reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

72. rocznica Powstania Warszawskiego w TVP

dodano: 2016-07-30 14:39
autor: Janusz Sulisz | źródło: TVP

Powstanie Warszawskie TVP Kilkadziesiąt pozycji na antenach Telewizji Polskiej upamiętni 72. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Dla TVP to nie tylko wyraz hołdu dla męstwa i heroizmu jego uczestników, lecz także pasjonująca opowieść o roli i znaczeniu Powstania dla współczesnych Polaków. Filmy dokumentalne i fabularne, reportaże, debaty, koncerty i audycje wspomnieniowe, transmisje, wywiady i relacje reporterskie – to gatunki, które TVP pokaże w ramach opowieści o 63 powstańczych dniach. Kamery TVP będą towarzyszyły uroczystościom i spotkaniom związanym z 72. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego od ostatnich dni lipca aż do 2 października, gdy nastąpi zgaszenie ognia na Kopcu Powstania Warszawskiego i symboliczne zakończenie obchodów.

Powstanie Warszawskie TVP


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Szeroki zakres relacji rocznicowych przygotowało przede wszystkim TVP INFO. Obejmuje on m.in. uroczystości przy kamieniu „Żołnierzom Żywiciela” w parku przy ul. ks. J. Popiełuszki (29 lipca), spotkanie Powstańców Warszawskich z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Andrzejem Dudą oraz uroczystość nadania orderów i odznaczeń państwowych (30 lipca). 31 lipca przy pomniku Powstania Warszawskiego kamery TVP INFO będą rejestrować polową mszę świętą , a także Apel Poległych i koncert „Nowe Pokolenie 16/44” .
1 sierpnia TVP INFO będzie transmitować Poranek z Muzeum Powstania Warszawskiego, składanie kwiatów przy tablicy upamiętniającej podpisanie przez gen. Antoniego Chruściela „Montera” – dowódcę Okręgu Warszawskiego AK – rozkazu rozpoczęcia Powstania Warszawskiego (ul. Filtrowa 68), uroczystości przy Pomniku „Mokotów Walczący – 1944” w parku im. Generała Gustawa Orlicz-Dreszera oraz „Marsz Mokotowa” – przemarsz ul. Puławską do ul. Dworkowej.

O godz. 12:00 w TVP INFO uroczysta zmiana posterunku honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza i składanie wieńców, następnie – uroczystość złożenia kwiatów pod pomnikiem gen. Stefana Roweckiego „Grota” u zbiegu ul. F. Chopina i Alei Ujazdowskich, uroczystości przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej przy ul. Wiejskiej, składanie kwiatów przy grobie gen. Antoniego Chruściela „Montera” na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. W godzinę „W” TVP INFO będzie relacjonować Oddanie Hołdu Powstańcom na Cmentarzu na Woli, na Rondzie Dmowskiego, przy Placu Powstańców Warszawy i Placu Zamkowym, przy pomniku Gloria Victis. U schyłku tego szczególnego dnia TVP INFO będzie również obecne na uroczystości złożenia wieńców przy pomniku „Polegli – Niepokonani” (Cmentarz Powstańców Warszawy na Woli) oraz na uroczystości na Kopcu Powstania Warszawskiego przy ul. Bartyckiej.

1 sierpnia, tuż po głównym wydaniu „Wiadomości” (godz. 20:25), Jedynka przeprowadzi ze stołecznego Placu Piłsudskiego transmisję koncertu pt. „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”. W ramach tej akcji muzycznej mieszkańcy Stolicy – wraz z solistami Klementyną Umer, Wojciechem Myrczkiem i Piotrem Pieronem oraz z chórem kameralnym Gregorianum i instrumentalistami pod dyrekcją Andrzeja Borzyma Juniora – będą śpiewać powstańcze pieśni. Większość wykonywanych utworów powstała w trakcie walk w różnych dzielnicach – o tym powiedzą w specjalnie przygotowanych materiałach filmowych Powstańcy, uczestnicy wydarzeń. Całość poprowadzi Maciej Orłoś. Dzięki transmisji w Jedynce także widzowie TVP po raz kolejny poczują niezwykłą atmosferę sierpniowej rocznicy.

