reklama
SAT Kurier logowanie X
 • Zaloguj

Nowe parametry TVP Polonia od 1.01.2015

dodano: 2014-12-03 16:48 | aktualizacja: 2014-12-04 18:18
autor: Janusz Sulisz | źródło: satkurier.pl

TVP Polonia TV Polonia Od 1 stycznia 2015 roku kanał TVP Polonia zmieni parametry nadawania na satelicie Eutelsat Hot Bird (13°E), o czym wstępnie informowano już w połowie listopada br. (więcej tutaj). Redakcja satkurier.pl uzyskała informację o transponderze, z którego nadawany będzie sygnał TVP Polonia. Niestety od Nowego Roku kanał TVP Polonia nie będzie już dostępny z satelity Astra (19,2°E), podobnie jak inne kanały TVP, w tym niekodowane TVP Historia i TVP Kultura.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Nowe parametry techniczne kanału TVP Polonia (od 1 stycznia 2015 roku):
Eutelsat Hot Bird 13D (13°E)
tp. 133 (11,179 GHz, pol. H, SR 27500, FEC 3/4, DVB-S/QPSK)

Jest to transponder, z którego dostępnych jest ponad dwadzieścia niekodowanych kanałów w różnych językach, a także kodowany, erotyczny Private TV dla nc+ i Cyfrowego Polsatu. Jak sprawdziła redakcja satkurier.pl, aktualnie na tym transponderze jest do dyspozycji ok. 7 Mbit/s wolnej pojemności.

Sygnał TVP Polonia na satelitę dostarczać będzie firma TTcomm, która wygrała w przetargu z ITI Neovision, operatorem platformy nc+, oferując niższą cenę za swoje usługi niż ITI. Zgodnie z warunkami przetargu, Telewizja Polska będzie dysponować na potrzeby kanału TVP Polonia przepływnością 4 Mbit/s. Oznacza to, że teoretycznie będzie to dużo lepszy przekaz niż dotychczasowe transmisje z Astry (2,8 Mbit/s) i Hot Birda (2 Mbit/s). Co więcej, zgodnie z mapkami zasięgu dostępnymi tutaj, dla satelity Eutelsat Hot Bird 13D, odbiór TVP Polonia z tego transpondera powinien być w Polsce minimalnie lepszy niż z dotychczasowego transpondera nc+. Odbiór powinien poprawić się też na wschodzie Europy i w Azji, w północnej Afryce, a także w Szkocji i północnej Norwegii.

Dotychczasowe parametry TVP Polonia (do 31 grudnia 2014 roku):
Astra 1KR (19,2°E)
tp. 59 (10,862 GHz, pol. H, SR 22000, FEC 7/8, DVB-S/QPSK)

Redakcja satkurier.pl postanowiła jeszcze przed startem oficjalnej kampanii informacyjnej TVP opublikować szczegółowe informacje na temat zmiany parametrów nadawania kanału TVP Polonia, ze względu na dużą ilość zapytań w tej sprawie od naszych Czytelników.

Uwaga!
 • Od 8 grudnia 2014 roku na nowych parametrach nadawana będzie plansza testowa z logo TVP Polonia i informacją dla widzów
 • Od 15 grudnia 2014 roku TVP Polonia będzie nadawana testowo na nowych parametrach
 • 31 grudnia 2014 roku ok. godz. 23:30 wyłączony zostanie multipleks TVP na satelicie Astra 1KR (19,2°E) (wszystkie kanały)
 • Od 1 stycznia 2015 roku TVP Polonia będzie nadawana w sposób stały (nie testowy) na nowych parametrach
 • Najpóźniej 10 grudnia 2014 roku rusza kampania informacyjna na antenie TVP Polonia na temat zmian w odbiorze
 • Sprawa wyłączenia TVP Polonia na transponderze nc+ jest kwestią ostatecznej decyzji nc+. W tym miejscu warto dodać, że całkiem możliwe, iż kanał TVP Polonia będzie nadawany przez jakiś czas (np. 1-2 tygodnie) równolegle na starej i nowej częstotliwości na satelicie Eutelsat Hot Bird (13°E) z odpowiednią informacją o zmianie parametrów, np. w postaci paska, aby widzowie z zagranicy zdążyli wyszukać na swoim odbiorniku TVP Polonia z nowych parametrów.
 • TVP Kultura zostanie zakodowana przez nc+ w dniu 29 grudnia ok. godz. 0:00 (chociaż nie wyklucza się, że do zakodowania dojdzie nieco później - np. za 1-2 tygodnie)
 • TVP Info zostanie odkodowane na satelicie Eutelsat Hot Bird (13°E) najpóźniej 1 stycznia 2015 roku ok. 0:00. Dobrze byłoby gdyby przy okazji Telewizja Polska doszła do porozumienia z nc+, aby znacząco poprawić jakość jednego z najważniejszych polskich kanałów informacyjnych i jedynego takiego kanału w wersji niekodowanej.
 • TVP Historia, która była niekodowana z satelity Astra (19,2°E), nie będzie w wersji FTA z satelity Eutelsat Hot Bird (13°E)
 • Oczekujemy na dalsze informacje od Telewizji Polskiej i nc+ na temat kanałów TVP Polonia (kiedy zostanie wyłączony) i TVP Kultura (kiedy włączone zostanie kodowanie) nadawanych na tp. nc+

Parametry techniczne TVP Polonia z transpondera nc+ (docelowo ten przekaz zostanie wyłączony):
Eutelsat Hot Bird 13C (13°E)
tp. 15 (11,488 GHz, pol. H, SR 27500, FEC 5/6, DVB-S/QPSK)

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TVP


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Pilot radiowy RF-Mak

Pilot radiowy do zdalnego sterowania terminalami i odbiornikami cyfrowymi.

149 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

Oferta „nc+ telewizja na kartę z Pakietem Start+” z modułem...

199 zł Więcej...

Miernik Linbox WS-6944 Combo dla DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

479 zł Więcej...
reklama