reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Cyfrowy Polsat: MUX 8 dla komercyjnych kanałów HD

dodano: 2015-03-11 15:26 | aktualizacja: 2015-03-13 11:13
autor: Anita Kaźmierska | źródło: UKE/satkurier.pl

Cyfrowy Polsat Grupa Cyfrowy Polsat S.A. zajęła twarde stanowisko w konsultacjach Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) dotyczących konkursu na rezerwację częstotliwości w ramach MUX 8 naziemnej telewizji cyfrowej, które zakończyły się 9 stycznia 2015 roku. Nie podoba jej się to, że prezes UKE podtrzymuje tendencję, w której jedynie TVP będzie rozpowszechniać w DVB-T swoje programy w technologii HD.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Przypomnijmy, że zgodnie z projektem dokumentacji konkursowej na składniki MUX 8, Telewizja Polska umieściłaby 3 programy SD lub 1 program HD i jeden program SD (łącznie 3 sloty), a pozostałe 4 sloty byłyby przeznaczone na 4 programy SD, na które KRRiT udzieliłaby koncesji (więcej tutaj).

Grupa Cyfrowy Polsat S.A. podtrzymuje swoje dotychczasowe stanowisko mówiące o tym, że dla budowy wartościowej oferty naziemnej telewizji cyfrowej niezbędne jest przeznaczenie multipleksu na bezpłatne kanały HD nadawców komercyjnych, którzy w tej chwili oferują kanały must carry w ramach DVB-T - czytamy w stanowisku Grupy Cyfrowy Polsat.

Wynika z tego, że nadawca ten chciałby umieścić w MUX 8 kanał Polsat HD.

Według Grupy Cyfrowy Polsat, celem KRRiT powinno być takie zagospodarowanie MUX 8, które przyczyni się do sukcesu naziemnej telewizji cyfrowej. W opinii tej grupy, sukces zapewni przede wszystkim atrakcyjna oferta programowa w najwyższej technologii HD. Wyniki oglądalności wskazują, że widzowie w Polsce nie uważają oferty TVP S.A. za najbardziej atrakcyjną, a zdecydowanie preferują programy nadawców komercyjnych, dodaje Cyfrowy Polsat.

Nie istnieją bowiem żadne powody, dla których na wolnym rynku mediów wyłącznie TVP S.A. miałaby techniczne możliwości udostępniania widzom naziemnej telewizji cyfrowej kanałów w jakości HD. W tej chwili już 2 flagowe kanały TVP S.A., w przeciwieństwie do programów nadawców komercyjnych, są dostępne na multipleksie cyfrowym w technologii HD - czytamy w stanowisku.

Ponadto grupa twierdzi, że „ograniczenie dostępu do programów w technologii HD przez prezesa UKE jest jawną dyskryminacją nadawców komercyjnych, która z pewnością nie ma nic wspólnego z pluralizmem w mediach”.

UKE, w ramach sprostowania powyższego stwierdzenia Grupy Cyfrowy Polsat, informuje, że o programach, które są dostępne w multipleksach, decyduje nie prezes UKE, lecz przewodniczący KRRiT:

20 listopada 2014 r. Prezes UKE ogłosił konsultacje przygotowanej dokumentacji konkursowej na jedną rezerwację częstotliwości na  multipleksie nr 8. Wszystkie stanowiska, które wpłynęły do Prezesa UKE w ramach konsultacji zostały przekazane do KRRiT. Ponadto Prezes UKE zwrócił się z prośbą do KRRiT o zajęcie stanowiska w zakresie uwag leżących w kompetencji KRRiT między innymi do uwagi zgłoszonej przez Grupę Cyfrowy Polsat, TV Puls Sp. z o.o. oraz  TVN S.A., iż w MUX8 powinny być programy HD nadawców komercyjnych obecnych w MUX1 i MUX2 gdyż zdaniem spółek umożliwienie jedynie TVP nadawania programu HD prowadzi do nierównej konkurencji. KRRiT podtrzymała swoje zapisy zawarte w uchwale 455/2014 z dnia 27 października 2014 r. ponieważ uważa, że najważniejszym kryterium dla wzmocnienia konkurencyjności rynku oraz dla dobra odbiorców jest zwiększenie dostępnej bezpłatnej oferty programowej

- informuje serwis satkurier.pl rzecznik prasowy UKE, Dawid Piekarz.

Grupa Cyfrowy Polsat uważa, że dalsze rozdrobnienie rynku nadawców telewizyjnych ogranicza możliwości zwiększenia wydawanych kwot na produkcję polską. A to, zdaniem grupy, doprowadzi nie tylko do zubożenia oferty programowej DVB-T, ale może na tyle osłabić pozycję graczy inwestujących w polską produkcję, że zaskutkuje to zapaścią produkcyjną w Polsce.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TV naziemna - świat


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik Satlink ST-5150 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Satlink ST-5150 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

739 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX Q + TelevioTV 3m-ce

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

349 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum AX LION NS H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

109 zł Więcej...