Kolejną premierą w TVP1 będzie wzruszający film dokumentalny pt. „Odnaleziony walc” w cyklu „Świat Nieprzedstawiony” w reżyserii Julity Wołoszańskiej-Matysek. Jest to opowieść o odzyskanej po 72 latach miłości łączącej dwoje uczestników Powstania Warszawskiego. Andrzej Budzyński, dziś 90-latek i Barbara Żugajewicz-Kulińska, obecnie 87-letnia, stracili ze sobą kontakt w czasie Powstania. Barbara myślała, że Andrzej nie żyje, Andrzej był pewien, że jego narzeczona zginęła. Po wojnie Andrzej wyjechał do USA, gdzie zrobił karierę naukową. Barbara została w Polsce, w swoim domu w Klarysewie pod Warszawą. Oboje założyli rodziny. Już od wielu lat owdowiali, żyli samotnie, aż do ubiegłego roku, gdy Andrzej odnalazł w Internecie wywiad z Basią, dotyczący jej konspiracyjnej działalności w czasie II wojny. Wysłał pierwszy list. Ich historia zaczyna się od nowa… Andrzej – po kilkumiesięcznej korespondencji – przylatuje do Polski (emisja 10 sierpnia o godz. 21:30).

1 sierpnia o godz. 8:40 Jedynka przypomni film dokumentalny „Powstańcy czasu pokoju” autorstwa Anny Gołębickiej, Jana Radziukiewicza i Dariusza Kuciewicza. Film przedstawia główne założenia konkursu o Nagrodę im. Jana Rodowicza Anody i pokazuje jego laureatów poprzez pryzmat wartości, którym był on wierny. Producentem obrazu jest Muzeum Powstania Warszawskiego.
O godz. 9:30 Jedynka pokaże głośny dramat Janusza Morgensterna „Godzina „W”, zrealizowany na motywach opowiadania Jerzego Stefana Stawińskiego, zaś o godz. 21:45 - fabularyzowany dokument Jana Komasy „Powstanie Warszawskie”, anonsowany jako „pierwszy na świecie fabularny dramat wojenny non-fiction". Film wyprodukowany przez Muzeum Powstania Warszawskiego został zmontowany w całości z materiałów dokumentalnych, autentycznych kronik filmowych kręconych w sierpniu 1944 roku w Warszawie. W archiwalne materiały został wpleciony wątek fabularny. Głównym bohaterom głosu użyczyli aktorzy, m.in. Maciej Nawrocki, Michał Żurawski i Mirosław Zbrojewicz.

Ten szczególny, rocznicowy dzień zamkną w TVP1 „Notacje - Teresa Bojarska. Początek Powstania” (godz. 04:00). 2 sierpnia o godz. 23:10 Jedynka przypomni dramat wojenny Jana Łomnickiego „Akcja pod Arsenałem” ze znakomitymi kreacjami Ryszarda Gajewskiego – Aleksy Dawidowski „Alek”, Mirosława Konarowskiego - Tadeusz Zawadzki „Zośka", Cezarego Morawskiego – Jan Bytnar „Rudy”, Jana Englerta – Stanisław Broniewski „Stefan Orsza”, Zbigniewa Zapasiewicza – Stanisław Bytnar, ojciec „Rudego”. Film odtwarza autentyczne wydarzenia z okresu okupacji – słynną akcję Szarych Szeregów, podczas której uwolniono 25 więźniów przewożonych z siedziby gestapo w Alei Szucha do więzienia na Pawiaku. Wydarzenia te stały się kanwą książek „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego i „Akcja pod Arsenałem” Stanisława Broniewskiego.

