reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Nokia testuje transmisje TV w LTE

dodano: 2014-07-31 00:17 | aktualizacja: 2014-07-31 12:30
autor: Janusz Sulisz | źródło: Nokia/Dziennik Gazeta Prawna

Nokia Nokia Networks przygląda się bliżej technologiom potrzebnym do efektywnego wykorzystania LTE na potrzeby ogólnokrajowej transmisji telewizyjnej. Firma ta wraz z partnerami prowadzi testy transmisji telewizyjnej na dużym obszarze za pomocą jednej częstotliwości LTE w ramach pasma UHF. W Single Frequency Network (SFN) wszystkie stacje bazowe używają dokładnie tej samej częstotliwości do transmisji treści telewizyjnych, co pozwala na maksymalizację liczby kanałów telewizyjnych nadawanych jednocześnie na dużym obszarze geograficznym, w określonej szerokości pasma.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Technologia LTE Broadcast może przynieść nowe źródła przychodów dla operatorów poprzez dystrybucję telewizji w ramach istniejącej infrastruktury szerokopasmowej dla telefonii komórkowej. Widzowie będą mogli oglądać telewizję w swoich urządzeniach bez korzystania z danych pakietowych i bez obciążenia sieci. LTE Broadcast pozwala na nadawanie usług płatnych i bezpłatnych, które mogą być odbierane przez innych za pomocą odpowiedniego urządzenia, podobnych do tradycyjnego przekazu telewizyjnego. Nadawcy i dostawcy treści mogą rozszerzyć swój zasięg na użytkowników mobilnych i otworzyć drzwi na wiele usług interaktywnych.

- Dziś, podczas oglądania filmów w sieci komórkowej, treści są indywidualnie przesyłane do każdego użytkownika. Dzięki LTE Broadcast ten sam sygnał jest odbierany przez wielu użytkowników w tym samym czasie, co daje bardziej efektywne wykorzystanie pasma i pojemności - powiedział Hossein Moiin, dyrektor ds. technologii w Nokia Networks. - Pasmo nie musi być przeznaczone do nadawania tylko telewizji lub tylko Internetu, ale może być używane elastycznie dla obu tych usług w zależności od potrzeb użytkowników. Wierzymy, że LTE Broadcast jest technologią dobrze nadającą się do dystrybucji usług telewizyjnych i pomoże nam rozszerzyć korzyści płynące z mobilnego Internetu o doświadczenia związane z oglądaniem telewizji.

Obecne aplikacje LTE Broadcast skupiają się na dostarczaniu treści multimedialnych do określonych miejsc, takich jak stadiony i sale koncertowe, przez ograniczony okres czasu. Testy w Monachium są pierwszymi, w których stosuje się technologię w ramach pasma UHF, wykorzystując część pasma 700 MHz z zasięgiem 200 km kw. Aby zmaksymalizować efektywność LTE Broadcast, SFN została zoptymalizowana dla ściślejszej synchronizacji sąsiednich komórek w celu zwiększenia odporności na zakłócenia. Testy mają na celu pokazanie, że LTE może być używane w celu uzupełnienia, a na dłuższą metę może nawet zapewnić alternatywę dla regionalnych standardów cyfrowej dystrybucji, takich jak telewizja DVB-T w Europie.

Testy, które rozpoczęły się na początku lipca 2014 roku w Monachium, wykorzystują oprogramowanie evolved Multimedia Broadcast/Multicast Service (eMBMS) na Nokia Flexi Multiradio 10 Base Stations, które są stosowane w wielu sieciach LTE na całym świecie. Urządzenia Nokia LTE są zastosowane na czterech obiektach bawarskiej firmy Bayerischer Rundfunk w północnej części Monachium. Te obiekty są połączone siecią światłowodową o wysokiej wydajności.

W połowie czerwca 2014 roku „Dziennik Gazeta Prawna” informował, że polscy operatorzy komórkowi („prawdopodobnie Plus i Play”) rozpoczęli już testy LTE Broadcast. - Jeśli chcemy obecnie oglądać na tablecie lub w smartfonie film wypożyczony z jednego z płatnych serwisów, np. Ipla czy HBO Go, musimy dysponować łączem o przepustowości około 2 Mb/s. Gdy operator użyje technologii LTE Broadcast oraz nowego systemu kodowania, streaming zabierze tylko połowę tej prędkości. Co więcej, oszczędności nie wpłyną na jakość przekazywanego obrazu - wyjaśnił „Dziennikowi Gazecie Prawnej” Arkadiusz Tracz, ekspert Ericssona. Dodał, że operator będzie mógł zaoferować nawet kilkanaście nowych kanałów telewizyjnych, które niezależnie od liczby oglądających i liczby użytkowników sieci będą docierały do oglądających bez żadnych zakłóceń.

Z LTE Broadcast korzysta między innymi amerykański operator mobilny Verizon, udostępniając swoim klientom obraz z różnych kamer podczas wyścigów Indy 500 oraz meczów NFL Super Bowl. W Europie technologię LTE Broadcast przetestowały już firmy Vodafone z Niemiec oraz KPN z Holandii. Teraz takie testy w Niemczech prowadzi Nokia Networks.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TV Mobilna


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI biały płaski 2.1 8K UHD 3,0m

Płaski, biały kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1...

79 zł Więcej...

SAT Kurier abonament za 2022 rok

Roczna prenumerata magazynu SAT KURIER w 2022 r. z wysyłką...

109 zł Więcej...

SAT Kurier - 7-8/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 7-8/2022

12 zł Więcej...