reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Transmisje DVB-T2 w Pradze i środkowych Czechach

dodano: 2017-03-01 13:07 | aktualizacja: 2017-03-01 14:14
autor: Anita Kaźmierska | źródło: parabola.cz/ČRa

DVB-T2 Czechy Spółka České Radiokomunikace (ČRa) uruchomiła w Czechach pierwszą regularną emisję DVB-T2 z obiektów Praga - Žižkov i Praga - Cukrák. Martin Gebauer, dyrektor generalny ČRa, i Luděk Schneider z Ministerstwo Przemysłu i Handlu dokonali 1 marca 2017 roku symbolicznego naciśnięcia przycisku, co oznaczało start regularnych emisji DVB-T2 w Czechach. Około jedna czwarta obywateli (ponad 26 proc.) tego kraju może już oglądać w tym nowym standardzie aż 11 kanałów telewizyjnych.

DVB-T2 Czechy


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Kanały nadawane w czeskim DVB-T2 z obiektów Praga - Žižkov i Praga - Cukrák:
- TV Prima
- Prima COOL
- Prima LOVE
- Prima ZOOM
- Prima MAX
- TV Barrandov
- Barrandov Plus
- Kino Barrandov
- Óčko
- Óčko Gold
- Šlágr TV

Powyższe kanały SD są nadawane w formacie kompresji HEVC. Dla odróżnienia wyszukują się w odbiornikach z dopiskiem „/T2”, np. „TV Prima /T2”. Częścią przejściowej sieci DVB-T2 nie są kanały grupy telewizyjnej Nova. Nadawca otrzymał podobno od ČRa ofertę umieszczenia swoich stacji w DVB-T2, ale jeszcze na nią nie zareagował.

Aktywne nadajniki DVB-T2 w Czechach:
- Praga - Žižkov, k. 31, polaryzacja pionowa (V)
- Praga - Cukrák, k. 31, polaryzacja pozioma (H)

Sieć DVB-T2 może pomieścić 15-20 kanałów telewizyjnych SD. Ostateczna liczba stacji będzie zależała od wymagań poszczególnych nadawców.
 
Mapa pokrycia zasięgiem DVB-T2 w Czechach - stan na 1.03.2017 r.

W najbliższych miesiącach sieć DVB-T2 zostanie rozszerzona o kolejne nadajniki. Nowa sieć będzie działać także po 2020 roku, kiedy dojdzie do wyłączenia emisji DVB-T. Przejście na DVB-T2 jest wymagane ze względu na stopniowe uwalnianie częstotliwości telewizyjnych przeznaczonych po 2020 roku na Internet szerokopasmowy.

Z telewizji naziemnej korzysta z Czechach ponad 60 proc. gospodarstw domowych i jest to jedyny sposób w tym kraju na odbiór telewizji w sposób bezpłatny. ČRa zamierza prowadzić równoległą emisję w DVB-T i DVB-T2, aby widzowie mogli przygotować się na zmiany i mieć odpowiednio dużo czasu na zakupu nowego odbiornika. Aby ułatwić widzom zakup nowego odbiornika, kompatybilne urządzenia są oznaczone specjalnym logo „DVB-T2 ověřeno”. Aktualną listę odbiorników można znaleźć na stronie www.dvbt2overeno.cz.
 

- To ważny moment dla całej branży telewizyjnej - powiedział Martin Gebauer, dyrektor generalny ČRa. - Dzisiejszy dzień jest początkiem pokrywania terytorium Czech sygnałem telewizyjnym nowej generacji. Teraz będziemy kontynuować budowanie tej przejściowej sieci tak, by na wiosnę 2018 roku objęła zasięgiem ponad 99 proc. terytorium Czech - dodał.

We wtorek, 28 lutego 2017 roku zakończono również nadawanie eksperymentalnego nadajnika DVB-T2 z obiektu Praga - Žižkov (k. 50), z którego dostępne były testy kanałów SD, HD i 4K w kompresji HEVC.

Źródło: parabola.cz

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii DVB-T2


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik Deviser S30 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2 z pomiarem PWR,...

599 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

649 zł Więcej...

Player+ BOX z pakietem MAX na 90 dni

Player+BOX to urządzenie pozwalające na odbiór treści za pomocą usługi...

199 zł Więcej...
reklama