W środę 3 sierpnia tematyka Powstania Warszawskiego powróci w kolejnym odcinku z cyklu „Notacje”, którego bohaterem będzie fotograf, Eugeniusz Haneman, dokumentujący przebieg Powstania na zlecenie Delegatury Rządu na Kraj (godz. 02:40). 4 sierpnia, w ramach cyklu „Lato z dokumentem”, TVP1 powtórzy „Honor miasta” Eugeniusza Starky’ego (godz. 02:30), zaś o godz. 03:35, w ramach cyklu „Notacje”, przedstawi sylwetkę Edmunda Baranowskiego ps. „Jur”, żołnierza batalionu „Miotła” Zgrupowania „Radosław”, odznaczonego przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

TVP2 przygotowała na rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego premierę muzyczną - koncert pt. „Historie. Smolik/Grosiak/Miuosh” (1 sierpnia, godz. 23:30). W 72. rocznicę wybuchu Powstania Muzeum Powstania Warszawskiego zaprosiło do współpracy artystę, który od lat jest na polskim rynku synonimem oryginalności i jakości, jednego z najlepszych polskich producentów - Smolika. Efektem tej współpracy jest płyta „Historie” z gościnnym udziałem Natalii Grosiak i Miuosha, którzy są autorami tekstów na płycie.

Artyści zaproszeni do tego wyjątkowego projektu zmierzyli się z niezwykłym materiałem wspomnieniowym, dotyczącym życia Powstańców po Powstaniu Warszawskim. Te poruszające historie opowiadają o tym, jak głębokie piętno na życiu Powstańców odcisnęły wydarzenia z 1944 roku, jak potoczyły się dalsze losy mieszkańców Warszawy i czy po latach wojny odnaleźli swoich bliskich. Część z tych historii kończy się szczęśliwym i wzruszającym finałem, jednak wiele z nich przepełnionych jest dramatycznym zmaganiem z powojenną rzeczywistością.
O godz. 16.45 (powt. 04:00) TVP2 przypomni dokument Krzysztofa Rogulskiego „Roznosiciele radości” o młodych „listonoszach” Harcerskiej Poczty Polowej.

Szczegółowa oferta programowa kanałów tematycznych:

Reportaże i filmy dokumentalne to gatunki, po które sięgnęła TVP3 w swojej opowieści o Powstaniu Warszawskim. 1 sierpnia o godz. 06:00 (powt. 16:30) Antena pokaże reportaż „Kto dziś pamięta o Kolumbach” - opowieść o fenomenie powieści Romana Bratnego i serialu Janusza Morgensterna. O godz. 12:40 (powt. 00:35) TVP3 przedstawi reportaż „Kobiety w Powstaniu Warszawskim”, ukazujący wielki wkład kobiet w ten zryw wolnościowy. Kobiety stanowiły około 22 proc. uczestników Powstania Warszawskiego i były zaangażowane niemal we wszystkie sfery podziemnej działalności, nie tylko jako łączniczki czy sanitariuszki. O godz. 23:45 w programie TVP3 znajduje się film dokumentalny Andrzeja Sapiji „Dzień z życia Wacława G”, w którym jego bohater – Wacław Gloth-Nowowiejski snuje opowieść o okolicznościach wybuchu Powstania, powstańczych walkach i smutnej powojennej rzeczywistości.

Na 2 sierpnia TVP3 zaplanowała natomiast dokument Anny Ferens i Anny Kowalewskiej Onaszkiewicz pt. „Żydzi w Powstaniu Warszawskim” (godz. 23:45). Według oficjalnych szacunków, po zagładzie getta na terenie Warszawy pozostało 7 tysięcy Polaków żydowskiego pochodzenia. Gdy nadszedł czas Powstania, wielu z nich postanowiło walczyć przeciwko Niemcom. Część z nich szła do boju prosto z kryjówek, inni już wcześniej współpracowali z polskim podziemiem. Bywało, że brali udział w starciach nie pod własnymi, lecz zmienionymi nazwiskami. W filmie wypowiadają się m.in. profesorowie: Piotr Słonimski i Jerzy Kłoczkowski, Stanisław Likiernik, Stanisław Aronson, dr Alina Margolis, Wacław „Wacek” Micuta, Edward Kossoy oraz Marek Edelman, Simcha Rotem i Masza Putermilch.
4 sierpnia o godz. 23:45 TVP3 zaprasza na dokument fabularyzowany w reżyserii Kordiana Piwowarskiego pt. „Baczyński”. W roli Krzysztofa Kamila Baczyńskiego wystąpił Mateusz Kościukiewicz, zaś rolę jego żony, Basi, reżyser powierzył Katarzynie Zawadzkiej. Akcja rozpoczyna się w 1939 roku i trwa do przedwczesnej śmierci poety w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego w 1944 roku.

