reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Premiera najgłośniejszego dokumentu 2017 - „Jane”

dodano: 2018-02-21 11:31
autor: Jakub Sulisz | źródło: National Geographic

Jane Goodall National Geographic Film w reżyserii filmowca-wizjonera Bretta Morgena przedstawia unikatowe materiały, będące zapisem przełomowych badań nad szympansami, jakie przeprowadziła ikona ekologii - Jane Goodall. Kompozytorem muzyki do filmu jest światowej sławy muzyk, Philip Glass.

Jane Goodall National Geographic


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Produkcja „Jane” została okrzyknięta przez krytyków „zapierającym dech w piersiach”, „fascynującym”, „spektakularnym dziełem” oraz „najlepszym dokumentem 2017 roku” zostanie pokazana w 172 krajach świata w 43 wersjach językowych. Nominowany do nagrody BAFTA film został uznany za najgłośniejszy dokument ubiegłego roku oraz „arcydzieło kinematografii” przez 18 amerykańskich stowarzyszeń krytyków filmowych, w tym członków Amerykańskiej Gildii Producentów, Stowarzyszenia Amerykańskich Montażystów Filmowych, Amerykańskiego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych oraz Amerykańskiej Rady Krytyki Filmowej.

Wielokrotnie nagradzany reżyser Brett Morgen („Kurt Cobain: Montage of Heck”, „To rola dla niego”) wykorzystał ponad 100 godzin nieznanych wcześniej nagrań filmowych, aby przedstawić widzom historię życia Jane Goodall - młodej kobiety, której badania nad szympansami zapoczątkowały nową erę w zdominowanym przez mężczyzn świecie nauki i sprawiły, że zaczęliśmy zupełnie inaczej postrzegać otaczające nas środowisko naturalne.

Akcja filmu rozpoczyna się w 1960 roku w Gombe, gdzie 26-letnia Angielka rozpoczyna badania nad szympansami. Jane Goodall jest zafascynowana zwierzętami, ale nie ma naukowego wykształcenia. Cierpliwie zdobywa zaufanie małp, a międzynarodowa prasa zaczyna rozpisywać się o jej przełomowych odkryciach, dowodzących, że szympansy są nie tylko niezwykle inteligentne i żyją w społeczności, ale wykorzystują też narzędzia do zdobywania pożywienia. W 1964 roku holenderski filmowiec Hugo van Lawick, zaczyna pracę nad dokumentem o prowadzonych przez Jane badaniach. Niedługo potem zakochuje się w bohaterce swojego filmu. Wkrótce para bierze ślub  a Jane rodzi dziecko. Cieniem na życiu filmowej pary kładzie się  jednak epidemia polio, która wybucha wśród szympansów.

Dotychczasowe produkcje  o badaniach nad szympansami prowadzonymi przez Jane Goodall głównie ukazywały różne aspekty jej pracy. W najnowszym dokumencie „Jane” przyglądamy się jej pracy, ale większość uwagi skupiona zostaje przede wszystkim na niej samej. Śledzimy więc narodziny jej miłości do Hugo van Lawicka oraz próby pogodzenia obowiązków małżeńskich i macierzyńskich z jej życiową pasją.
 

Kiedy po raz pierwszy zobaczyłam dokument, ogarnęła mnie nostalgia, bo jest to niezwykle kameralny, realistyczny i prawdziwy obraz mojego życia. Dokument JANE to kameralne studium osobowości jego bohaterów, czyli mnie i Hugo. Jest to jedyny nakręcony ma mój temat dokument, który sprawił, że wróciłam myślami do najszczęśliwszego okresu w moim życiu - Dr Jane Goodall

Chciałem przede wszystkim pokazać w filmie, jak kobiety biorą sprawy w swoje ręce, zwłaszcza w czasach, w których Jane prowadziła obserwacje w Afryce. Nasz film przedstawia dość niekonwencjonalną historię miłości, bo nie jest to uczucie między mężczyzną i kobietą. Kobieta kocha przede wszystkim swoją pracę - reżyser filmu Jane, Brett Morgen

Perfekcyjne ujęcia van Lawicka odnaleziono na szpulach w archiwum National Geographic. Wszystkie nagrania zachowały się w idealnym stanie, ale ich przejrzenie nie było łatwym zadaniem. Szesnastomilimetrowe taśmy poukładane były w przypadkowej kolejności, bez opisów i dźwięku. By móc wykorzystać ten materiał, Morgen i jego ekipa musieli uporządkować kolekcję, zidentyfikować 160 szympansów i udźwiękowić otoczenie porastającej Gombe dżungli. Efekt tej pracy to film z frapującą, symfoniczną ścieżką muzyczną skomponowaną przez Philipa Glassa, przedstawiający kameralny portret Jane Goodall, niestrudzonej badaczki, która stała się jedną z najbardziej podziwianych na całym świecie aktywistek na rzecz ochrony środowiska.

Nakręcono wiele wspaniałych produkcji dokumentalnych o badaniach Jane Goodall i jej życiu, ale znalezione przez nas materiały pokazują nam jej dotąd nieznane oblicze. Na starych taśmach towarzyszymy jej w pierwszych wyprawach do Afryki i pierwszych kontaktach z szympansami. Poznajemy lepiej życie prywatne współczesnej legendy i mamy szansę obserwować ją na początku jej życiowej podróży - producent filmu Jane, Bryan Burk


Światowa premiera filmu dokumentalnego „Jane” miała miejsce podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto w 2017 roku. Film zdobył tam bardzo pochlebne recenzje. Produkcja została pokazana na ponad 25 międzynarodowych festiwalach filmowych, m.in. na Londyńskim Festiwalu Filmowym BFI, Festiwalu Filmowym w Nowym Jorku, Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie, Festiwalu Filmowym w Savannah i festiwalu DOC w Nowym Jorku. W październiku ubiegłego roku zorganizowano też projekcję filmu w Hollywood Bowl przy akompaniamencie orkiestry. To pierwszy w historii kinematografii dokument wyświetlony w amfiteatrze, będącym symbolem Los Angeles.

Premiera filmu dokumentalnego „Jane” odbędzie się 18 marca o godz. 21:00 na kanale National Geographic.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Stojak alu ścienny AS Sat 15cm

Aluminiowy stojak ścienny 15cm niemieckiej firmy A.S. Sat z certyfikatem...

49 zł Więcej...

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

259 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X + 1TB HDD

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X UHD 4K z wbudowanym...

799 zł Więcej...
reklama