reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Rada UE: pasmo 700 MHz dla mobilnego Internetu

dodano: 2016-05-30 11:44 | aktualizacja: 2016-06-02 12:34
autor: Anita Kaźmierska | źródło: europa.eu

NTC_popr_niebieskie_www.jpg 26 maja 2016 roku Rada Unii Europejskiej przyjęła ogólne podejście w sprawie projektu decyzji, mającej na celu rozwój usług szerokopasmowych. Według Rady, pasmo 700 MHz (tzw. druga dywidenda cyfrowa, częstotliwości z zakresu 694-790 MHz) powinno być w Europie udostępniane na potrzeby bezprzewodowej łączności szerokopasmowej najpóźniej w 2020 roku. Tradycyjne telewizyjne usługi nadawcze w paśmie poniżej 700 MHz byłyby chronione do co najmniej 2030 roku.



Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Wraz z otwarciem pasma 700 MHz na potrzeby mobilnego Internetu podjęty został ważny krok w kierunku udostępniania Internetu dla wszystkich w Unii Europejskiej. Szybki Internet jest ważny nie tylko dla rozwoju gospodarczego w UE, ale także dla codziennego życia obywateli. Wraz z innymi środkami pasmo 700 MHz zapewni szybki dostęp do Internetu w UE jeszcze przed 2020 rokiem

- powiedział Henk Kamp, minister holenderski gospodarki.


Polska musiałaby do połowy 2018 roku przyjąć harmonogram uwolnienia pasma 700 MHz

Zgodnie ze stanowiskiem Rady, państwa członkowie UE musiałyby przypisać pasmo 700 MHz do usług szerokopasmowych, w ramach zharmonizowanych warunków technicznych, do 30 czerwca 2020 roku. Jeśli nie byłyby w stanie tego zrobić, musiałyby podjąć decyzję o opóźnieniu dostępności pasma o okres do dwóch lat. Przyczyny opóźnienia musiałyby mieć odpowiednie uzasadnienie, na przykład kwestie zakłóceń trudnych do uniknięcia lub kwestie koordynacji transgranicznej. Rada Unii Europejskiej chce, by państwa członkowskie do 30 czerwca 2018 roku przyjęły krajowe harmonogramy, określające, w jaki sposób wdrażałyby tę decyzję. Te plany działań miałyby być jawne.

Pasmo poniżej 700 MHz chronione na potrzeby telewizji cyfrowej do co najmniej 2030 roku

Stanowisko Rady przewiduje, że państwa członkowskie musiałyby zapewnić dostępność pasma poniżej 700 MHz (470-694 MHz) dla telewizji cyfrowej i mikrofonów bezprzewodowych przynajmniej do 2030 roku, w oparciu o potrzeby krajowe. Dałoby to sektorowi audiowizualnemu długoterminową przewidywalność regulacyjną w odniesieniu do dostępności wystarczających zasobów widma, dzięki czemu mógłby nadal dostarczać i rozwijać usługi, i zabezpieczyć niezbędne inwestycje. Państwa członkowskie mogłyby korzystać z pasma poniżej 700 MHz także na inne cele, w tym na mobilne usługi internetowe, ale pod pewnymi warunkami.

Pasmo 470-790 MHz jest obecnie powszechnie stosowane na potrzeby cyfrowego nadawania programów telewizyjnych i na potrzeby mikrofonów bezprzewodowych, na przykład w teatrach, na koncertach i imprezach sportowych.

700 MHz miałoby pozwolić na wdrożenie usług 5G

Rada podkreśliła, że pasmo 700 MHz ze względu na swój zasięg i charakterystykę, idealnie nadaje się na potrzeby mobilnych usług internetowych. Według Rady, skoordynowane wykorzystanie częstotliwości powinno promować popyt na 4G i przyczynić się do zapewnienia wysokiej jakości usług szerokopasmowych dla wszystkich Europejczyków. Ponadto uważa, że powinno ułatwić wdrożenie 5G tak szybko, jak tylko pasmo 700 MHz będzie dostępne. Pozwoliłoby to na efektywne wykorzystanie innowacyjnych usług, takich jak podłączone do Internetu samochody, inteligentne miasta i zdalna opieka zdrowotna, uważa Rada.

Wymagane jednolite stanowisko Rady Unii Europejskiej i Komisji Europejskiej

Przedstawione powyżej założenia określają stanowisko Rady w negocjacjach z Parlamentem Europejskim. Parlament nie zajął jeszcze pozycji w tej sprawie, ale obie instytucje muszą być w tej sprawie zgodne, zanim na szczeblu unijnym wprowadzone zostaną odpowiednie przepisy.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.




Więcej z kategorii TV naziemna - świat


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Przepust dachowy średnicy 90mm

Przepust dachowy do kabli średnicy 90mm

190 zł Więcej...

DJI Mavic Mini

Mavic Mini waży zaledwie 249 gramów. właśnie jego niska waga...

1 790 zł Więcej...

Odbiornik AX 4KBOX HD61 Combo + moduł nc+ CI+ telewizja na kartę

AX 4K HD61 Combo - najnowszy odbiornik Ultra HD marki...

999 zł Więcej...
reklama