reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

9-10.04 Burza magnetyczna kategorii G2

dodano: 2015-04-10 14:23 | aktualizacja: 2015-04-10 15:09
autor: Anita Kaźmierska | źródło: The Watchers/satkurier.pl/SWPC

Zorza polarna Pomiary wiatru słonecznego dokonane przez amerykańską sondę kosmiczną Advanced Composition Explorer (ACE) wskazują, że 9 i 10 kwietnia 2015 roku będziemy mieli do czynienia z burzą magnetyczną kategorii G1 a nawet G2. Zaburzenie to jest spowodowane koronalnym wyrzutem masy ze Słońca, które zaobserwowano w dniu 6 kwietnia. Burza magnetyczna może stanowić zagrożenie dla satelitów, ostrzega serwis „The Watchers”.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
10 kwietnia o godz. 7:44 odnotowano burzę magnetyczną kategorii G2. Obszar oddziaływania to głównie 55 °N nad terytorium Stanów Zjednoczonych.

Burzy magnetycznej towarzyszyć mogą wahania napięcia w sieci energetycznej. Mogą też wystąpić nieprawidłowości w orientacji satelitów, szczególnie jeśli chodzi o satelity stacjonujące na niskiej orbicie okołoziemskiej. Zanikać też może propagacja fal radiowych wysokiej częstotliwości.
 
W nocy z 9 na 10 kwietnia prędkość wiatru słonecznego wzrosła z blisko 340 km/s do prawie 425 km/s. Na wysokich szerokościach geograficznych północnych może być widoczna zorza polarna.

Mapa pokazująca występowanie zorzy polarnej towarzyszącej burzy magnetycznej, fot. SWPC


Oczekuje się, że warunki normalne powrócą 11 kwietnia.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kosmos


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Moduł HD+ z kartą 6m

Moduł HD+ z kartą HD+ (gotowy na odbiór w Ultra...

399 zł Więcej...

Nagrywarka 4K UHD Velocap X Pro

Nagrywarka HDMI  - materiału wideo wysokiej rozdzielczości na zewnętrzne nośniki...

990 zł Więcej...

Obejma kominowa mocna pojedyncza E863A - 5m

mocny uchwyt - obejma 5m na komin z pojedynczą opaską...

119 zł Więcej...