reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Proton M z satelitą MexSat 1... zniknął [wideo]

dodano: 2015-05-16 10:05 | aktualizacja: 2015-05-16 12:38
autor: HacKing | źródło: tvn24.pl/onet.pl/satkurier.pl

proton_yamaL_200_SK.jpg Ostatni okres nie jest najszczęśliwszym dla rosyjskiej branży kosmicznej. Ledwie kilkanaście dni temu niepowodzeniem zakończyła się misja rakiety Soyuz ze statkiem transportowym Progress M-27M, a tym razem zawiódł Proton M. Lecąc z meksykańskim satelitą MexSat 1 po 498 sekundach od startu... zniknął. Wstępne doniesienia mówią, że rakieta rozbiła się, ale sprzeczne są informacje gdzie miałoby do tego dojść i z jakiej przyczyny.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
MexSat 1 był satelitą telekomunikacyjnym zbudowanym przez Boeing Satellite Systems na zlecenie meksykańskiego Ministerstwa Komunikacji i Transportu (Secretaria de Communicaciones y Transportes). Był wyposażony w transpondery pasma Ku i L i miał trafić na pozycję satelitarną 113°W (nie byłby "widoczny" w Polsce), z żywotnością określaną na poziomie 15 lat.

Już wiadomo, że na orbitę nie trafi. Rakieta Proton M uległa awarii i (wszystko wskazuje, że) rozbiła się. Nie podano jak na razie precyzyjnie przyczyny, mówi się o kilku scenariuszach - awarii urządzeń odpowiedzialnych za telemetrię, awarii silnika trzeciego stopnia lub jego niepoprawnego odłączenia się.

Równie zagadkowe jest to, gdzie rakieta spadła - nieoficjalnie mówi się o obwodzie czytyjskim w Rosji, ale jak to zwykle bywa w takich przypadkach oficjalne komunikaty są bardzo powściągliwe - wg nich rakieta nie wyrządziła szkód, a szkodliwe paliwo ponoć spaliło się w atmosferze. Nie jest to nowa praktyka - przyznanie się do winy mogłoby otwierać drogę do żądań o odszkodowania.

Pewne jest natomiast, że planowany na 31 maja br. kolejny lot rakiety Proton M z satelitą Inmarsat 5F3 zostanie odłożony w czasie.

Inna sprawa, że Rosjanie w ostatnich trzech tygodniach mają wyjątkowego pecha:
- nie poleciała rakieta Soyuz statkiem towarowym Progress M-27M
- utracono satelitę RPA Condor - E
- nie udało się podnieść o kilka kilometrów Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
- utracono meksykańskiego satelitę MexSat 1 bo rakieta Proton M kolejny raz zawiodła.

Sami Rosjanie napisali, że to "czarne trzy tygodnie w kosmosie" i antyrekord Roskosmosu.
Ciekawe jak zareaguje na to wszystko rosyjski prezydent Władimir Putin.
 


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kosmos


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabelio: CAM CI+ 3 m gratis

Oryginalny, bezkartowy moduł (CAM) CI+ nowej szwajcarskiej platformy Kabelio z...

530 zł Więcej...

Moduł HD+ z kartą 6m

Moduł HD+ z kartą HD+ (gotowy na odbiór w Ultra...

399 zł Więcej...

Odbiornik AX 4KBOX HD61 Twin

AX 4K HD61 Twin - najnowszy odbiornik Ultra HD marki...

829 zł Więcej...