W pierwsze dni sierpnia problematyka Powstania Warszawskiego pojawi się również na antenie TVP Polonia, przede wszystkim za sprawą reportaży i filmów dokumentalnych. 1 sierpnia o godz. 06:55 (powtórka 14:10) TVP Polonia przypomni głośny film dokumentalny (reż. Damianm Nenow) „Miasto ruin” – wstrząsający obraz umarłego miasta widzianego z pokładu Liberatora, zaś o godz. 11:00 (powt. 2 sierpnia o 15:20) - dokument „Listy z barykady” Ewy Żmigrodzkiej, dramatyczną opowieść o listach, które podczas Powstania pisali żołnierze i ludność cywilna do swoich bliskich. Roznosili je kilkunastoletni harcerze, nie raz płacąc życiem za swoją misję. O godz. 16:35 TVP Polonia pokaże reportaż Aliny Czerniakowskiej „Polska i świat z historią w tle – Warszawianka” o losach Hanny Szczepanowskiej: harcerki, uczestniczki Powstania Warszawskiego, więźnia obozu w Ravensbrück, społecznika.

O godz. 16:50 (powt. 03:35) zaplanowana jest emisja jednego z odcinków cyklu „Krótka historia - 01.08.1944 Przyczyny Powstania Warszawskiego” (powt. 2 sierpnia o 10:55). Dr Andrzej Smoliński jako główną przyczynę wskazuje czynnik polityczny, czyli opór Państwa Podziemnego przeciwko polityce sowieckiej, prowadzonej na ziemiach już zajętych przez armię radziecką, jak i polityce Stalina wyrażonej w powołaniu w Moskwie PKWN jako jedynej władzy reprezentującej Polaków. Przypomina, że emisariusz państw zachodnich Jan Nowak Jeziorański ostrzegał, że nie będzie pomocy aliantów w przypadku wybuchu Powstania i stwierdza, że politycznie Powstanie Warszawskie było wymierzone przeciwko komunistom, a wojskowo – przeciwko okupantowi niemieckiemu.

Na zakończenie tego dnia, o godz. 23:25, antena przygotowała powtórkę koncertu na Placu Piłsudskiego „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki” (kolejna emisja 2 sierpnia o godz. 14:20).

Także kolejne dni będą w TVP Polonia pełne programów związanych tematycznie z 72. rocznicą Powstania. 2 sierpnia Antena zaprasza na „Cafe Historia – Powstańcza broń”, w którym mowa będzie o niezwykłych losach prywatnej kolekcji pamiątek z Powstania Warszawskiego, należącej do majora Waldemara Nowakowskiego (godz. 07:00). Warto również zwrócić uwagę na „Powstanie zwykłych ludzi” (godz. 23:25, powt. 3.08., godz. 14:25) – dokumentalną opowieść Pawła Kędzierskiego o życiu codziennym powstańczej Warszawy, od początkowej radości z wywalczonej na kilku ulicach wolności po rozpacz zniszczonego miasta. Są to losy mieszkańców piwnic i podwórek zamienionych w cmentarze. Nie byli powstańcami, nie walczyli na barykadach, jednak również są bohaterami tego Powstania. To ich gnano przed czołgami, wywożono do obozów, to ich zginęło najwięcej.

