reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Kodowanie ukraińskich kanałów to duże ryzyko

dodano: 2017-10-30 20:48
autor: RO | źródło: telekritika.ua

Ukraina (Telewizja, TV) Zaszyfrowanie przekazu satelitarnego kanałów największych grup medialnych na Ukrainie pociąga za sobą pewne ryzyko, napisał na Facebooku członek ukraińskiej Narodowej Rady ds. telewizji i radia, Siergiej Kostinskij. Po pierwsze, szyfrowanie większości ukraińskich kanałów spowoduje, że Ukraińcom będą dostępne w zasadzie rosyjskie kanały bezpłatne.

Ukraina flaga


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Skala ryzyka jest wystarczająco duża, jeśli wyobrazimy sobie, że telewizję satelitarną ogląda co trzeci ukraiński obywatel

- napisał Siergiej Kostinskij na Facebook'u.

Aby zneutralizować te zagrożenie, Ukraińcy musieliby kupić odbiorniki płatnych platform satelitarnych (Viasat lub Xtra TV), przejść do sieci kablowych lub IPTV. W trudniejszej sytuacji znaleźliby się mieszkańcy wsi i małych miasteczek. Wówczas na pewien okres utraciliby odbiór ciekawszych ukraińskich kanałów z satelity. Alternatywą pozostałaby naziemna telewizja cyfrowa DVB-T2 operatora Zeonbud, ale pod warunkiem, że będzie zasięg.

Po drugie, bez większości ukraińskich stacji na satelicie zostaną mieszkańcy regionów przygranicznych, gdzie jest słabe pokrycie sygnałem DVB-T2 lub naziemnego analogu. Na takich obszarach łatwiej odbierać kanały z krajów sąsiednich, np. białoruskie lub rosyjskie, co nie jest zbytnio pożądane.

Po trzecie, bez większości ukraińskich kanałów na satelicie pozostaną anektowany Krym i tymczasowo zajmowane obszary obwodów donieckiego i ługańskiego.
 

Dzisiaj i jutro telewizja satelitarna jest jedyną technologią rozpowszechniania sygnału telewizyjnego, obejmującą wszystkie okupowane terytoria, wszystkie przygraniczne, ogólnie cały kraj. Mieszkańcy zajmowanych terenów odbierają przez satelitę praktycznie wszystkie ukraińskie kanały. Bądźmy uczciwi, ale nadawanie naziemne programów (cyfrowe lub analogowe) istnieje w charakterze lokalnym

- wyjaśnia Siergiej Kostinskij.

Oczywiście w długoterminowej perspektywie szyfrowanie sygnału satelitarnego da pozytywny impuls na rzecz rozwoju przemysłu telewizyjnego, sieci usług programowych (kablowych/IPTV/OTT), zwalczania piractwa i działalności bez zezwolenia, a także wycofania się z praktyki oglądania na satelicie rosyjskich kanałów.

Przypomnijmy, że grupy medialne 1+1 Media, Media Group Ukraine, StarLightMedia i Inter Media Group osiągnęły wstępne porozumienie o szyfrowaniu kanałów na satelicie wiosną 2018 roku.

Źródło: telekritika.ua
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Biznes


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Opticum HD AX502

Odbiornik HD cyfrowy HDTV PVR Ready marki Opticum wyposażony w...

219 zł Więcej...

Inteligentny kabel 3m iHDMI

Kierunkowy kabel HDMI-HDMI dł. 3m - dobrze działa z dekoderami...

229 zł Więcej...

Odbiornik Golden Interstar Alpha X HEVC HD Multistream

Mały, satelitarny odbiornik HD z DX - Blindscanem, dźwiękiem E-AC3...

249 zł Więcej...
reklama