reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Asteroid Day 2017 na 19,2°E [wideo]

dodano: 2017-05-30 18:46 | aktualizacja: 2017-06-02 00:03
autor: Jacek Grzeszczak | źródło: satkurier.pl, asteroidday.org/poland

Asteroid Day 2017 Na satelicie Astra 1L (19,2°E) pokazała się tajemnicza plansza z napisem „ASTEROID DAY” i wskazanym terminem - 30 czerwca. Warto odnotować ciekawą inicjatywę, która się za tym kryje, zwłaszcza że Polska także bierze w niej udział. Asteroid Day, czyli Dzień Planetoid to powołana do życia w 2014 roku akcja mająca na celu uświadamianie i naukę o planetoidach, ryzyku zderzenia i o tym co my możemy zrobić, by chronić naszą planetę, rodziny, społeczności i przyszłe pokolenia przed zagrożeniami ze strony planetoid.

Asteroid Day 2017


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W lutym roku 2014, dr. Brian May, astrofizyk i znany gitarzysta zespołu rockowego QUEEN rozpoczął współpracę z Grigorijem Richtersem, reżyserem nowego filmu pt. „51° North”, opowiadającego o fikcyjnej historii uderzenia planetoidy w Londyn i związanych z tym reakcjach społecznych. May skomponował muzykę do tego filmu i zasugerował Richterowi, aby ten zorganizował przedpremierę podczas festiwalu Starmus – imprezy organizowanej przez dr. Garika Israeliana, w której biorą udział znakomici astrofizycy, naukowcy i artyści na czele ze Stephenem Hawkingsem, Richardem Dawkinsem oraz Rickiem Wakemanem. W efekcie rozpoczęła się dyskusja, która dała początek wydarzeniu Asteroid Day 2015.
 
Starmus
Starmus

Celem upewnienia się, iż kiełkująca idea ruchu ma międzynarodowe poparcie, May wprowadził Richtersa do Fundacji B612, amerykańskiej organizacji non-profit stworzonej po to, by chronić świat przed niebezpiecznymi planetoidami przez wczesne ich wykrywanie. Współzałożyciele B612 – astronauta Apollo 9 Rusty Schweickart i trzykrotny astronauta dr. Ed Lu wraz z Danicą Remy, Dyrektorem Operacyjnym wnieśli do Asteroid Day sieć specjalistów od obrony planety oraz swoje międzynarodowe kontakty.

Czterema oficjalnymi współzałożycielami Asteroid Day są: dr. Brian May, Danica Remy (COO w B612), Grigorij Richters i Rusty Schweickart.
Założyciele Asteroid Day, wraz z dr. Ed Lu, astronautą Tomem Jonesem i dr. Markiem Bosloughem – poważanym badaczem planetoid – zredagowali Deklarację 100X.

Pierwszymi sygnatariuszami Deklaracji 100X zostali międzynarodowi liderzy, jak lord Martin Rees, Królewski Astronom na dworze Elżbiety II, artysta muzyk Peter Gabriel i inni eksperci obrony planety.

Następnie współzałożyciele zaprosili do poparcia Deklaracji 100X ponad 100 astronautów, noblistów, artystów i liderów biznesu z całego świata. Publiczne ogłoszenie Deklaracji 100X i proklamowanie dnia 30 czerwca Dniem Planetoid dało impuls do powstania oddolnego ruchu z dziesiątkami tysięcy zwolenników na całym globie.Dzień Planetoid jest obchodzony w rocznicę największej kolizji z obiektem kosmicznym w najnowszej historii świata, tj. uderzenia planetoidy w roku 1908 w niezamieszkały obszar na Syberii. Obiekt tunguski był stosunkowo małą planetoidą o średnicy ok. 40 metrów (wielkości średniego biurowca), która jednak dokonała zniszczeń na obszarze o wielości dużej metropolii.

Polskim koordynatorem akcji jest Tomasz Kluwak. Więcej informacji na temat Asteroid Day 2017 można znaleźć pod adresem: https://asteroidday.org/poland.

W 2017 roku wydarzenie sponsorują: OHB System AGBroadcasting Center Europe (BCE), SpaceResources.LuChamber of CommerceGLAE (Groupement Luxembourgeois de l'Aéronautique et de l'Espace) oraz właśnie operator satelitarny SES i w związku z tym można spodziewać się okazjonalnego przekazu związanego z Asteroid Day 2017. Plansza zapowiadająca wydarzenie pojawiła się na satelicie Astra 1L (19,2°E) i jest oczywiście nieszyfrowana.

Parametry techniczne:
Astra 1L (19,2°E)
tp. 6 (11,288 GHz, pol. V, SR: 22000, FEC: 2/3; DVB-S2/8PSK)

ID: Asteroid Day 2017
PID V: 89 (MPEG-2/SD)
PID A: 90 (fre)
PID PCR: 89
SID: 4299
PID PMT: 88
Provider: SES ASTRA
Kodowanie: brak
Plansza zapowiadająca transmisję wydarzenia Asteroid Day 2017
Plansza zapowiadająca transmisję wydarzenia Asteroid Day 2017


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii DX - przekazy


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Nagrywarka HD Velocap Mini

Urządzenie pozwalające na nagrywanie z HDMI materiału wideo wysokiej rozdzielczości...

449 zł Więcej...

Antena Famaval 135 PM alu

Aluminiowa antena offsetowa 1,35m w wersji PM (Obrót) portugalskiego producenta...

890 zł Więcej...

Odbiornik AX 4KBOX HD61 Combo

AX 4K HD61 Combo - najnowszy odbiornik Ultra HD marki...

849 zł Więcej...
reklama