reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Porozumienie ws. wykorzystania 700 MHz w UE

dodano: 2016-12-16 11:26 | aktualizacja: 2016-12-16 12:33
autor: Anita Kaźmierska | źródło: Ministerstwo Cyfryzacji/Rada Europejska/satkurier.pl

EmiTel nadajnik NTC DVB-T 14 grudnia br. w Brukseli uzgodniono tekst decyzji harmonizującej przyszłe wykorzystanie pasma 700 MHz (tak zwanej drugiej dywidendy cyfrowej) w Unii Europejskiej. Przedstawiciele słowackiej Prezydencji, Parlamentu Europejskiego oraz Komisji Europejskiej ustalili, że od 30 czerwca 2020 roku pasmo 700 MHz powinno zostać przeznaczone na usługi bezprzewodowej transmisji danych. Co istotne, pasmo to ma być nadal chronione dla nadawców telewizyjnych, którzy aktualnie korzystają z tych zasobów - przynajmniej do roku 2030.

700 MHz


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Kraje będą mogły w uzasadnionych przypadkach opóźnić proces uwalniania pasma 700 MHz do 30 czerwca 2022 roku. Jednocześnie nadawcy telewizyjni, którzy w wyniku podjętej decyzji będą musieli zwolnić zakres 694-790 MHz i korzystać jedynie z częstotliwości 470-694 MHz, otrzymują gwarancję utrzymania tego drugiego zakresu przynajmniej do roku 2030. Dotyczy to również mikrofonów bezprzewodowych, używanych w teatrach, na koncertach i imprezach sportowych.

Jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji, z punktu widzenia Polski w przyjętej decyzji utrzymane zostały bardzo ważne zapisy o możliwości dwuletniego przesunięcia momentu zmiany przeznaczenia pasma 700 MHz (z 2020 do 2022 roku). Jednocześnie projekt uwzględnia specyficzną sytuację obszarów, na których konieczne jest prowadzenie koordynacji z krajami poza UE. Taka koordynacja, umożliwiające wykorzystanie pasma bez wzajemnego zakłócania oferowanych usług, jest często bardziej złożona i długotrwała w przypadku krajów nie będących częścią Unii. Polska jest też zadowolona z przepisów dających gwarancje nadawcom telewizyjnym, zapewnia Ministerstwo Cyfryzacji w wydanym komunikacie.

Pasmo 700 MHz jest bardzo istotne z punktu widzenia rozwoju gospodarki i korzyści społecznych z cyfrowych usług. Przede wszystkim umożliwia pokrycie znacznych obszarów, w tym takich, na których obecnie zasięg jest słaby lub w ogóle go brak, a także może stanowić podstawę do rozwoju nowoczesnych usług bezprzewodowej transmisji danych, w tym w obszarze transportu czy telemedycyny.
 

Árpád Érsek, minister transportu, robót publicznych i rozwoju regionalnego Słowacji, powiedział: - Pasmo jest cennym zasobem, który musi być używany mądrze i strategicznie. Uwolnienie pasma częstotliwości 700 MHz na potrzeby bezprzewodowych usług szerokopasmowych jest korzystnym rozwiązaniem dla branży cyfrowej, sektora audiowizualnego, jak również dla konsumenta. Przynosi długoterminową stabilność regulacyjną i jest niezbędna do wprowadzenia 5G. Oznacza lepszą łączność w każdym miejscu.

Pasmo 700 MHz zapewnia wysokie prędkości i szeroki zasięg. Jego skoordynowane wykorzystanie dla urządzeń mobilnych doprowadzi do zwiększenia popytu na 4G i pomoże zaoferować wysokiej jakości usługi szerokopasmowe dla wszystkich Europejczyków, w tym dla tych mieszkających na obszarach wiejskich. Zwiększona łączność ułatwi obywatelom komunikować się i korzystać z treści oraz usług internetowych w ich codziennym życiu, gdziekolwiek się znajdą. Poprawia także warunki dla prowadzenia biznesu, napędza popyt na nowe usługi i sprzyja rozwojowi gospodarczemu.

Ten przydział pasma ma ułatwić wdrożenie usług 5G tak szybko, jak to tylko będzie możliwe (około 2020 roku). 5G ma pozwolić na znaczne zwiększenie przepustowości sieci bezprzewodowych i powszechny dostęp, umożliwiając wprowadzenie takich usług, jak zdalna opieka zdrowotna, internetowa łączność samochodów i inteligentne sieci. Tworzenie warunków dla tych nowych technologii ma kluczowe znaczenie dla konkurencyjności Europy w świecie, czytamy w komunikacie Rady Europejskiej.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii TV naziemna - świat


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Moduł UniCam Prime

Najnowsza wersja uniwersalnego modułu dostępu UniCam Prime - następca Unicam...

499 zł Więcej...

'SAT Kurier' abonament za 2021 rok

Roczna prenumerata magazynu SAT KURIER w 2021 r. z wysyłką...

89 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 690 zł Więcej...
reklama