reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Hydrocity - całodobowa produkcja energii ze Słońca

dodano: 2015-12-18 10:17 | aktualizacja: 2015-12-25 16:17
autor: Janusz Sulisz | źródło: Hydrocity/interia.pl

Noor_maroko160px.jpg Okazuje się, że możliwa jest produkcja energia elektryczna ze Słońca przez całą dobę. Dotąd wydawało się, że to nie jest możliwe, ale tego typu rozwiązań przybywa. Niedawno pisaliśmy o pomyśle z Maroka. Mówi się też o specjalnych balonach słonecznych ponad chmurami. Jednak amerykańscy naukowcy z Purdue University opracowali jeszcze inny projekt, który potwierdza, że to jest możliwe. Mowa o Hydrocity.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Projekt Hydricity może okazać się technologią przełomową w efektywnej produkcji energii z wykorzystaniem koncentratorów słonecznych do wytworzenia wysokiej temperatury i uzyskania przegrzanej wody. Seria turbin produkujących energię elektryczną zasili reaktor w tlen i wodór. Wodór można składować i wykorzystać go np. w nocy, gdy nie świeci Słońce.

Kluczowym punktem nowo opracowanej technologii jest podgrzewanie wody do temperatury 1000-1300oC. Powstaje wtedy para wodna, która napędza turbiny parowe i umożliwia pozyskanie wodoru.

Przez całą dobę pozyskiwany jest wodór i energia elektryczna za dnia ze Słońca, przechowywany jest wodór i tlen, a gdy Słońce nie świeci, wykorzystywany jest zgromadzony wodór do produkcji energii elektrycznej. System ten jest stanie produkować energie elektryczną przez całą dobę. Proces Hydrocity jest bardziej wydajny niż osobne procesy pozyskiwania energii elektrycznej i wodoru.

Amerykańska koncepcja Hydrocity na razie tylko testowano przy użyciu modeli, ale nie była elementem eksperymentalnych badań. Koncepcyjna elektrownia mogłaby wytwarzać energię elektryczną z bezprecedensową średnią wydajnością 40-46 proc. Typowa elektrownia fotowoltaiczna ma maks.. sprawność 35 proc. W trybie pracy na wodorze mówi się o wydajności blisko 50 proc. 
 


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Instalacje solarne


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Spycat Mini V2

Spycat Mini V2  - mały, tani odbiornik satelitarny HD w...

249 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 GIP Box Mini HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki GIP dla Naziemnej Telewizji...

119 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 HEVC DI-WAY 2020 Mini

Mini odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki DI-WAY z trybem hotelowym...

99 zł Więcej...