3 sierpnia widzowie będą mogli obejrzeć film dokumentalny w reżyserii Krzysztofa Talczewskiego „Umrzeć za Warszawę. Powstanie Warszawskie” (godz. 23:25). Jest to koprodukcja polsko-francuska traktująca o przyczynach i przebiegu warszawskiego zrywu. Pokazuje sytuację polityczną, w jakiej się znajdowała Polska w latach 1939-44 i która doprowadziła do podjęcia decyzji o rozpoczęciu bitwy o Warszawę. Przedstawia zarówno działania zbrojne w walczącej stolicy, jak i życie codzienne jej mieszkańców. Dokument wykorzystuje przede wszystkim zdjęcia filmowe i fotografie zrealizowane przez żołnierzy - operatorów Armii Krajowej oraz w mniejszym stopniu niemieckie materiały propagandowe. Narracja filmu opiera się często na świadectwach uczestników powstania, co pozwala jej nadać bardziej osobisty i emocjonalny charakter. Tytuł filmu nawiązuje do popularnego w Europie Zachodniej, przedwojennego stwierdzenia poddającego w wątpliwość potrzebę umierania za Gdańsk.

Wielowątkową, rozpisaną na wiele dni opowieść o Powstaniu Warszawskim i jego bohaterach zaprezentuje również TVP Historia.
„Powstańcy - Dzień 1” (1. 08, godz. 06:40) to początek 63-odcinkowego cyklu o Powstaniu Warszawskim, którego emisja zaplanowana została na czas od 1 sierpnia do 2 października br. Każdy odcinek otwiera krótka kronika wydarzeń sprzed 72 lat. Najważniejsze zwycięstwa, najbardziej dotkliwe klęski, wysiłek żołnierza i nadzieje dowództwa. Po przypomnieniu historii danego dnia Powstania bohater odcinka, każdego dnia inny, opowiada o tym, czego po latach nie może wyrzucić z pamięci. Historia zamienia się w osobistą relację, dominuje spojrzenie subiektywne i prywatne. Dzień pierwszy: 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17.00 wybuchło w Warszawie Powstanie. Do walki ruszyło ponad 40 tysięcy żołnierzy Armii Krajowej, broni wystarczyło dla 13 z nich. Resztę mieli zdobyć w walce. Pierwszy do Niemców strzelał oddział Zdzisława Sierpińskiego.

O godz. 12:30 TVP Historia zaprosi na głośny dokument Zofii Kunert „Odważyć się być wolnym”, zrealizowany z okazji 60. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. O godz. 13:25 Antena zaprezentuje debatę z cyklu „Spór o historię - Powstanie Warszawskie - klęska bohaterów?” z udziałem publicysty Tomasza Łubieńskiego, Jana Ołdakowskiego, dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego i Nikołaja Iwanowa, historyka z Uniwersytetu Opolskiego, zaś o godz. 14:00, w ramach cyklu „Cafe Historia”, odcinek „Powstańcza broń”, poświęcony prywatnej kolekcji pamiątek powstańczych, zgromadzonej przez majora Waldemara Nowakowskiego.

O godz. 17.00 w programie TVP Historia – podobnie jak i na innych antenach Telewizji Polskiej - zabrzmi, tradycyjnie, sygnał Godziny „W”.

O godz. 17:01 TVP Historia przypomni koncert pt. „Morowe panny”, zrealizowany z okazji 68. Rocznicy Powstania Warszawskiego. O godz. 18.00 rozpocznie się emisja 1 odcinka legendarnego już serialu TVP „Czas honoru – Powstanie” pt. „Jeszcze nie dziś”. O godz. 19:00 Antena przedstawi „Bitwę o Polskę” – adresowany do młodych widzów program historyczny mówiący o storpedowanych przez Powstanie Warszawskie politycznych planach Stalina, natomiast o 19:35 (powt. 2.08, godz. 10:45) dokument polsko-francuski „Umrzeć za Warszawę”. O godz. 23:15 TVP Historia zaprezentuje dokument fabularyzowany Jana Komasy „Powstanie Warszawskie” czyli „pierwszy na świecie fabularny dramat wojenny non - fiction", wyprodukowany przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Na zakończenie dnia Antena przygotowała dokumenty ukazujące losy trzech żołnierzy Powstania: poety i dziennikarza Zbigniewa Jasińskiego („Krwią i rymem. Opowieść o Zbigniewie Jasińskim”, godz. 00:55), Eugeniusza Ajewskiego („Mokotowski spacer z panem Eugeniuszem”, godz. 01:25) a także Eugeniusza Lokajskiego („Z archiwum porucznika Broka”, godz. 01:55) – oszczepnika, olimpijczyka, uwielbianego przez młodzież nauczyciela wychowania fizycznego w stołecznym liceum Reya, w czasie Powstania – fotoreportera wojennego a w końcu - oficera łącznikowego kompanii ochrony sztabu.

