reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Anteny satelitarne - 10 pytań i odpowiedzi

dodano: 2017-03-24 10:55 | aktualizacja: 2017-03-24 12:38
autor: Janusz Sulisz | źródło: SAT Kurier 1-2/2017

Anteny satelitarne 10 pytań i odpowiedzi W Polsce przez ostatnie 27 lat zainstalowano ponad 7,5 mln anten satelitarnych. Zdecydowana ich większość pochodzi od platform, a niektóre pamiętają jeszcze Wizję TV. Najwięcej jest podświetlanych anten małych rozmiarów – głównie 60 cm (Wizja TV, Cyfra+), 70 cm (Cyfrowy Polsat) oraz 80 cm (n, Cyfra+, nc+ i Cyfrowy Polsat). Większe czasze to zwykle własny zakup użytkownika.

Anteny satelitarne 10 pytań i odpowiedzi


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Kończy się era kanałów SD w kompresji MPEG-2, bo większość z nich przeszła do sprawniejszej MPEG-4 i jakości uznawanej za HD. Istotny jest też sposób transmisji w standardzie DVB-S2/8PSK, zamiast DVB-S/QPSK, co skutkuje tym, że anteny powinny być o rozmiar większe, bardzo precyzyjnie ustawione przez zawodowego instalatora, a konwerter dobrze dobrany. Jeśli występują jakieś problemy, to użytkownicy dzwonią i pytają...

1. Jaki typ anteny satelitarnej jest najlepszy?

Wszystko zależy od potrzeb użytkownika, czyli od tego, co taka antena ma odbierać. Antena antenie nie jest równa. Kiedyś to była duża antena paraboliczna 1-1,5 m i to najlepiej obrotowa, bo mnóstwo ciekawych, niekodowanych kanałów – jeszcze wtedy analogowych – było „rozłożonych” na wielu satelitach. Potem powstały polskie stacje i platformy cyfrowe, które były skumulowane na dwóch pozycjach – Eutelsat 13°E i Astra 19,2°E. Zmniejszyły się rozmiary anten i ich rodzaj na dużo mniejsze offsety, nawet 40-60 cm. W tym czasie była moda na odbiór z anten 70-80 cm z dwóch pozycji dzięki multifeedowi – popularnemu „zezowi”. Popularny był konwerter Monoblock na antenie 80-90 cm. To wyszło nawet na dobre tym, co mają takie czasze, bo teraz choć większość polskich kanałów jest z jedynie słusznej pozycji 13°E, to pogorszyły się warunki odbioru, bo DVB-S2/8PSK wymusza minimalnie większą anteną dla HD przy gorszej pogodzie i opadach. Dlatego polecamy w tej chwili anteny 85-100 cm dla instalacji indywidualnych i antenę min. 1,2-1,3 m dla instalacji zbiorczej. Można w pewnych warunkach instalacyjnych założyć antenę płaską, ale ze świadomością co i po co! Jest przejściowa moda na droższe anteny w całości aluminiowe, np. Fuba, bo wielu użytkowników już przejechało się na tanich, niezabezpieczonych przed rdzą „stalówkach”. W niepamięć poszły anteny obrotowe, bo to i kłopotliwe i instalatorów nie ma już prawie, co to mieli pojęcie, jak to zainstalować. I banalna sprawa – brakuje pozycjonerów i siłowników w Europie – w Chinach powoli zaprzestają ich produkcji i sprowadzać się ich nie opłaca.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Opticum HD AX502 Combo

Odbiornik HD Combo (DVB_S2/DVB-T2) PVR Ready marki Opticum wyposażony w...

279 zł Więcej...

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5278) ULTRABOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

219 zł Więcej...

Odbiornik AX 4KBOX HD60 S2X

AX 4K HD60 - najnowszy odbiornik Ultra HD marki AX....

450 zł Więcej...
reklama