFSAT H30D

Technologia odbioru jest oparta na trzech warstwach. W pierwszej spolaryzowany sygnał skupia się w specjalnych otworach w kształcie lejka o przekroju kwadratowym. W kolejnych dwóch warstwach rozdzielany jest sygnał satelitarny spolaryzowany poziomo od tego spolaryzowanego pionowo i trafia bezpośrednio do konwertera. Konwerter natomiast pracuje tak samo, jak klasyczny konwerter stosowany przy antenach offsetowych, czyli mówiąc w skrócie przemienia częstotliwość z GHz do pierwszej pośredniej w MHz. Technologia odbioru i budowy anten jest strzeżona kilkunastoma patentami zgłoszonymi przez producenta.
 
Porównanie zasad działania anteny offsetowej (u góry) i płaskiej (u dołu)

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik Deviser S30 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2 z pomiarem PWR,...

650 zł Więcej...

Odbiornik TechniSat Digit ISIO STC UHD 4K Black

DIGIT ISIO STC UHD to najnowszy flagowy dekoder uznanej, niemieckiej...

1 590 zł Więcej...

Inteligentny kabel 1,8m iHDMI

Inteligentny kabel połączeniowy HDMI-HDMI długości 1,8m - działa dobrze z...

199 zł Więcej...
reklama