We wtorek 2 sierpnia TVP Historia zaplanowała m.in. emisję reportaży, takich jak np. „Polska i świat z historią w tle - Haneman - fotoreporter Powstania Warszawskiego” (godz. 10:15) czy „Dom przy Olesińskiej 5” (godz.13:00) – wspomnienia osób, które przeżyły masakrę ludności cywilnej w piwnicy jednego z domów na Mokotowie. Warto też zwrócić uwagę na dokument brytyjski „Portret żołnierza” w reżyserii Marianny Bukovski, oparty na wspomnieniach Wandy Traczyk-Stawskiej, pseud. „Pączek”, która jako 16-letnia dziewczyna walczyła w Powstaniu Warszawskim. Jej opowieść o tym, co się działo w Warszawie w 1944 roku, jakie relacje panowały pomiędzy walczącą młodzieżą są niezwykle poruszające i bogato ilustrowane archiwaliami (godz.14:10). O godz. 16:50 Antena zapowiada emisję dokumentu Pawła Kędzierskiego „Powstanie zwykłych ludzi”, zaś o 18:00 – drugi odcinek powstańczej serii „Czasu honoru” pt. „Godzina „W”.
Powstańczy blok audycji 2 sierpnia zakończą: „Tablice pamięci – Radiostacja Powstańcza „Błyskawica” o godz. 19:15 – cykl wg pomysłu Blanki Danilewicz - oraz dokument „Powstanie Warszawskie” Andrzeja Chiczewskiego, wykorzystujący polskie, rosyjskie i niemieckie materiały archiwalne z okresu II Wojny Światowej.

3 sierpnia w TVP Historia to „Dzień 3” w ramach cyklu „Powstańcy” (godz. 06:40), trzeci odcinek „Czasu honoru. Powstanie” (godz.18:00) dokument „Radio powstańcze „Błyskawica” (16:55) i o godz. 19:15 – cykl dokumentalny „Tablice pamięci – Powstańcze listy”. W programie 4 sierpnia wyróżnia się cykl reportaży „Historia żywa – Warszawa walczy!” (godz. 10:00), poświęcony warszawskim grupom rekonstrukcyjnym, a także cykl dokumentalny „Ślady – Leon Zdzisław Stroiński”, opowiadający o wybitnie uzdolnionych poetach: Tadeuszu Gajcym, Andrzeju Trzebiński, Leonie Zdzisławie Stroińskim, Wacławie Bojarskim, związanych z patriotycznym pismem: „Sztuka i Naród”.

Tytułowy Leon Zdzisław Stroiński, poeta i powstaniec, serdeczny przyjaciel Tadeusza Gajcego, urodził się w Warszawie, ale dzieciństwo i młodość spędził w Zamościu i Zwierzyńcu. Jego ojciec, adwokat Józef Stroiński, był radcą prawnym ordynata Maurycego Zamoyskiego. Wychowany w atmosferze patriotyzmu i umiłowania tradycji brał czynny udział w ruchu harcerskim, Ochotniczych Hufcach Pracy. Pisać zaczął jeszcze w gimnazjum. Po wybuchu wojny, w 1940 roku „produkował” lewe dokumenty dla konspiracji. W Warszawie studiował prawo i polonistykę, związał się z pismem „Sztuka i Naród". Uprawia prozę poetycką, w której z czasem dochodzi do perfekcji. Kończy też tajną podchorążówkę. Po słynnej akcji „Pod Kopernikiem", w maju 1943 roku Leon Z. Stroiński zostaje aresztowany i trafia na Pawiak. Wykupiony przez rodzinę staje się innym człowiekiem. Wyjeżdża do Zwierzyńca, gdzie pisze jedyny tom, wydrukowany przez SiN – „Okno” /okno więzienne/. Po powrocie do Warszawy przygotowuje drugi zbiorek, który spłonął podczas Powstania Warszawskiego. Dostaje zgodę, by wraz z Tadeuszem Gajcym, walczyć na pierwszej linii. Zginął na placówce powstańczej, tam, gdzie jest dzisiaj kino „Muranów". Dorobek Leona Zdzisława Stroińskiego jest niewielki, ale świadczy o wielkim talencie, głębokiej wrażliwości i gorącym patriotyzmie.

