ME: Polska z Islandią o 5. miejsce

dodano: 2014-01-22 23:59 | aktualizacja: 2014-01-24 15:23
autor: Janusz Sulisz | źródło: SPORT.TVP.PL

TVP Sport Polscy piłkarze ręczni nie zdołali awansować do półfinału mistrzostw Europy w Danii. W decydującym spotkaniu Polacy przegrali w Aarhus z Chorwacją 28:31 (15:14). Biało-czerwonym pozostaje walka o piąte miejsce w turnieju z Islandią. Transmisja spotkania w piątek 24 stycznia 2014 o godz. 15:45 w TVP 2 (HD), TVP Sport (HD) i SPORT.TVP.PL.

Spotkanie Polski z Chorwacją miało wyjątkowy charakter dla polskich kibiców. W obu reprezentacjach było bowiem aż dziesięciu zawodników Vive Targów Kielce. Ostatecznie lepsi okazali się obcokrajowcy mistrzów Polski. Bohaterem meczu był jednak Domagoj Duvnjak, najlepszy piłkarz ręczny świata w 2013 roku.

Polacy mieli w pamięci słabszy początek w meczu ze Szwecją, dlatego tym razem rozpoczęli od mocnego uderzenia i prowadzenia 5:2. Świetnie grali Bartłomiej Jaszka i Krzysztof Lijewski. Na nieszczęście Polaków, wtedy do głosu doszedł bramkarz rywali Mirko Alilović, który bronił jak natchniony.

To głównie dzięki niemu, obraz gry uległ zmianie. Chorwat wybronił jedną, drugą, następnie trzecią piłkę, jego koledzy wykorzystali kontrataki i doprowadzili do remisu 6:6.

Biało-czerwoni poszli w wymianę ciosów, która trwała do końca pierwszej połowy, którą Polacy wygrali 15:14.

Zawodnicy Michaela Bieglera dali się już poznać w Aarhus z doskonałych zwrotów akcji tuż po przerwie. Tym razem było odwrotnie. To rywali zdobyli szybko trzy bramki, przez blisko siedem minut nie tracąc żadnej. Na domiar złego, na noszach halę opuszczał Jakub Łucak, który w obronie zderzył się z Piotrem Grabarczykiem.

Chorwaci uciekli na cztery punkty przewagi. Obrona biało-czerwonych nie funkcjonowała już tak jak wcześniej, co utrudniało także pracę Sławomirowi Szmalowi, bramkarzowi reprezentacji Polski. Ostatecznie zespół rywali zwyciężył 31:28, awansując do półfinału, gdzie zagra z Hiszpanią. Chorwaci automatycznie uzyskali awans do przyszłorocznych mistrzostw świata rozgrywanych w Katarze.

Polakom pozostaje mecz o piąte miejsce w turnieju z reprezentacją Islandii. To spotkanie w piątek o godzinie 16:00 w Herning.

Polska – Chorwacja 28:31 (15:14)

Polska: Sławomir Szmal, Piotr Wyszomirski - Bartłomiej Jaszka 4, Krzysztof Lijewski 5, Patryk Kuchczyński 3, Adam Wiśniewski 2, Bartosz Jurecki 4, Michał Jurecki 6, Piotr Grabarczyk, Mariusz Jurkiewicz, Kamil Syprzak 1, Jakub Łucak 1, Michał Kubisztal, Michał Szyba, Piotr Chrapkowski 2.

Chorwacja: Venio Losert, Mirko Alilović - Domagoj Duvnjak 6, Marko Kopljar 4, Igor Vori, Jakov Gojun, Zlatko Horvat 6, Drago Vuković, Damir Bicanić 5, Denis Buntić, Josip Valcić, Manuel Strlek 6, Ivan Cupić 3, Zeljko Musa, Ivan Slisković 1.
Kary: Polska - 4 min., Chorwacja - 12 min