reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Radio Wrocław Kultura w DAB+ od 1 stycznia

dodano: 2014-12-30 10:34 | aktualizacja: 2015-01-01 18:52
autor: Anita Kaźmierska | źródło: prw.pl/satkurier.pl

Radio Wrocław Kultura W czwartek, 1 stycznia 2015 roku tuż po północy we wrocławskim i dolnośląskim eterze nadawanie rozpocznie nowa rozgłośnia Radio Wrocław Kultura. Stacja będzie dostępna w multipleksie DAB+, który nadawany jest z obiektu RTON Wrocław / Żórawina na kanale 12B (225,648 MHz) z mocą ERP 5 kW.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Jedną z autorek programów na antenie nowej stacji będzie Magdalena Piekarska z Gazety Wyborczej Wrocław. Szef Radia Wrocław Kultura Grzegorz Chojnowski zapewnia, że oprócz doskonałej muzyki nie zabraknie w nim wartościowego słowa. Codziennie nadawane będzie 5-godzinne pasmo publicystyczne. W poniedziałek od godz. 15:00 do 20:00 pasmo publicystyczne poświęcone będzie muzyce, we wtorek teatrowi. W środę dominować będą sztuki wizualne, w czwartek literatura, w piątek film. Radio Wrocław Kultura będzie wszędzie tam, gdzie będzie się działo coś ważnego dla sztuki, zapewnia nadawca.

Radio Wrocław Kultura będzie można odbierać za pomocą tunerów wyposażonych w system DAB+. Warto zatem myśląc o zakupie nowego radia, kupić 2-systemowe, z tradycyjnym UKF-em i z odbiornikiem cyfrowym

- mówi Grzegorz Chojnowski.

Nowa rozgłośnia na pozostałych dwóch antenach (Radio Wrocław i Radio RAM) będzie organizować konkursy dla słuchaczy. Przez cały 2015 rok do wygrania będą nowoczesne odbiorniki, działający zarówno w systemie DAB+, jak i FM.

Wśród autorów audycji znajdą się znane postaci wrocławskiego dziennikarstwa kulturalnego oraz debiutanci, wybrani z castingu.

Zdecydowaliśmy się na uruchomienie radia poświęconego kulturze właśnie teraz, bo Wrocław będzie wkrótce Europejską Stolicą Kultury. Chcemy się w to święto włączyć, towarzysząc jednej z najlepiej rozwiniętych dziedzin miejskiego życia w formule 24-godzinnego programu muzyczno-publicystycznego

- deklaruje Tomasz Duda, redaktor naczelny i prezes Radia Wrocław.

Od 1 stycznia radio będzie codziennie realizować audycje dla osób zainteresowanych filmem, literaturą, teatrem, operą, sztukami wizualnymi, muzyką. Dzień radiowy podzielono na trzy części. Od rana do 15:00 grane będą utwory z różnych dekad XX i XXI wieku, znane przeboje i mniej popularne muzyczne perły, polskie i zagraniczne.

Od 15:00 do 20:00 rządzi publicystyka, w każdy dzień związana z inną przestrzenią kulturalnego życia. Rozmowy z gośćmi, konstruktywne spory, komentarze, recenzje oraz codzienne relacje z przygotowań do Europejskiej Stolicy Kultury – to najistotniejsze elementy tego pasma.

O godz. 20:00 zaczną się autorskie programy, w których o muzyce opowiedzą młodzi utalentowani radiowcy i mający już swoich wiernych słuchaczy wyjadacze.

Weekend ma wyglądać trochę inaczej. W sobotę przed południem stacja zaplanowała coś dla młodszych i najmłodszych, w niedzielę rockowe dźwięki wrocławskich i dolnośląskich grup, które aspirują o uznanie fanów. W weekendowe popołudnie zabrzmi muzyka z różnych stron świata, ale też radio zamierza zabierać Słuchaczy na wydarzenia specjalne: spotkania autorskie, czytania, premiery teatralne, festiwale.

Nowe radio będzie nadawać w technice cyfrowej. Oznacza to doskonałą jakość dźwięku, rzadką w polskiej radiofonii. Technologia DAB+ staje się powoli w Europie technologią wiodącą, musimy za tym rozwojem nadążać. Różnicę usłyszymy od razu.

- objaśnia Grzegorz Chojnowski, koordynator Radia Wrocław Kultura.

Budujemy nowoczesne studio, w którym instalujemy najlepszy sprzęt. Cyfryzacja daje radiu ogromne możliwości. Nie tylko szansę na umieszczenie większej liczby stacji w eterze, także na przesyłanie znakomitej jakości obrazu. W studiu Radia Wrocław Kultura zostaną zamontowane kamery uruchamiane głosem gości i prowadzących. Wśród nich znani z anteny Radia Wrocław i RAM: Monika Jaworska, Ewa Zając, Grzegorz Chojnowski, Jerzy Węgrzyn, druh Sławek, Krzysztof Majewski i Maciej Przestalski, a także m.in. Magda Piekarska i Jacek Antczak, czołowi publicyści kulturalni Gazety Wyborczej, czy Łukasz Śmigiel, wrocławski pisarz i wydawca

- dodaje Mirosław Ostrowski, szef techniczny wrocławskiej rozgłośni.

Do naszego zespołu dołączą młodzi ludzie, pełni autentycznej pasji do radia i muzyki

- zapowiada Tomasz Duda.

W ogłoszonym w październiku castingu udział wzięło ponad 100 osób.

Według planów Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za kilka lat radio w Polsce stanie się cyfrowe, tak jak telewizja, sukcesywnie wszyscy odbiorcy przejdą na nowy system. Radio Wrocław już nadaje w tej technologii swój flagowy program regionalny, równolegle z emisją na falach UKF.

Jesteśmy polskimi liderami cyfryzacji i awangardą przyszłości

- dodaje Mirosław Ostrowski.

Dla tych, którzy wolą słuchać radia w Internecie, cały program Radia Wrocław Kultura będzie dostępny właśnie w sieci. Tam również niebawem pojawi się więcej informacji o programie i autorach audycji w nowym wrocławskim radiu.

Strona internetowa: www.radiokultura.prw.pl


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Radio


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 2,5m

Najnowszy kabel HDMI o długości 2,5m w wersji v2.1 dla...

79 zł Więcej...

Tivusat: Black card + CAM w UHD

Najnowsza karta Tivusat tzw. Black card z modułem CAM v.1.4...

790 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - Netflix

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

459 zł Więcej...
reklama