reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Radio Wrocław Kultura w DAB+ od 1 stycznia

dodano: 2014-12-30 10:34 | aktualizacja: 2015-01-01 18:52
autor: Anita Kaźmierska | źródło: prw.pl/satkurier.pl

Radio Wrocław Kultura W czwartek, 1 stycznia 2015 roku tuż po północy we wrocławskim i dolnośląskim eterze nadawanie rozpocznie nowa rozgłośnia Radio Wrocław Kultura. Stacja będzie dostępna w multipleksie DAB+, który nadawany jest z obiektu RTON Wrocław / Żórawina na kanale 12B (225,648 MHz) z mocą ERP 5 kW.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Jedną z autorek programów na antenie nowej stacji będzie Magdalena Piekarska z Gazety Wyborczej Wrocław. Szef Radia Wrocław Kultura Grzegorz Chojnowski zapewnia, że oprócz doskonałej muzyki nie zabraknie w nim wartościowego słowa. Codziennie nadawane będzie 5-godzinne pasmo publicystyczne. W poniedziałek od godz. 15:00 do 20:00 pasmo publicystyczne poświęcone będzie muzyce, we wtorek teatrowi. W środę dominować będą sztuki wizualne, w czwartek literatura, w piątek film. Radio Wrocław Kultura będzie wszędzie tam, gdzie będzie się działo coś ważnego dla sztuki, zapewnia nadawca.

Radio Wrocław Kultura będzie można odbierać za pomocą tunerów wyposażonych w system DAB+. Warto zatem myśląc o zakupie nowego radia, kupić 2-systemowe, z tradycyjnym UKF-em i z odbiornikiem cyfrowym

- mówi Grzegorz Chojnowski.

Nowa rozgłośnia na pozostałych dwóch antenach (Radio Wrocław i Radio RAM) będzie organizować konkursy dla słuchaczy. Przez cały 2015 rok do wygrania będą nowoczesne odbiorniki, działający zarówno w systemie DAB+, jak i FM.

Wśród autorów audycji znajdą się znane postaci wrocławskiego dziennikarstwa kulturalnego oraz debiutanci, wybrani z castingu.

Zdecydowaliśmy się na uruchomienie radia poświęconego kulturze właśnie teraz, bo Wrocław będzie wkrótce Europejską Stolicą Kultury. Chcemy się w to święto włączyć, towarzysząc jednej z najlepiej rozwiniętych dziedzin miejskiego życia w formule 24-godzinnego programu muzyczno-publicystycznego

- deklaruje Tomasz Duda, redaktor naczelny i prezes Radia Wrocław.

Od 1 stycznia radio będzie codziennie realizować audycje dla osób zainteresowanych filmem, literaturą, teatrem, operą, sztukami wizualnymi, muzyką. Dzień radiowy podzielono na trzy części. Od rana do 15:00 grane będą utwory z różnych dekad XX i XXI wieku, znane przeboje i mniej popularne muzyczne perły, polskie i zagraniczne.

Od 15:00 do 20:00 rządzi publicystyka, w każdy dzień związana z inną przestrzenią kulturalnego życia. Rozmowy z gośćmi, konstruktywne spory, komentarze, recenzje oraz codzienne relacje z przygotowań do Europejskiej Stolicy Kultury – to najistotniejsze elementy tego pasma.

O godz. 20:00 zaczną się autorskie programy, w których o muzyce opowiedzą młodzi utalentowani radiowcy i mający już swoich wiernych słuchaczy wyjadacze.

Weekend ma wyglądać trochę inaczej. W sobotę przed południem stacja zaplanowała coś dla młodszych i najmłodszych, w niedzielę rockowe dźwięki wrocławskich i dolnośląskich grup, które aspirują o uznanie fanów. W weekendowe popołudnie zabrzmi muzyka z różnych stron świata, ale też radio zamierza zabierać Słuchaczy na wydarzenia specjalne: spotkania autorskie, czytania, premiery teatralne, festiwale.

Nowe radio będzie nadawać w technice cyfrowej. Oznacza to doskonałą jakość dźwięku, rzadką w polskiej radiofonii. Technologia DAB+ staje się powoli w Europie technologią wiodącą, musimy za tym rozwojem nadążać. Różnicę usłyszymy od razu.

- objaśnia Grzegorz Chojnowski, koordynator Radia Wrocław Kultura.

Budujemy nowoczesne studio, w którym instalujemy najlepszy sprzęt. Cyfryzacja daje radiu ogromne możliwości. Nie tylko szansę na umieszczenie większej liczby stacji w eterze, także na przesyłanie znakomitej jakości obrazu. W studiu Radia Wrocław Kultura zostaną zamontowane kamery uruchamiane głosem gości i prowadzących. Wśród nich znani z anteny Radia Wrocław i RAM: Monika Jaworska, Ewa Zając, Grzegorz Chojnowski, Jerzy Węgrzyn, druh Sławek, Krzysztof Majewski i Maciej Przestalski, a także m.in. Magda Piekarska i Jacek Antczak, czołowi publicyści kulturalni Gazety Wyborczej, czy Łukasz Śmigiel, wrocławski pisarz i wydawca

- dodaje Mirosław Ostrowski, szef techniczny wrocławskiej rozgłośni.

Do naszego zespołu dołączą młodzi ludzie, pełni autentycznej pasji do radia i muzyki

- zapowiada Tomasz Duda.

W ogłoszonym w październiku castingu udział wzięło ponad 100 osób.

Według planów Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za kilka lat radio w Polsce stanie się cyfrowe, tak jak telewizja, sukcesywnie wszyscy odbiorcy przejdą na nowy system. Radio Wrocław już nadaje w tej technologii swój flagowy program regionalny, równolegle z emisją na falach UKF.

Jesteśmy polskimi liderami cyfryzacji i awangardą przyszłości

- dodaje Mirosław Ostrowski.

Dla tych, którzy wolą słuchać radia w Internecie, cały program Radia Wrocław Kultura będzie dostępny właśnie w sieci. Tam również niebawem pojawi się więcej informacji o programie i autorach audycji w nowym wrocławskim radiu.

Strona internetowa: www.radiokultura.prw.pl


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Radio


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Moduł DeltaCAM Pro Twin REV 2.0 Deltacrypt CI

Uniwersalny moduł dostępu DeltaCAM Twin REV 2.0 Deltacrypt CI z...

520 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SX8 HD One

Mały, satelitarny odbiornik HD z DX - Blindscanem i Multistream...

149 zł Więcej...

Kamera SJCAM SJ8 PRO

979 zł Więcej...
reklama