reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Rosyjski satelita zagraża satelitom Intelsat?

dodano: 2015-10-13 10:57 | aktualizacja: 2015-10-13 13:08
autor: Anita Kaźmierska | źródło: spacenews.com

Intelsat Logo 2014 Kilka miesięcy temu tajemniczy rosyjski satelita wojskowy znalazł się na orbicie geostacjonarnej między dwoma satelitami Intelsat w odległości zaledwie około 10 km, alarmuje kierownictwo firmy. Rosyjski satelita, znany jako Łucz (Luch), został wyniesiony na orbitę we wrześniu 2014 roku. Siedem miesięcy później został przesunięty na pozycję bezpośrednio między satelitami Intelsat 7 i Intelsat 901, które są od siebie oddalone o mniej niż pół stopnia. Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Satelita Łucz został wystrzelony w kosmos w dniu 28 września 2014 roku, na pokładzie rakiety Proton M z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie (więcej tutaj). Chociaż istnieje wiele teorii na temat misji satelity, wielu obserwatorów rosyjskiego programu kosmicznego uważa, że odgrywa on rolę komunikacyjną / wywiadowczą.

W pierwszych miesiącach od startu satelita Łucz przeniósł się kilka razy, zanim obrał pozycję 18,1°W, na południe od zachodniego krańca Afryki, około 4 kwietnia 2015 roku. Znalazł się wtedy między satelitami Intelsat 7 (18,2°W) i Intelsat 901 (18°W).

Amerykański operator satelitarny Intelsat, który zarządza flotą 75 satelitów, podkreśla, że nigdy nie miał do czynienia z podobną sytuacją. Prowadzi teraz działania mające na celu wyjaśnienie tej sprawy.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kosmos


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX Q

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

319 zł Więcej...

Nakładka dachówka z wpustem - ceglasta

Nakładka uszczelniająca poszycie dachu przy maszcie.

115 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 699 zł Więcej...