5 sierpnia szczególnie interesująco zapowiadają się: kolejny odcinek powstańczej serii „Czasu honoru” (godz. 18.00) oraz reportaż z cyklu „Tablice pamięci – Czołg” (godz. 19:15). W tej części – historia czołgu niemieckiego, który zdobyli powstańcy na Starym Mieście. Był to czołg - mina, który miał zniszczyć powstańczą barykadę. Uruchomiony przez nieświadomych tego powstańców, wybuchł ze straszną siłą. Kilkaset osób zginęło. Pamiątkowa tablica znajduje się na rogu ul. Kilińskiego i Długiej. Jej treść – „13 sierpnia 1944 roku od wybuchu czołgu - pułapki zginęło w tym miejscu ok. 500 żołnierzy powstania i osób cywilnych".

6 sierpnia Antena zaplanowała m.in. dwa poruszające filmy dokumentalne: „Dziewczyny” z popularnego cyklu „Świadkowie XX wieku” – wspomnienia kobiet, które uczestniczyły w Powstaniu Warszawskim (godz. 07:55) oraz „Tablice pamięci – Skok przez Aleje” (godz. 19:20), na motywach książki Elżbiety Ostrowskiej pt. „Tygrysy spacerują w Alejach”.

W niedzielę 7 sierpnia TVP Historia powraca do legendarnego serialu Janusza Morgensterna „Kolumbowie” (godz. 18:00, odc.1/5), z wielkimi rolami Jana Englerta, Władysława Kowalskiego, Alicji Jachiewicz, Marka Perepeczki, Haliny Golanko oraz do cyklu „Tablice pamięci – Szturm na Pastę” (godz. 19:15) impresji filmowej o zdobyciu 20 sierpnia 1944 roku budynku PAST-y.

72. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego znajdzie swoje odzwierciedlenie także w programie TVP Kultura.
1 sierpnia TVP Kultura przypomni głośny jazzowy koncert Agi Zaryan – „Umiera piękno”, który odbył się na terenie Muzeum Powstania Warszawskiego 4 sierpnia 2007 roku. Podczas koncertu artystka wykonała utwory z płyty „Umiera piękno”, na której znalazły się utwory literackie z okresu Powstania Warszawskiego. Ich autorami byli: Krystyna Krahelska, ks. Jan Twardowski, Mira Grellichowska. Adze Zaryan towarzyszyło trio w składzie: Michał Tokaj (fortepian), Michał Barański (kontrabas), Łukasz Żyta (perkusja), Anna Sikorzak - Olek (harfa) i sekcja smyczkowa (godz. 18:50).

W zupełnie innej tonacji utrzymana będzie natomiast emisja filmu ze znakomitego cyklu „Bohaterowie polskiej wyobraźni”. Tym razem będzie to „Kanał” Andrzeja Wajdy (1.08. godz. 20:20, powt. 2.08.2016, godz. 09:45) - obraz tragicznego heroizmu i bezprzykładnego cierpienia grupy warszawskich Powstańców, którzy po utracie pozycji przedzierają się kanałami do walczącego jeszcze Śródmieścia. Film zdobył m.in. Nagrodę Specjalną Jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes w 1957 roku..


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.




Więcej z kategorii Propozycje stacji TV i VOD


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics Dongle G Google TV

Homatics Dongle G to odtwarzacz multimedialny 4K o kompaktowej konstrukcji...

269 zł Więcej...

SAT Kurier - 5-7/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 5-7/2023

12 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Lite 4K

Homatics BOX R Lite to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy...

299 zł Więcej...