reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Agora odkrywa filmową Warszawę

dodano: 2016-06-22 18:09 | aktualizacja: 2016-06-22 20:12
autor: Łukasz Knapik | źródło: Agora/satkurier.pl

Agora W czwartek, 23 czerwca br. na rynku pojawi się nowy „Spacerownik” Jerzego S. Majewskiego, tym razem poświęcony „Warszawie w filmie” (Wydawnictwo Agora). Dzięki książce poznamy kulisy takich produkcji jak m.in. seriali „Czterdziestolatek” (emisja w TVP Seriale) i „Prawo Agaty” (ITVN/TVN International) oraz filmów „Brunet wieczorową porą”, „Nie lubię poniedziałku”, „Zakazane piosenki” (Kino Polska), „Przygoda na Mariensztacie” czy „Drogówka”.Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Kiedy przecina się Rondo Czterdziestolatka, jest się dokładnie w tym miejscu, w którym tonął w błocie inżynier Stefan Karwowski, budując Dworzec Centralny w kultowym serialu Jerzego Gruzy (więcej tutaj). Zakupy w Złotych Tarasach robi się w miejscu, gdzie rozgrywała się pamiętna scena z filmu „Brunet wieczorową porą” Stanisława Barei: robotnicy sprzątają w niej śnieg ze ślimaków al. Juliana Marchlewskiego (dzisiejszej alei Jana Pawła II) i łopatami wrzucają go na wywrotki, a te zwalają ładunek kilkadziesiąt metrów dalej. Jak słońce przyjdzie, to śnieg i tak stopi. Siły przyrody w służbie człowieka - słychać z ekranu.

Jak czytamy w komunikacie, takich historii i miejsc czytelnicy znajdą w książce wiele więcej - bo kiedy tylko jej autor Jerzy S. Majewski, dziennikarz „Gazety Stołecznej” zauważył w filmowym kadrze fragment fasady czy szyldu, od razu wdrażał śledztwo, by ustalić, w który zakątek Warszawy zapędził się operator z kamerą.

Bohdan Łazuka i samochód FSO Warszawa 223 w scenie z filmu „Nie lubię poniedziałku” na okładce książki „Spacerownik. Warszawa w filmie”, foto: Agora

Małgorzata Kożuchowska i Agnieszka Dygant w serialu „Prawo Agaty”, foto: TVN

Agnieszka Dygant i Małgorzata Kożuchowska w serialu „Prawo Agaty”, foto: TVN


Jakie tramwaje i autobusy kursowały przed laty po mieście? Jak wyglądał pałac Brühla, zanim zniknął bezpowrotnie wysadzony przez Niemców? W jakim tempie panoramę Warszawy zapełniały kolejne wieżowce? To wszystko i wiele innych niezwykłych migawek ze stolicy można obejrzeć w przywoływanych przez autora filmach fabularnych, dokumentach i serialach - od „Zakazanych piosenek” czy „Przygody na Mariensztacie” po „Prawo Agaty” (więcej tutaj) czy „Drogówkę” (więcej tutaj). Jak sam przyznaje Jerzy S. Majewski, nie wszystkie są dziełami wybitnymi, ale wiele z nich to prawdziwe perełki dla każdego zakochanego w swoim mieście warszawiaka.

Jerzy S. Majewski jest historykiem sztuki, varsavianistą, dziennikarzem „Gazety Wyborczej”, autorem cyklu „Warszawa nieodbudowana” publikowanego na łamach tego dziennika od 1993 r., poświęconego dziejom dawnej architektury warszawskiej, losom jej mieszkańców i stylowi ich życia. Wybór z blisko tysiąca felietonów znalazł się w czterech opublikowanych dotąd wydaniach książkowych - spacerownikach.

Od 23 czerwca br. książkę „Spacerownik. Warszawa w filmie” będzie można kupić w w księgarniach. Wydawnictwo będzie także dostępne w formie e-booka.

Wydawnictwo Agora zaprasza ponadto na spacer po Warszawie z Jerzym S. Majewskim, który rozpocznie się w niedzielę, 26 czerwca br. o godzinie 12:00 na placu Zbawiciela.

„Zakazane piosenki” - emisja w Kino Polska; „Czterdziestolatek” - emisja w TVP Seriale; „Prawo Agaty” - emisja w ITVN (TVN International).


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Płyty - kino - gadżety


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 8-10/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 8-10/2023

12 zł Więcej...

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

119 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE S2X FBC

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 690 zł Więcej...