Pierwszy z nowej serii dokumentów poświęconych historii Polski w nowym paśmie TVP1 miał ponad 900 tys. widzów. A po „Witoldzie Pileckim. Ochotniku z Auschwitz” na widzów czekają jeszcze cztery kolejne części angielskiego cyklu „Polscy bohaterowie wojenni”, który obejrzeli już widzowie także w Niemczech, Chinach czy Brazylii. W TVP1 emisje w poniedziałki, po Teatrze TV.
Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Już od jesieni ub.r. dokument historyczny ma w Jedynce swoją stałą porę, czyli poniedziałkowy wieczór. Emitowane tam filmy przyciągają coraz więcej widzów. Pierwszy odcinek nowego cyklu „Polscy bohaterowie wojenni. Witold Pilecki. Ochotnik z Auschwitz” obejrzało ponad 900 tys. widzów. Będziemy więc także w nowym roku rozwijać ten projekt i zaprezentujemy kolejne dokumenty o historii najnowszej
- powiedział wicedyrektor TVP1, Andrzej Godlewski.
Angielscy autorzy pięcioodcinkowej serii dokumentalnej pt. „Polscy bohaterowie wojenni” postanowili opowiedzieć o Polakach i ich niezwykłych czynach w czasie II wojny światowej. Bohaterami serii są zarówno znani dowódcy, jak i prości ludzie, którzy stawali się bojownikami o wolność, a czasem szpiegami - swoim sprytem i odwagą wygrywali śmiertelny bój z nazistami. W cyklu zawarto opowieści kilku niezwykłych świadków tamtych czasów oraz unikatowe archiwalia.
W najbliższy poniedziałek (12 stycznia br., o godz. 21:40) TVP1 zaprasza na odcinek pt. „Enigma. Nieznana tajemnica” w reż. Stuart Rose, poświęcony złamaniu kodów niemieckiej maszyny szyfrującej i dużemu wkładowi, jaki wnieśli do tego dzieła wybitni polscy matematycy - Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski. W kolejnym odcinku będzie można poznać historię Cichociemnych - żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych szkolonych w Wielkiej Brytanii, którzy potem organizowali i szkolili polski ruch oporu w kraju („Cichociemni. Niewidzialni żołnierze”, reż. Joshua Whitehead,19 stycznia 2014 r., godz. 21:35).
Z kolei dzień przed rocznicą wyzwolenia obozu zagłady w Auschwitz, czyli Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holocaustu, TVP1 zaprezentuje opowieść o Żegocie, podziemnej organizacji, która walczyła u boku tysięcy Polaków, by ratować i ukrywać Żydów z gett ((„Żegota. Na pomoc Żydom”, reż. Stuart Rose, 26 stycznia br., godz. 22:10), a 2 marca br. o godz. 22:10 – dokument o Krystynie Skarbek, jednym z najsłynniejszych szpiegów w Wielkiej Brytanii („Krystyna Skarbek. Pozdrowienia z Polski”, reż. Nick Clarke Powell).
Główną pomysłodawczynią powstania cyklu była Marianna Bukowski, Polka zamieszkała w Wielkiej Brytanii, autorka i producentka filmów oraz pasjonatka historii.
- Byłam bardzo szczęśliwa, że mogę pracować przy tej serii, bo zawsze chciałam podzielić się z publicznością kilkoma z tych niezwykłych opowieści o Polsce i Polakach z czasów II wojny światowej. Opowieściami, które dotyczą nie tylko Polski, ale także Wielkiej Brytanii i reszty Europy. Każda historia jest inna i ktoś inny jest jej bohaterem, ale większość łączą niezwykłe i bolesne przeżycia wojenne oraz wielka niesprawiedliwość w ocenie tych losów w powojennych latach komunizmu. Może warto tutaj wspomnieć, że również po upadku komunizmu, przez wiele lat te historie i ci bohaterowie II wojny światowej wciąż nie byli dobrze znani, długo musieli czekać na należny im szacunek i uznanie zarówno w Polsce jaki i poza jej granicami
- powiedziała Marianna Bukowski.
W produkcji brali udział też inni Polacy: autorzy zdjęć, historycy, asystenci produkcji. Serial był pokazywany na świecie już w kilkudziesięciu stacjach telewizyjnych, m.in. w: Korei Południowej, Chinach, Kanadzie, Australii, Brazylii, Szwecji, Niemczech. Produkcja: Wielka Brytania, rok 2014.