reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Skygofree" odczytuje wiadomości WhatsApp

dodano: 2018-01-17 11:12 | aktualizacja: 2018-01-17 11:47
autor: HP | źródło: Kaspersky

android_antywirus_walka_360px.jpg Rosyjska firma Kaspersky zajmująca się bezpieczeństwem IT, ale też podejrzewana o związki z Kremlem, twierdzi, że odkryła oprogramowanie szpiegujące dla systemu operacyjnego Android firmy Google, które może odczytywać wiadomości WhatsApp i podsłuchiwać rozmowy przez mikrofon.

android_antywirus_walka_760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Kaspersky twierdzi, że znalazł użytkowników, którzy mieli ucierpieć we Włoszech. Istnieją niepotwierdzone podejrzenia, że ​​oprogramowanie zostało opracowane przez włoską firmę informatyczną specjalizującą się w rozwiązaniach monitorujących.

Kaspersky nazwał ten program „Skygofree".
Ma to być jedno z najpotężniejszych narzędzi szpiegowskich dla systemu Android.

Wiadomość WhatsApp, która teoretycznie powinna być szyfrowana, jednak jest przechwytywana przez „Skygofree" dzięki pewnemu trickowi: oprogramowanie szpiegujące nadużywa funkcji ułatwień dostępu, które jakoby miało pomagać osobom niepełnosprawnym. W tym celu może uzyskać dostęp do zawartości ekranu, aby ją przeczytać. Aby aktywować tę funkcję, wymagana jest zgoda użytkownika - wymusza ją fikcyjne żądanie na smartfonie.

Inne dane, które „Skygofree" może uzyskać z zainfekowanego smartfonu z systemem Android, obejmuje m.in. wiadomości SMS, dane o lokalizacji, rejestry połączeń i pozycje kalendarza. Ponadto może pobierać informacje z innych aplikacji. Gdy urządzenie zostanie odblokowane, spyware może pobrać zdjęcie lub wideo. Możliwe jest również ustawienie oprogramowania, aby umożliwić podsłuchiwanie mikrofonu, gdy tylko smartfon z Androidem znajdzie się w ustalonej lokalizacji. Ponadto zainfekowane urządzenia mogą potajemnie łączyć się z przygotowaną siecią WLAN atakującego, dzięki czemu przesyłane dane można dodatkowo jeszcze wykorzystać.

Kaspersky twierdzi, że pierwsze wersje tego spyware pochodzą z 2014 r. Szczególnie nasiliła się jego aktywacja jesienią 2017 r. Kaspersky odkrył podejrzany program w październiku 2017 r., a rozprzestrzenia się głównie na fałszywych stronach operatorów komórkowych. Nie ma 100 proc. potwierdzenia rewelacji firmy Kaspersky, która być może w ten sposób próbuje poprawić swoją opinię, po tym, gdy w wielu krajach zakazano stosowania programów antywirusowych tej firmy.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kradzież danych


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

DJI Osmo Pocket

1 590 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

469 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

Oferta „nc+ telewizja na kartę z Pakietem Start+” z modułem...

199 zł Więcej...
reklama