reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

UOKiK karze UPC Polska. Operator się odwołuje

dodano: 2016-08-18 14:26
autor: Łukasz Knapik | źródło: Liberty Global/Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

UOKiK Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów Według Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), UPC Polska (Liberty Global) bezprawnie informowało konsumentów o podwyższeniu abonamentu za Internet. Spółka musi oddać konsumentom nienależnie pobrane opłaty - to efekt decyzji prezesa UOKiK. Urząd po raz kolejny skorzystał z rekompensaty publicznej. Za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów nałożona kara wyniosła ponad 800 tys. zł.

UPC Polska


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Postępowanie przeciwko operatorowi telekomunikacyjnemu UPC Polska zostało wszczęte w styczniu 2015 roku na podstawie doniesień medialnych oraz skarg konsumentów. Wątpliwości Urzędu wzbudził sposób podwyższenia ceny za dostęp do Internetu o 7 zł miesięcznie. Nowy abonament zaczął obowiązywać 1 grudnia 2014 roku.

- Umowy, które zawieramy z dostawcami różnych usług na czas nieokreślony, mogą się zmienić, tylko wtedy, gdy w kontrakcie znajdują się prawidłowe tzw. klauzule modyfikacyjne. Są to postanowienia precyzujące, co i w jakich okolicznościach może ulec zmianie, w konsekwencji wpływając na cenę usługi - czytamy w komunikacie UOKiK.

Prezes UOKiK stwierdził, że spółka UPC Polska bezprawnie poinformowała konsumentów o zmianie wysokości abonamentu za dostęp do Internetu. W umowach zawartych z konsumentami zabrakło klauzuli modyfikacyjnej, która powinna wskazywać kiedy i w jakiej sytuacji cena może ulec zmianie.

- W takiej sytuacji UPC nie powinno jednostronnie zmieniać umów. Praktyka przedsiębiorcy narusza dobre obyczaje, gdyż podwyżka uzależniona była wyłącznie od woli operatora. Konsument mógł płacić wyższą cenę lub wypowiedzieć umowę, nie miał możliwości korzystania z dotychczasowej oferty

- tłumaczy Marek Niechciał, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.


Jak czytamy w komunikacie UOKiK, aby wyeliminować skutki niekorzystnej praktyki, Urząd skorzystał z tak zwanej rekompensaty publicznej. Gdy decyzja UOKiK będzie prawomocna, to w jej wyniku, abonenci otrzymają zwrot za każdy opłacony miesiąc aż do czerwca 2016 roku. Przykładowo: jeżeli konsument uiszczał wyższą kwotę od grudnia 2014 roku do czerwca 2016 rok, to powinien otrzymać 133 zł. UPC Polska poinformuje o tym konsumentów. Sentencja decyzji ma zostać opublikowania w dzienniku ogólnopolskim oraz na stronie internetowej przedsiębiorcy. Na UPC Polska nałożono także karę finansową 817 640 zł za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów. Decyzja nie jest ostateczna, przysługuje od niej odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Dodajmy, iż z pełną treścią decyzji można zapoznać się na stronie internetowej UOKiK (przejdź na stronę).
 
Rekompensata publiczna jako rodzaj przysporzenia konsumenckiego, foto: Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów
Rekompensata publiczna jako rodzaj przysporzenia konsumenckiego, foto: Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów


W związku z ogłoszoną decyzją UOKiK w sprawie zmiany wysokości abonamentu dla grupy klientów, którą UPC Polska wprowadziło w grudniu 2014 roku, operator przedstawił swojej stanowisko w tej sprawie. - Decyzja UOKiK ma charakter nieprawomocny i UPC Polska będzie się od niej odwoływać. Chcemy podkreślić, że decyzja urzędu dotyczy zmiany wysokości abonamentu, której towarzyszyło podwojenie prędkości oferowanego Internetu. Objęła wybraną grupę klientów poza okresem zobowiązania abonenckiego, a klienci mieli prawo rezygnacji z umowy. Zmiany wprowadzone zostały zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa telekomunikacyjnego oraz powszechną praktyką rynkową niekwestionowaną w tamtym czasie przez UOKiK - czytamy w oświadczeniu UPC Polska.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polskie kablówki


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 2,5m

Najnowszy kabel HDMI o długości 2,5m w wersji v2.1 dla...

65 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

799 zł Więcej...

Odbiornik Opticum T-BOX DVB-T2 H.265 HEVC HbbTV

Najnowszy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 i obsługą HbbTV marki Opticum...

349 zł Więcej...