reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Francja z największą elektrownią fotowoltaiczną w Europie

dodano: 2015-12-03 14:42 | aktualizacja: 2015-12-03 15:23
autor: Janusz Sulisz | źródło: Neoen.fr

Cestas_160px.jpg 1 grudnia 2015 roku francuska grupa energetyczna Neoen uruchomiła największą elektrownię fotowoltaiczną w Europie, o szczytowej mocy do 300 MWp. Farma słoneczna w Cestas pod Bordeaux zapewni zasilanie dla 50 tys. domów. Instalacja kosztowała 360 mln euro. Elektrownia została zbudowana z 1 mln paneli PV na powierzchni około 260 ha, co odpowiada powierzchni około 350 boisk piłkarskich. Użyto 5 tys. km kabli i 204 tys. przykręcanych uchwytów.  Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.


Przy cenie sprzedaży energii elektrycznej EDF  - 105 euro za MWh przez 20 lat, farma w Cestas jest jednym z najbardziej dochodowych zakładów w pracy we Francji. Ta stawka jest wyższa od cen energii elektrycznej na rynku we Francji (mniej niż 40 euro/MWh), ale jest symbolem gwałtownego spadku cen paneli fotowoltaicznych w ostatnich latach.

Budowa rozpoczęła się rok temu. Neoen używała paneli PV od grupy najbardziej znanych chińskich producentów: Yingli, Trina Solar i Canadian Solar, ale wybrał grupę francuskich firm dla dostaw systemów instalacyjnych i elektrycznych. To m.in. Clemessy, spółka Eiffage, która pilotowała inwestycję w zakresie inżynierii lądowej i wodnej. Eiffage dostarczył okablowanie, a Schneider Electric falowniki.Interesujące jest to, że sam panel PV stanowi tylko około 45 proc. ostatecznych kosztów tej instalacji. Na finansowanie inwestycji (360 mln euro) w sumie Neoen zgromadził 8 partnerów, w tym fundusze inwestycyjne, jak Acofi, Morova, Omnes oraz szwajcarski KKB.
 


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Inwestycje na świecie


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5679) EVOBOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

219 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 Signal T2-Mini HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki Signal dla Naziemnej Telewizji...

149 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

829 zł Więcej...