reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Europejski kosmodrom w Wielkiej Brytanii?

dodano: 2015-12-14 21:48 | aktualizacja: 2015-12-15 13:47
autor: Janusz Sulisz | źródło: rt.com/telegrapgh.co.uk

Branson_UK_150px.jpg Wielka Brytania zamierza stać się europejskim centrum startów kosmicznych. Rząd Wielkiej Brytanii w poniedziałek 14 grudnia 2015 roku przedstawił strategię rozwoju sektora związanego z podbojem kosmosu, chcąc znaleźć swoje miejsce „na arenie światowej przyszłych programów kosmicznych”. Do 40 mld funtów do 2030 roku ma wzrosnąć budżet na ten cel. Rozważane są też miejsca na kosmodrom na Wyspach.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Wydatki budżetowe w sektorze kosmicznym gospodarki Wielkiej Brytanii wzrosły z 6,5 mld funtów w 2007 roku do 11,8 mld GBP w 2014 roku, a będzie 40 mld funtów w 2030 roku. W przemyśle kosmicznym jest zatrudnionych 34 tys. Brytyjczyków.

Szef Narodowej Agencji Kosmicznej David Parker powiedział, że Wielka Brytania w 2018 roku planuje otworzyć swój własny kosmodrom. Przyszłe brytyjskie kosmodromy mają stanowić zaplecze zarówno do wystrzeliwania satelitów, jak i transportów handlowych - szczególnie dla takich operatorów jak Xcor i Virgin Galactic.Ten ostatni jest własnością angielskiego miliardera Richarda Bransona. Jego amerykańska firma planuje przeprowadzić swój pierwszy lot komercyjny z specjalnie wybudowanego kosmodromu w Nowym Meksyku z pasażerami, z których każdy za lot musiałby zapłacić 250 tys dol.

Jeśli rząd Wielkiej Brytanii zrealizuje swoje plany budowy portu kosmicznego, najprawdopodobniej w Szkocji to może stać się pierwszym tego rodzaju portem poza USA.

W latach 1960 były plany budowy kosmodromu dla startów kosmicznych w Wielkiej Brytanii. Jednak projekt nigdy nie został zrealizowany - jedyna brytyjska rakieta która umieściła jednego satelitę na orbicie wystartowała z terenu Australii w 1971 roku.

Obecnie rozważanych jest osiem potencjalnych miejsc na port kosmiczny, głównie lotnisk wojskowych na Wyspach. Wśród tych miejsc dla przyszłego portu kosmicznego w Wielkiej Brytanii wymienia się m.in. lotnisko Campbeltown (Szkocja), lotnisko Glasgow Prestwick (Szkocja), lotnisko Llanbedr w Walii, lotnisko Newquay (Kornwalia), lotnisko Stornoway (Szkocja), a także bazy wojskowe w Szkocji: Kinloss Barrack, Leuchar i Lossiemouth.

Na razie strategia podboju kosmosu w Wielkiej Brytanii ogranicza się do lotu Timothy Peake, który jest się pierwszym, brytyjskim astronautą na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Rakieta Sojuz TMA-19M z międzynarodową załogą w składzie Jurij Malenczenko (Roskosmos), Timothy Kopra (NASA) i Timothy Peake (Europejska Agencja Kosmiczna) poleciała 15 grudnia na ISS. Załoga z Brytyjczykiem w składzie będzie orbicie około 7 miesięcy.

W ubiegłym roku brytyjski rząd zainwestował 90 mln dol. w rewolucyjny, brytyjski pojazd kosmiczny Skylon. Projekt ma na celu komercyjne wynoszenie poszukiwaczy przygód do stratosfery Ziemi w ciągu zaledwie 15 minut lub lot podróżnych z Europy do Australii około 4 godzin.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kosmos


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Obejma kominowa mocna pojedyncza E863A - 5m

mocny uchwyt - obejma 5m na komin z pojedynczą opaską...

119 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 699 zł Więcej...

Miernik Spacetronik STC-33 Combo DVB-S2/T2/C

Miernik, do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2 naziemnych DVB-T/T2...

569 zł Więcej...