reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Co z Euro 2016 w UHD 4K w Niemczech i Polsce?

dodano: 2016-03-30 14:17 | aktualizacja: 2016-03-31 13:42
autor: Janusz Sulisz / Anita Kaźmierska | źródło: DF/satkurier.pl

UHD 4K Ultra HD Włoski nadawca publiczny Rai pokaże cześć meczów Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2016 we Francji również w rozdzielczości UHD. Czy na podobny krok zdecyduje się Telewizja Polsat lub ARD, które posiadają prawa do transmisji meczów Euro 2016 (10 czerwca - 10 lipca) odpowiednio w Polsce i Niemczech?Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Włochy

Użytkownicy bezpłatnej włoskiej platformy satelitarnej tivusat, dostępnej z pozycji orbitalnej 13°E, będą mieli okazję obejrzeć w rozdzielczości UHD 4K8 meczów Euro 2016. Na ten cel uruchomiony zostanie specjalny kanał Rai Sport UHD. Nowo uruchomiona stacja będzie szyfrowana, ale użytkownicy tivusat będą mogli ją odbierać bez dodatkowych opłat. Koniecznym warunkiem, by móc cieszyć się jakością Ultra HD, będzie posiadanie odpowiedniego odbiornika telewizyjnego obsługującego rozdzielczość 4K oraz aktywnego modułu CAM z kartą tivusat.

Niemcy

Chociaż najważniejsze wydarzenia sportowe bez wątpliwości są siłą napędową dla sprzedaży i rozpowszechniania nowych technologii, mecze Euro 2016 nie zostaną pokazane w Niemczech w UHD 4K.

– ARD nie ma planów transmitowania Euro 2016 w Ultra HD – powiedział rzecznik prasowy ARD dla serwisu „Digital Fernsehen”.


ZDF ma już za sobą pierwszą transmisję w Ultra HD, choć tylko za pośrednictwem Internetu. Jeśli chodzi o transmisje z meczów piłki nożnej w UHD liderem w Niemczech jest platforma satelitarna Sky Deutschland. W ultrawysokiej rozdzielczości pokazała w 2015 roku finały Pucharu Niemiec i Ligi Mistrzów.

Polska

Uruchomienie kanału UHD od Telewizji Polsat / Cyfrowego Polsatu, choćby testowego, z wybranymi meczami Euro 2016, byłoby postrzegane przez branżę jako krok w dobrym kierunku. Przypomnijmy, że Cyfrowy Polsat pierwsze emisje testowe w HD nadał podczas MŚ 2006. Teraz sytuacja mogłaby się powtórzyć, ale już z UHD. Od pierwszej transmisji HD Cyfrowego Polsatu minęło już bowiem 10 lat.

Aktualnie Cyfrowy Polsat nie oferuje żadnego kanału UHD 4K. Nie ma też w ofercie dekoderów wspierających ultrawysoką rozdzielczość. Czy ulegnie to w najbliższym czasie zmianie?

– Bardzo ważne w tym kontekście jest szersze spojrzenie na rozwój techniki telewizyjnej. Warto rozmawiać nie tylko o rozdzielczości 4K, ale całym zestawie nowych rozwiązań, które mogą być równie ważne, o ile nawet nie bardziej istotne niż sama rozdzielczość, tj. HDR, paleta kolorów, przetwarzanie 10-bitowe, częstotliwość odświeżania obrazu. Dobrze obrazuje to przykład Disneya, który zdecydował się uruchomić produkcję w HDR, ale bez 4K. Propozycja standardu UHD pojawiła się dopiero w styczniu tego roku. Praktycznie dopiero teraz na rynek wprowadzane są telewizory zgodne z UHD. Przy braku powszechnych rozwiązań, produkcja telewizyjna w UHD jest bardzo droga, co w konsekwencji oznacza bardzo ograniczoną liczbę materiałów. Z dużym zainteresowaniem obserwujemy rozwój tej technologii, ale na tym etapie bardzo trudno jest ocenić, kiedy to rozwiązanie będzie powszechne, a jego masowe wprowadzenie ekonomicznie uzasadnione

– powiedział dla redakcji satkurier.pl Dariusz Działkowski, członek zarządu ds. technicznych spółki Cyfrowy Polsat.


Więcej na temat UHD, w tym gdzie można znaleźć treści 4K – w najnowszym wydaniu magazynu SAT Kurier 3-4/2016 w sprzedaży od piątku, 1 kwietnia.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii UHD


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Spycat Mini V2

Spycat Mini V2  - mały, tani odbiornik satelitarny HD w...

219 zł Więcej...

SAT Kurier - 5-7/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 5-7/2023

12 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE S2X FBC

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 599 zł Więcej...