reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Festiwal Polskich Seriali Telewizyjnych ruszy w Elblągu

dodano: 2015-04-04 03:30 | aktualizacja: 2015-04-04 06:58
autor: Łukasz Knapik | źródło: TVP

TVP2 TVP 2 Dwójka Rodzinka.pl Rodzinka pl Tomasz Karolak i Małgorzata Kożuchowska I Festiwal Polskich Seriali Telewizyjnych - Elbląg 2015 odbędzie się w dniach 19-21 czerwca 2015 roku - tak zdecydował Komitet Organizacyjny Festiwalu 27 marca br. Będzie to unikatowe przedsięwzięcie w skali europejskiej, które stawia sobie za cel ocenę niezwykle popularnego gatunku filmowego, jakim jest serial telewizyjny. Polski serial telewizyjny ma 50 lat. 5 stycznia 1965 roku Telewizja Polska rozpoczęła emisję „Barbary i Jana” w reżyserii Hieronima Przybyła i Jerzego Ziarnika z Janiną Traczykówną i Janem Kobuszewskim w rolach głównych (więcej tutaj). Jesienią tego roku obchodzić będziemy 50. rocznicę serialu „Wojna domowa” w reżyserii Jerzego Gruzy.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Tegoroczny festiwal to konkurs polskich seriali telewizyjnych zrealizowanych w latach 2010-2014 przez Telewizję Polską. W kolejnych latach organizatorzy przewidują udział w festiwalu innych polskich stacji telewizyjnych, a także nadawców zagranicznych.

W tym roku pokazom konkursowym towarzyszyć będą spotkania publiczności z gwiazdami seriali i ekipami twórców seriali rywalizujących o Grand Prix Festiwalu i nagrody aktorskie. Przewidywane są recitale śpiewających aktorów i panele dyskusyjne. Maria Malatyńska - publicystka, krytyk filmowy, wykładowczyni w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej (PWST) w Krakowie, poprowadzi panel „Serial jako nowa forma aktorskiego warsztatu”. Z kolei profesor Wiesław Godzic - medioznawca (Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej/SWPS Warszawa), przygotowuje panel „Serial, czyli głód opowiadania. Co nas czeka”. Organizatorzy planują również zlot fanów „Czasu honoru”.

Irena Kwiatkowska, Alina Janowska, Jarema Stępowski, Kazimierz Rudzki i Krzysztof Janczar w serialu „Wojna domowa”, foto: TVP


W retrospektywnych przeglądach przypomniane zostaną seriale: „Barbara i Jan” - 50 lat od premiery, „Wojna domowa” - 50 lat od premiery, „Kariera Nikodema Dyzmy” - 35 lat od premiery, „Czterdziestolatek” - 40 lat od premiery, „07 zgłoś się”, „Alternatywy 4”. Przed każdą projekcją „Kulisy seriali” - 12-minutowe filmy, przygotowane przez kanał TVP Seriale. Widzowie będą mieli możliwość wybrać „Serial Wszech Czasów”. Wstęp na większość festiwalowych przeglądów i imprez - wolny.

Wydarzenie będzie szeroko promowane i relacjonowane na antenach Telewizji Polskiej oraz w radiu, prasie i na portalach internetowych.

Organizatorami Festiwalu są: Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu, samorząd województwa warmińsko-mazurskiego, a współorganizatorem jest Telewizja Polska S.A. Do współpracy zaproszono również miasto Elbląg.

Honorowy patronat nad festiwalem objął marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin. Organizatorzy imprezy wystąpili także o patronat ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Dyrektorem festiwalu jest Bogumił Osiński - pomysłodawca i autor projektu festiwalu, dziennikarz telewizyjny, krytyk filmowy.

Komitet Organizacyjny, któremu przewodniczy wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas, podjął decyzję o przyznaniu Nagrody Specjalnej Festiwalu aktorom występującym w pierwszym polskim serialu telewizyjnym („Barbara i Jan”) Janinie Traczykównie i Janowi Kobuszewskiemu.

Autorem plakatu festiwalowego jest Rafał Olbiński - światowej sławy malarz, grafik i twórca plakatów.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Płyty - kino - gadżety


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 7-8/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 7-8/2022

12 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1 dla...

65 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Edision Nano T265+ HEVC (hotelowy)

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki EDISION dla Naziemnej Telewizji...

99 zł Więcej...